1. Ekologie jako vědní obor, oblasti zájmu ekologie, popisná a funkční ekologie. 2. Jedinec a prostředí - biotické podmínky, zdroje, abiotické podmínky prostředí (sluneční záření, teplo, atmosféra, voda a půda), gradienty podmínek prostředí, ekologická valence, habitat, nika, přizpůsobení prostředí. 3. Vztahy mezi organismy - typy vztahů (kladné, záporné, neutrální), vnitrodruhové a mezidruhové vztahy, Tilmanův model. 4. Populační ekologie - charakteristiky populace, změny populace v čase (funkce přežívání, model růstu), věková struktura. 5. Populace v prostoru a čase - rozmístění populace v prostoru, metapopulace, jádrové a satelitní druhy, zdrojová a propadová místa, vznik a zánik populací a druhů. 6. Ekologie společenstev - definice společenstva, popisné (druhové složení, věková a prostorová struktura, aj.) a funkční charakteristiky (mechanizmy druhové koexistence, ekologická stabilita, aj.). 7. Vývoj společenstev - primární a sekundární sukcese, klimax, princip trade-off, životní strategie (r-stratégove, K-stratégové, S-stratégové, R-stratégové a C-startégové), druhová diverzita, dominanty, klíčové druhy. 8. Ekologie ekosystémů - charakteristika, tok energie a koloběh látek v ekosystému, potravní vztahy, trofické úrovně (producent, konzument a destruent), potravní sítě suchozemských a vodních ekosystémů a jejich rozdíly, primární a sekundární produkce. 9. Potravní zdroje - limitující prvky, Liebigův zákon minima, modely příjmu živin, ekologická stechiometrie. 10. Biogeochemické cykly hlavních prvků (C, N, P) a látek (voda) v ekosystémech. Základní pojmy (zásobník, tok, vstup, výstup, doba zdržení, cyklus živin), bottom-up a top-down přístup. 11. Biomy světa - základní dělení, vegetační pásma a stupně. 12. Biomy České republiky - základní dělení, vegetační pásma a stupně. 13. Biosféra a člověk - vliv člověka na ekosystémy, energie, suroviny, potraviny, narušení přírodních ekosystémů. 14. Krajinná ekologie - složky, prvky a struktura krajiny, proměny kulturní krajiny.
|
Předmět se věnuje složení (biotická a abiotická složka), vlastnostmi, typy a funkcemi sladkovodních ekosystémů. Mořskou hydrobiologií se předmět zabývá jen okrajově. Předmět seznamuje se vztahy organismů k prostředí a vztahy mezi organismy navzájem. Probírána bude charakteristika stojatých vod (jezera, přehradní nádrže, rybníky, aj.) i tekoucích vod (potoky, řeky) a základní charakteristiky typických nebo ekologicky významných organismů, kteří obývají jednotlivé biotopy. Další informace budou o aplikované limnologii zaměřenou na problémy znečištění vody (acidifikace a eutrofizace, civilizační specifické polutanty ve vodách, vodní květ, aj.). Náplň cvičení seznámí se základními hydrobiologickými metodami během praktických cvičení v terénu. Dále se budou mikroskopovat odebrané vzorky a určovat přítomné organismy.
Teoretické poznatky a praktické dovednosti z požadované oblasti
|
-
BEGON, M., HARPER, J., TOWNSEND, D. Ekologie - jedinci, populace, společenstva. Olomouc: Vydavatelství UP, 1997. ISBN 80-7067-695-7.
-
FROUZ, J. a FROUZOVÁ, J. Aplikovaná ekologie. Praha: Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-4693-0.
-
POKORNÝ, P., STORCH, D. (Ed.). Antropocén. Praha: Academia, 2020. ISBN 978-80-200-3129-7.
-
PRACH, K., ŠTECH, M. a ŘÍHA, P. Ekologie a rozšíření biomů na Zemi. Praha: Scientia, 2009. ISBN 9788086960463.
|