Předmět: Základy ochrany přírody

» Seznam fakult » FP » KBE
Název předmětu Základy ochrany přírody
Kód předmětu KBE/ZOP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pavlů Lenka, Ing. Ph.D.
  • Feřtová Jitka, Mgr.
Obsah předmětu
1. Úvod do studia - základní pojmy a principy, historie ochrany přírody u nás a ve světě. 2. Biodiverzita a její ohrožení, diverzita na úrovni druhů, společenstev a ekosystémů, genová diverzita, příčiny vymírání, degradace a fragmentace stanovišť, problémy malých populací. 3. Právní rámec ochrany přírody - přehled české a evropské legislativy, orgány ochrany přírody v ČR. 4. Obecná ochrana přírody - ochrana dřevin, památné stromy, ochrana neživé přírody; problematika nepůvodních druhů. 5. Ochrana krajiny - význam územního plánování pro ochranu přírody a krajiny, konektivita krajiny a migrační propustnost, významné krajinné prvky a jejich ochrana, ÚSES, ochrana krajinného rázu, přírodní park. 6. Ochrana na úrovni druhů a populací - základní pojmy, příčiny ohrožení a způsoby řešení - ochrana ex situ a in situ, role zoologických a botanických zahrad, monitoring a analýza životaschopnosti populace, ochrana druhů v našem a evropském právu a mezinárodní dohody na ochranu druhů, CITES. 7. Zvláště chráněné druhy živočichů v ČR - kategorizace, příklady ZCHD - jejich ohrožení a management, záchranné programy, programy péče, regionální akční plány. 8. Zvláště chráněné druhy rostlin v ČR - kategorizace, příklady ZCHD - jejich ohrožení a management, záchranné programy, programy péče, regionální akční plány. 9. Ochrana na úrovni společenstev a ekosystémů - principy územní ochrany, typy biotopů a jejich ohrožení, chráněná území a jejich kategorizace, plány péče, management chráněných území a monitoring efektivity managementu, práce s veřejností v chráněných územích, maloplošná zvláště chráněná území - příklady. 10. Velkoplošná zvláště chráněná území v ČR - charakteristika 4 národních parků v ČR. 11. Velkoplošná zvláště chráněná území v ČR - charakteristika chráněných krajinný oblastí v ČR. 12. Ekologické sítě v rámci Evropy - Natura 2000 - příklady. 13. Ptačí oblasti a Evropsky významné lokality v ČR. 14. Mezinárodní přístupy v ochraně přírody a trvale udržitelný rozvoj - mezinárodní organizace, mezinárodní dohody v ochraně přírody, standardy OP (IUCN), pojetí OP v jiných zemích - příklady dobré praxe. 15. Postavení ochrany přírody ve společnosti - ochrana přírody vs. hospodaření v krajině, hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA a Biologické hodnocení), ekonomické nástroje v ochraně přírody, státní organizace v ochraně přírody a role neziskového sektoru, role vzdělávání a ekovýchova, role vědeckých institucí. Cvičení - tematické okruhy: 1. Úvod, podmínky zápočtu, zadání semestrální práce. 2.-11. Blokové terénní exkurze zaměřené na ukázky principů ochrany druhů i ekosystémů a jejich managementu v chráněných územích Libereckého kraje. 12.-14. Prezentace semestrální práce.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení, Prezentace práce studentů
Výstupy z učení
Předmět má za cíl seznámit studenty jak se základními biologickými principy ochrany přírody, tak s aplikací těchto principů v praktické ochraně přírody na úrovni druhů i ekosystémů. Přibližuje základní legislativní rámec a možnosti institucionální ochrany přírody v České republice, Evropském společenství i v mezinárodním kontextu. Zaměřuje se jak na obecnou, tak především na zvláštní druhovou a územní ochranu u nás. Představuje proces nastavení managementu zvláště chráněných druhů a území a ekonomické i další nástroje OP.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Prezentace samostatné výzkumné činnosti studenta

Zápočet za účast na cvičeních (min. 70%) a prezentaci semestrální práce. Zkouška - písemná.
Doporučená literatura
  • Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody, v platném znění a prováděcí vyhláška č. 395/1992 Sb (+ Zákon. č. 17/1992 Sb., o životním prostředí).. 1992.
  • KOLÁŘ, F. a kol. Ochrana přírody z pohledu biologa. Praha: Dokořán., 2012. ISBN 978-80-7363-414-8.
  • Kolektiv. Chráněná území ČR. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2003.
  • PRIMACK, R. B. a kol. Úvod do biologie ochrany přírody. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-595-0.
  • PRIMACK, R. B., KINDLMANN, P. a JERSÁKOVÁ, J. Biologické principy ochrany přírody. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7178-552-0.
  • VAČKÁŘ, D. (ed.). Ukazatele změn biodiverzity. Praha: Academia, 2005. ISBN 80-200-1386-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr