Vyučující
|
-
Mikulecký Peter, prof. RNDr. CSc.
-
Skrbek Jan, doc. Ing. Dr.
-
Čapek Jan, prof. Ing. CSc.
|
Obsah předmětu
|
Obsahově bude předmět rozdělen na tři základní části: 1. V první části doktorandi na základě analýzy "klasické a etablované" literatury (tzn. především zahraniční knižní publikace) detailně vysvětlí rozdíl mezi informačním a znalostním managementem resp. odpovídajícími systémy-základní východiska, aplikační oblasti, používané technologie apod. Výstupem této části bude 8-10 stran textu podpořeného argumenty a četnými odkazy na použité informační zdroje. 2. V druhé části si doktorand vybere buď oblast informačního managementu, nebo oblast znalostního managementu (dle vlastních preferencí, tématu disertační práce, doporučení školitele, apod.). V této oblasti analyzuje elektronické databáze obsahující odborné časopisy (Springer, ScienceDirect, Web of Science atd.) a zpracuje rešerši (Review) dané oblasti za poslední rok. Počet použitých a citovaných příspěvků by neměl být nižší než 20 a celkový rozsah této části práce by měl být 5-7 stran. 3. Ve třetí části provede doktorand analýzu vědecko-výzkumných projektů realizovaných v rámci dotačních programů EU a ČR nebo přehled patentů a patentových přihlášek v oboru, přičemž navrhne možnosti dalšího vývoje vlastní práce v této oblasti (výzkumný směr, možnost návrhu projektu, možnosti tvorby aplikovaných výsledků výzkumu-patent, užitný vzor nebo software). Rozsah této části by měl být 8-10 stran. Předmět bude vyučován individuálně-konzultační formou, protože individuální přístup k doktorandům je nutný vzhledem ke způsobu a intenzitě jejich studia.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
- Účast na výuce
- 560 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit doktorandy s nejnovějšími trendy, praktickými zkušenostmi a teoretickými poznatky z oblasti výzkumu, budování, provozování a údržby informačních a znalostních systémů na úrovni, která studentům umožní věnovat se v rámci doktorského studia vědeckému výzkumu v oblasti systémové analýzy a informatiky (se zaměřením na zvolený obor studia) a dosahovat v této oblasti původních vědeckých výsledků.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta
Výstupem doktorandovy práce bude souhrnný elaborát v rozsahu cca 20-27 stran čistého textu, ve kterém vymezí rozdíl mezi informačními a znalostními systémy (20 %), nastíní aktuální vývoj v jedné z oblastí (20 %), promítne současný stav oboru na téma své disertace a vlastního výzkumu, přičemž navrhne možnosti, jakými může přispět k výsledkům výzkumu (50 %) a vše obhájí při závěrečné prezentaci (10 %).
|
Doporučená literatura
|
-
Vybrané články z databází Springerlink, ScienceDirect, Scopus, Web of Science..
-
Dalkir, K., Liebowitz, J. Knowledge Management in Theory and Practice. 2nd ed.. The MIT Press, 2011. ISBN 978-0262015080.
-
Hislop, D. Knowledge Management in Organizations: A Critical Introduction.. Oxford University Press, 2013. ISBN 978-0199691937.
-
Chessell, M., Smith, H. Patterns of Information Management. IBM Press, 2013. ISBN 978-0133155501.
-
Laudon, K.C., Laudon, J.P. Management Information Systems, 13th ed.. Prentice Hall. ISBN 978-0133050691.
-
Pasher, E., Ronen, T. The Complete Guide to Knowledge Management.. Wiley, 2011. ISBN 978-0470881293.
-
Rao, M. Knowledge Management Tools and Techniques.. Routledge, 2012. ISBN 978-0750678186.
-
Reynolds, G. Information Technology for Managers.. Cengage Learning, 2009. ISBN 978-1423901693.
-
Turban, E., Volonino, L. Information Technology for Management: Improving Performance in the Digital Economy, 7th ed.. Wiley, 2009.
|