Předmět: Management bezpečnosti a rizik

» Seznam fakult » FM » NTI
Název předmětu Management bezpečnosti a rizik
Kód předmětu NTI/MBR
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vališ David, prof. RNDr. Ing. Ph.D. et Ph.D., DSc.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Vývoj a současný stav v oblasti zajišťování bezpečnosti a posuzování rizik logistických procesů a systémů. 2. Základní terminologie v oblasti managementu rizika a platná legislativa v oblasti řízení rizik. 3. Management bezpečnosti a rizika - hlavní aspekty 4. Složky managementu rizika v různých systémech. 5. Druhy rizika, kvalitativní a kvantitativní vyjádření rizika, číselné hodnoty rizika, faktory hodnocení rizika. 6. Posuzování rizika, přijatelnost rizika, ošetřování rizika. 7. Kvalitativní metody posuzování rizik. 8. Semikvantitativní a kvantitativní metody posuzování rizik. 9. Událost a porucha - vliv události na zařízení, logistický proces a podnik, problematika příčin vzniku poruch 10. Podstata bezpečnostních dokumentů v logistice v návaznosti na hodnocení rizik průmyslových podniků. Bezpečnostní dokumentace, bezpečnostní program, bezpečnostní zpráva, havarijní plány. 11. Způsoby a faktory popisu poruch, mechanismy, příčiny, důsledky poruch. 12. Modelování rizik úniku nebezpečných látek v prostředí - při přepravě a v rámci logistických řetězců. 13. Metody posuzování rizik přepravy nebezpečných věcí. 14. Softwarová podpora v procesech posuzování rizik logistických procesů a aplikacích informatiky. Témata cvičení - budou odpovídat tématů z přednášek: 1. Deterministické modelování poruch a nežádoucích událostí technických objektů a procesů (v dopravě, energetice, logistice a informatice). 2. Stochastické modelování poruch a nežádoucích událostí technických objektů a procesů (v dopravě, energetice, logistice a informatice). 3. Komparační modelování poruch a nežádoucích událostí technických objektů a procesů (v dopravě, energetice, logistice a informatice). 4. Analytické metody pro kvalitativní posuzování bezpečnosti a rizik - jejich volba a způsoby použití. 5. Analytické metody pro semi-kvantitativní posuzování bezpečnosti a rizik - jejich volba a způsoby použití riziko 6. Analytické metody pro kvantitativní posuzování bezpečnosti a rizik - jejich volba a způsoby použití 7. Grafické metody pro kvalitativní a kvantitativní posuzování bezpečnosti a rizik - jejich volba a způsoby použití 8. Modelování úniků nebezpečných věcí do prostředí 9. Modelování důsledků šíření nebezpečných věcí do prostředí. 10. Využití softwarové podpory pro posuzování bezpečnosti a rizik - např. ITEM, IsoGraph, HIRAZOT, aj.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Domácí příprava na výuku - 24 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 50 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenta s oblastí managementu bezpečnosti a rizik. Student by měl získat znalosti v oblastech posuzování rizika a managementu rizika.
Znalosti: - základy managementu rizik v kontextu managementu kvality, - základní metody pro posuzování, analýzu a hodnocení rizik. Dovednosti: - rozhodnout o aplikaci managementu rizik nebo jeho částí, - stanovit potřebu a využití metod posuzování rizik v konkrétních praktických případech, - využívat výsledky managementu rizik ve smyslu dalších procesů ochrany osob a majetku. Obecné způsobilosti zacházení: - s dílčími částmi struktury managementu rizik, - se základní terminologií managementu rizik, - s metodami identifikace, posuzování a hodnocení rizik. - s formami prezentace svých schopností a to i v anglickém jazyce.
Předpoklady
Základní znalosti z matematiky, konstrukce systémů, procesů a managementu.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Účast na výuce - přednášky i cvičení. Zpracování samostatné seminární práce během semestru, úspěšné absolvování kombinované zkoušky
Doporučená literatura
  • D.A. Crowl, J.F. Louvar:. Chemical process safety: Fundamentals with applications.. Prentice Hall, Eaglewood Cliffs, N.J., 1990.
  • J. Bumba, L. Kelnar, V. Sluka.:. Postupy a metodiky analýz a hodnocení rizik pro účely zákona č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií.. VÚBP Praha, 2005.
  • M. Ferjenčík, J. Nejedlý:. Metodologie hodnocení míry rizika velkých havárií - kvantitativní analýza rizika chemických procesů.. CEMC Praha, 1992.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr