Předmět: Obecná chemie

» Seznam fakult » EF » KCH
Název předmětu Obecná chemie
Kód předmětu KCH/OBC
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Stuchlík Martin, Ing.
  • Šedlbauer Josef, prof. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Teoretický předmět zaměřený na osvojení základních chemických pojmů a obecných zákonitostí, které se uplatňují ve všech chemických disciplínách. Teorie chemické vazby, souvislosti mezi strukturou látek a jejich vlastnostmi. Skupenské stavy a soustavy látek. Základní typy reakcí, rychlost a rovnováha chemických reakcí, rovnováhy v roztocích elektrolytů. Úvod do koloidní chemie. <ol> <li>Úvod do obecné chemie. Hmota - vlastnosti a formy existence. Dualistický charakter hmoty. Základní stavební částice látek. Hmotnost, množství a složení látek.</li> <li>Stavba atomu. Stabilita atomového jádra.Radioaktivita, jaderné reakce.</li> <li>Elektronový obal. Vlnově-mechanický model atomu.Výstavba elektronového obalu.</li> <li>Souvislosti mezi vlastnostmi prvků a strukturou elektronového obalu. Periodický systém prvků.</li> <li>Chemická vazba. Vývoj teorií chemické vazby. Vlnově-mechanický výklad chemické vazby.</li> <li>Základní typy vazeb. Vazebné parametry.</li> <li>Nevazebné interakce.Souvislosti mezi strukturou látek a jejich vlastnostmi.</li> <li>Chemické reakce - rozdělení podle vybraných kriterií. Kinetika chemických reakcí. Faktory ovlivňující rychlost chemických reakcí.</li> <li>Chemická rovnováha. Princip pohyblivé rovnováhy.</li> <li>Teorie kyselin a zásad. Amfoterní elektrolyty. Autoprotolýza vody</li> <li>Rovnováhy v roztocích elektrolytů. Měření a výpočty pH.</li> <li>Hydrolýza solí. Pufry. Indikátory látek.</li> <li>Skupenské stavy - obecná charakteristika, skupenské přeměny. Ideální plyn. Nejdůležitější vlastnosti kapalin. Vnitřní struktura pevných látek.</li> <li>Disperzní soustavy - klasifikace. Úvod do koloidní chemie.</li> </ol> Semináře bezprostředně navazují na přednesenou látku. Chemické výpočty.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 80 hodin za semestr
Výstupy z učení
Osvojit si: základní chemické pojmy a obecné zákonitosti, které se uplatňují ve všech chemických disciplínách. Teorie chemické vazby, souvislosti mezi strukturou látek a jejich vlastnostmi. Skupenské stavy a soustavy látek. Základní typy reakcí, rychlost a rovnováha chemických reakcí, rovnováhy v roztocích elektrolytů. Úvod do koloidní chemie.
Vysvětlit a odvodit základní poznatky oboru včetně řešení jednodušších problémů. Pracovat účelně a bezpečně v laboratoři.
Předpoklady
znalost středoškolské chemie

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

zápočet - aktivní účast na cvičeních (průběžné testy), zápočtový test, aktivní plnění úkolů při přednáškách (min. 50% úspěšnost celkem)
Doporučená literatura
  • Fischer O. Fyzikální chemie. Praha, SPN, 1983.
  • Polák, R., Zahradník, R. Obecná chemie. Academia, Praha, 2000.
  • Schejbalová, H., Grégr, J. Příklady a úlohy z chemie [skripta]. TU, Liberec, 2000.
  • Šrámek Václav. Obecná a anorganická chemie. Nakladatelství Olomouc, Olomouc, 2000. ISBN 978-80-7182-099-7.
  • Vacík, J. Obecná chemie. SPN, Praha, 1986.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr