Předmět: Úvod do sociální a kulturní antropologie

» Seznam fakult » FM » KFL
Název předmětu Úvod do sociální a kulturní antropologie
Kód předmětu KFL/USA19
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jetmarová Jana, PhDr. Ph.D.
  • Hrabáková Luďka, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1.Kulturní a sociální antropologie jako věda: předmět a metody studia, podobory, historický kontext vzniku 2.Základní pojmy: kultura, enkulturace, kulturní difúze, kulturní relativismus, etnocentrismus 3.Magie a rituál: magické uvažování jako předstupeň vědy, rituál a jeho funkce v životě jedince i společenství 4.Antropologie příbuzenství a partnerství: konstrukce příbuzenských vztahů, descendenční pravidla, rodina, formy manželství, postmaritální rezidence 5.Lingvistická antropologie: jazyk a kultura, lingvistický relativismus 6.Politická antropologie: sociální struktura, autorita, moc, typologie politických systémů 7.Politika identit: etnikum a etnicita, národ a nacionalismus Semináře: 1.Kulturní a sociální antropologie jako věda: procvičení, zadání práce se základní literaturou 2.Základní pojmy: opakování a procvičení, kulturní relativismus, kulturní a biologický determinismus 3.Magie a rituál: projevy magického uvažování v tradicích a lidových zvycích, přechodové a cyklické rituály 4.Antropologie příbuzenství: schéma příbuzenských vztahů, patrilinearita a matrilinearita, pravidla rezidence, aktivní procvičení 5.Jazyk a kultura: aktivní procvičení a prohloubení tématu na příkladech 6.Politická antropologie: procvičení, rovnostářské a hierarchizované společnosti 7.Teorie vzniku nacionalismu: primordialismus, etnosymbolismus a modernismus, procvičení na příkladech

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je uvedení do problematiky sociální a kulturní antropologie jako společenské vědy reflektující člověka jako sociální a kulturní bytost. Kurz přiblíží studentům vybraná klíčová témata této vědní disciplíny a vybrané univerzální kulturní fenomény; studující si osvojí klíčové pojmy z teorie oboru (kultura, enkulturace, kulturní relativismus, etnocentrismus atd.). V průběhu seminářů budou studenti znalosti z přednášek aktivně prohlubovat a procvičovat na příkladech a při práci s literaturou, případně filmovými ukázkami.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Aktivní účast na seminářích Zpracování konspektu k zadané literatuře Závěrečný písemný test
Doporučená literatura
  • ERIKSEN, Thomas Hylland. Etnicita a nacionalismus: antropologické perspektivy. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON).Sociální a kulturní antropologie: příbuzenství, národnostní příslušnost, rituál. Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-465-6..
  • GELLNER, Ernest André. Nacionalismus. Brno: CDK, 2003. ISBN 80-7325-023-3..
  • HROCH, Miroslav. Národy nejsou dílem náhody: příčiny a předpoklady utváření moderních evropských národů. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2009. ISBN 978-80-7419-010-0..
  • LÉVI-STRAUSS, Claude. Antropologie a problémy moderního světa. Praha: Karolinum, 2012. ISBN 978-80-246-2098-5..
  • MURPHY, Robert Francis. Úvod do kulturní a sociální antropologie. Praha : Sociologické nakladatelství, 2004. ISBN 80-86429-25-3..
  • SOUKUP, Martin. Základy kulturní antropologie. Vyd. 2. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2015. ISBN 978-80-7465-186-1..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr