Předmět: Základy mineralogie

» Seznam fakult » FP » KBE
Název předmětu Základy mineralogie
Kód předmětu KBE/ZMI
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština, Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Exnar Petr, doc. Ing. CSc.
  • Bubal Jan, Mgr.
Obsah předmětu
Klasifikace minerálů a jejich určování na základě fyzikálních, chemických a strukturních vlastností, používané metody. Vznik, vývoj a výskyt minerálů v přírodě, parageneze, horninotvorné minerály. Systematický přehled nejdůležitějších minerálů, jejich vlastnosti, význam a výskyt. Nejvýznamnější minerály a mineralogické lokality v ČR. Při cvičeních se studenti seznámí se vzhledem a vlastnostmi nejdůležitějších minerálů a jejich makroskopickým určováním. Dále se naučí používat polarizační mikroskop a další základní postupy pro identifikaci minerálů. V rámci cvičení se účastní i exkurze ke speciálním přístrojům používaným k identifikaci minerálů (rtg. difrakce, mikrosonda, rtg. fluorescence). Program přednášek: 1. Úvod, klasifikace minerálů podle jejich chemického složení a struktury, izomorfie a polymorfie. 2. Základy krystalografie, krystalová symetrie, krystalové soustavy, rentgenografické metody studia krystalové struktury. 3. Základní makroskopické vlastnosti minerálů a jejich určování (tvrdost, hustota, barva, štěpnost apod.). Optické vlastnosti minerálů a jejich identifikace pomoci mikroskopie v polarizovaném světle. 4. Základní metody chemického výzkumu minerálů, chemické rozbory a moderní přístrojová technika. 5. Genetická mineralogie, přírodní děje podílející se na vzniku a vývoji minerálů. hlavní paragenetické zákonitosti, horninotvorné minerály. 6. Systematická mineralogie, principy mineralogického systému. 7. Prvky a sulfidy. 8. Halogenidy, oxidy a hydroxidy. 9. Nitráty. Karbonáty. Boráty. 10. Sulfáty. Fosfáty a arzenáty. 11. Silikáty I. (nesosilikáty, sorosilikáty, cyklosilikáty) 12. Silikáty II. (inosilikáty, fylosilikáty) 13. Silikáty III. ( tektosilikáty - foidy, živce, zeolity). Organické minerály. 14. Nejvýznamnější minerály a mineralogické lokality v ČR.

Studijní aktivity a metody výuky
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 12 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 50 hodin za semestr
Výstupy z učení
Získat vhled do Klasifikace minerálů a jejich určování na základě fyzikálních, chemických a strukturních vlastností, používané metody. Vznik, vývoj a výskyt minerálů v přírodě, parageneze, horninotvorné minerály. Systematický přehled nejdůležitějších minerálů, jejich vlastnosti, význam a výskyt. Nejvýznamnější minerály a mineralogické lokality v ČR.
Vysvětlit a odvodit základní poznatky oboru včetně řešení jednodušších problémů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Odborný pohovor spojený s určováním minerálů
Doporučená literatura
  • BERNARD, J.H. Minerály České republiky. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0350-9.
  • CHVÁTAL, M. Úvod do systematické mineralogie. Praha: Silikátový svaz, 2005. ISBN 80-86821-11-0.
  • ZIEGLER, V. Základy mineralogie a petrografie pro studenty Pedagogické fakulty. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 2003. ISBN 80-7290-111-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr