Předmět: Termomechanické jevy

» Seznam fakult » FM » KEZ
Název předmětu Termomechanické jevy
Kód předmětu KEZ/TMJ
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dančová Petra, doc. Ing. Ph.D.
  • Vít Tomáš, prof. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata předmětu: - Úvod do termomechaniky, vlastnosti látek, fázové změny, termodynamická rovnováha systému, představení základních veličin, ideální plyn a stavová rovnice ideálního plynu. - Základní termodynamické děje ? izobarická, izochorická a izotermická změna stavu v ideálním plynu, přeměna energie, odvození prvního zákona termodynamiky a jeho aplikace na přeměnu energie. - Měrné tepelné kapacity látek, vliv teploty a tlaku, vliv fázové změny látek na tepelnou kapacitu látek a tepelnou vodivost, entalpie a vnitřní energie ideálního plynu. - Definice entropie, izoentropická a polytropická změna stavu ideálního plynu, 2. zákon termodynamiky. - Stanovení termické účinnosti procesu a tepelné účinnosti oběhu. - Využití chytrých materiálů pro přeměnu energie, ukládání energie, aplikace chytrých technologií v termomechanických aplikacích. - Vodní pára, výroba vodní páry, fázové změny, základní vratné děje v páře, zakreslení stavových změn oběhu do diagramů. Kvalita vnitřního prostředí s využitím chytrých technologií. - Směsi ideálních plynů. Způsoby určení složení. Stavové veličiny, procesy směšování, směsi plynů a par ? vlhký vzduch. Adsorpce a absorpce. - Fyzikální veličiny vlhkého vzduchu. Řešení izobarických procesů s užitím diagramu vlhkého vzduchu, vysvětlení základních pojmů, úpravy vlhkého vzduchu ? sušení, zvlhčení atd., využití základních úprav vlhkého vzduchu v klimatizačních zařízeních: uzavřený a otevřený klimatizační oběh. - Základní principy přenosů tepla, vysvětlení základních pojmů: teplotní spád a teplotní gradient, Fourierův zákon a Newtonův zákon v aplikaci na problematiku přenosu tepla. - Přenos tepla vedením, volná a nucená konvekce tepla. - Přenos tepla radiací - tepelné záření, definice černého tělesa, Stefan-Boltzmanův zákon, Planckův zákon, emisivita povrchu, černý povrch, skleníkový efekt. - Chytré technologie a využití materiálů se zlepšenými vlastnostmi přenosu tepla. - Aplikace poznatků termomechaniky v chytrých technologiích.

Studijní aktivity a metody výuky
Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Přednáška
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 34 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 30 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět se věnuje základním jevům v oblasti termomechaniky a jejich aplikaci na oblast chytrých technologií. Věnuje se otázkám aplikace termomechanických procesů v návrhu zařízení, přeměny energie a vyjádření účinností procesů.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet - vypracování zadaných prací a jejich úspěšná obhajoba
Doporučená literatura
  • CENGEL, Y. Heat and Mass Transfer. McGraw-Hill Science/Engineering/Math, 2007. ISBN 978-0-073-25035-9.
  • NOŽIČKA, Jiří. Základy termomechaniky. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2004. ISBN 80-01-02409-1.
  • Petříková, M., Kryštůfek, P.:. Tabulky pro termodynamiku. TU Liberec, 2013. ISBN 978-80-7372-945-5.
  • STŘEDA, Ivo. Základy rovnovážné termodynamiky. Vyd. 3.. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2009. ISBN 978-80-7372-459-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr