Předmět: Anorganická chemie

» Seznam fakult » EF » KCH
Název předmětu Anorganická chemie
Kód předmětu KCH/ACH
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Slavík Martin, Mgr. Ph.D.
  • Exnar Petr, doc. Ing. CSc.
  • Nikendey Holubová Barbora, Ing. Mgr. Ph.D.
  • Máková Veronika, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
<ol> <li>Vznik vesmíru, vývoj hvězd, vznik a rozšíření prvků. Chemická periodicita a chemická tabulka.</li> <li>Vodík - vlastnosti, příprava, výroba, použití. Hydridy. Voda - fyzikální a chemické vlastnosti. Voda v technice a v průmyslu.</li> <li>Vzácné plyny, charakteristika, sloučeniny. Alkalické kovy - vlastnosti, výskyt, významné sloučeniny.</li> <li>Kovy alkalických zemin - vlastnosti prvků a sloučenin, výroba a použití prvků a významných sloučenin.</li> <li>Bor, hliník, galium a indium - vlastnosti, výskyt, sloučeniny, použití. Uhlík - vlastnosti prvku, anorganické sloučeniny.</li> <li>Křemík - vlastnosti, významné sloučeniny. Technicky významné látky s obsahem křemíku.</li> <li>Cín a olovo - vlastnosti, výskyt, sloučeniny, použití. Dusík - vlastnosti, významné sloučeniny, použití.</li> <li>Fosfor, arsen, antimon a bismut - vlastnosti, výskyt, sloučeniny, použití.</li> <li>Kyslík - chemické vlastnosti a sloučeniny. Výroba a použití technicky významných sloučenin kyslíku. Ostatní chalkogeny - chemické vlastnosti a sloučeniny.</li> <li>Halogeny - vlastnosti, příprava, sloučeniny, použití.</li> <li>Přechodné kovy - charakteristika, proměnlivost oxidačních čísel, barevnost, sloučeniny. Komplexy.</li> <li>Obecné způsoby výroby kovů. Slitiny - vznik a vlastnosti. Titan, zirkonium, vanad, chrom a mangan.</li> <li>Železo, kobalt, nikl a platina - vlastnosti, výskyt, sloučeniny, použití. Koroze.</li> <li>Prvky skupin mědi a zinku - vlastnosti, výskyt, sloučeniny, použití. Lanthanoidy, aktinoidy, uran.</li> </ol> Cvičení: 1. Opakování periodické tabulky a periodického zákona - Znalost PT a závislostí vyplývajících z periodického zákona 2. Opakování názvosloví komplexních sloučenin - opakování vzorců a názvů koordinačních částic 3. Model geometrie molekul a iontů nepřechodných prvků - Elektronové strukturní vzorce a teorie VSEPR 4. Vizualizace krystalové struktury - vizualizační program VESTA - informace pro splnění individuální seminární práce 5. Stechiometrie - Stanovení empirického (stechiometrického) a molekulového vzorce - Příklad hydrátů: výpočet krystalových vod v hydrátu z empiricky měřitelných dat 6. Rozpustnost látek a krystalizace - Koncentrace nasyceného roztoku, výtěžek krystalizace 7. Srážecí rovnováhy - Součin rozpustnosti - Výpočet rozpustnosti čistých látek a množství vzniklé sraženiny 8. Oxidačně-redukční rovnováhy - Vliv pH na vlastnosti redoxního systému, oxidační a redukční činidla 9. Prezentace skupinových seminárních prací na téma speciálních chemických reakcí - vysvětlení principů s důrazem na vysvětlení oxidačně-redukční dějů a jejich důsledků, popřípadě na jiný mechanismus reakce, jeho kinetiku či využití reakce nebo hlavní výchozí látky 5. - 6. týden - 1. písemná zkouška 13. týden - 2. písemná zkouška 14. týden - prezentace skupinových prací

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Prezentace a obhajoba písemné práce
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 30 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 65 hodin za semestr
Výstupy z učení
Osvojit si: Trendy a vztahy vlastností prvků v periodické tabulce. Vznik a výskyt prvků. Chemie důležitých prvků, výskyt, příprava, fyzikální a chemické vlastnosti, nejdůležitější sloučeniny. Technický význam vybraných prvků a jejich sloučenin.
Zvládnutí základních chemických výpočtů, chemického kreslicího a vizualizačního programu a práce s literárními a ICT zdroji předmětu.
Předpoklady
znalost středoškolské chemie

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

2 průběžné písemky z probrané látky cvičení a přednášek (více než 50% úspěšnost), 1 skupinová seminární práce na téma speciálních anorganických reakcí, 1 individuální seminární práce na téma vizualizace krystalové struktury.
Doporučená literatura
  • FLEMR, Vratislav a Eva HOLEČKOVÁ. Úlohy z názvosloví a chemických výpočtů v anorganické chemii. 4. - přeprac. a opr. vyd. Praha: VŠCHT, 2001. ISBN 80-7080-435-1.
  • HANDLÍŘ, Karel, Milan NÁDVORNÍK a Miroslav VLČEK. Výpočty a cvičení z obecné a anorganické chemie II. Vyd. 2. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2011. ISBN 978-80-7395-376-8.
  • HANDLÍŘ, Karel, Milan NÁDVORNÍK a Miroslav VLČEK. Výpočty a cvičení z obecné a anorganické chemie I. Vyd. 4. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2009. ISBN 978-80-7395-206-8.
  • Housecroft C. E., Sharpe A. G. Anorganická chemie. VŠCHT Praha, 2014.
  • Klikorka J., Hájek B., Votínský J. Obecná a anorganická chemie. SNTL Praha, 1985.
  • Šrámek Václav. Obecná a anorganická chemie. Nakladatelství Olomouc, Olomouc, 2000. ISBN 978-80-7182-099-7.
  • ZÁRUBA, Kamil. Analytická chemie. Praha: VŠCHT, 2016. ISBN 978-80-7080-950-1.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr