Předmět: Spolehlivost a údržba

» Seznam fakult » FM » MTI
Název předmětu Spolehlivost a údržba
Kód předmětu MTI/SAU
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pelantová Věra, Ing. Ph.D.
  • Kamenický Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Systém managementu spolehlivosti I - základní pojmy a definice spolehlivosti, normy užívané ve spolehlivosti a jejich využití při realizaci programu spolehlivosti. 2. Systém managementu spolehlivosti II - prvky a úkoly programu spolehlivosti zajišťování spolehlivosti v jednotlivých etapách životního cyklu. 3. Základy spolehlivosti I - ukazatele bezporuchovosti, pohotovosti a udržovatelnosti. 4. Základy spolehlivosti II - základní typy struktur systémů a jejich spolehlivost. 5. Základy spolehlivosti III - matematické vztahy mezi ukazateli spolehlivosti. 6. Základy spolehlivosti IV - přehled metod analýz spolehlivosti a jejich základní charakteristiky. 7. Základy spolehlivosti V - RBD (blokový diagram bezporuchovosti), výpočet ukazatelů spolehlivosti systému. 8. Základy spolehlivosti VI - FMEA (analýza způsobů a důsledků poruch) a FMECA (analýza způsobů, důsledků a kritičnosti poruch) - nejpoužívanější analýzy v automotive. 9. Základy spolehlivosti VII - FTA (analýza stromu poruchových stavů) a ETA (analýza stromu událostí) - analýza vhodná pro vysoce zálohované systémy. 10. Základy spolehlivosti VIII - Markovova analýza. 11. Spolehlivost lidského činitele - metody HRA, TESEO, strom pravděpodobností. 12. Údržba a její vliv na spolehlivost provozu - rozdělení úkonů údržby, ekonomicky optimální plán údržby. 13. Ekonomické aspekty spolehlivosti - CBA (analýza přínosů a nákladů) a LCC (analýza nákladů životního cyklu). 14. Funkční bezpečnost a SW nástroje pro podporu výpočtů spolehlivosti. Cvičení. 1. Vývoj definice spolehlivosti, dělení pojmů spolehlivosti. 2. Dělení doby života produktu na jednotlivé etapy životního cyklu. 3. Výpočty parametrů spolehlivosti pro jednotlivá rozdělení náhodné proměnné. 4. Výpočty parametrů bezporuchovosti a pohotovosti pro různé typy struktur systémů. 5. Náhodná proměnná (typ, základní rozdělení, popis rozdělení), intenzita poruch v různých obdobích života výrobku, obnovované a neobnovované výrobky. 6. Výběr vhodné analytické metody, prvotní odhad spolehlivosti systému pomocí Výpočtu bezporuchovosti počítáním z dílů. 7. Znázornění systému pomocí RBD, analytický výpočet ukazatelů bezporuchovosti a pohotovosti. 8. Provedení FMEA a FMECA na zadaném příkladě. 9. Provedení FTA a ETA na zadaném příkladě. 10. Provedení Markovovy analýzy na zadaném příkladě. 11. Ukázky analýzy lidského činitele na dobrovolnících z řad studentů. 12. Sestavení optimálního plánu údržby na konkrétním příkladě. 13. CBA plánované změny podniku, LCC zvoleného výrobku. 14. Ukázky zajištění funkční bezpečnosti pomocí nástrojů spolehlivosti.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 44 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podat ucelený přehled o problematice řízení spolehlivosti. V první části semestru budou představeny normy řady ČSN IEC 60300-X a z nich vyplývající požadavky na spolehlivost technických systémů. Dále budou probrány základní postupy výpočtu spolehlivostních ukazatelů komponent a jednoduchých soustav. Následuje seznámení s nejpoužívanějšími technikami analýz spolehlivosti, jako jsou Analýza způsobů, důsledků a kritičnosti poruch (FMECA), Analýza stromu poruch (FTA), Analýza stromu událostí (ETA), Markovova analýza a Analýza blokových diagramů bezporuchovosti (RBD). Poslední část předmětu je věnována plánování údržby a ekonomickým aspektům údržby. V této oblasti bude využito nástrojů, jako je Analýza nákladů a přínosů (CBA), Údržba zaměřená na bezporuchovost (RCM) a Analýza nákladů životního cyklu (LCC).
Student získá základní přehled o používaných parametrech spolehlivosti technických systémů, metodách jejich hodnocení a možnostech využití parametrů spolehlivosti pro plánování údržby.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Podmínkou zápočtu je aktivní účast na cvičeních a úspěšné absolvování testu. Zkouška je písemná a ústní.
Doporučená literatura
  • E-learning.
  • Fuchs, Pavel :. Využití spolehlivosti v provozní praxi. Liberec, 2002.
  • Holub, Rudolf a Zdeněk Vintr:. Spolehlivost letadlové techniky [online]. VUT Brno, 2001.
  • MYKISKA, A.:. Spolehlivost v systémech jakosti. (Skripta). Vydavatelství ČVUT.. Praha, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr