Předmět: Praktikum z anorganické chemie

» Seznam fakult » FP » KCH
Název předmětu Praktikum z anorganické chemie
Kód předmětu KCH/ACL
Organizační forma výuky Laboratoř
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Müllerová Jana, Ing. Ph.D.
  • Slavík Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Studenti jsou seznámeni se zásadami bezpečnosti práce, laboratorním vybavením, základními i pokročilými experimentálními postupy (mikrovlnná/hydrotermální syntéza, self-combustion, sonochemie). Osvojí si preparační reakce, separaci produktů dělícími metodami (krystalizace, filtrace, destilace, extrakce apod.), stanovení složení a vlastností látek (titrace, instrumentální metody). Důraz je kladen na získávání relevantních informací, metodicky správné a bezpečné provádění jednotlivých operací, propojení teorie s praktickými dovednostmi, schopnost vysvětlovat pozorované jevy a výsledky prezentovat, jak v textové, tak grafické formě. 1. Bezpečnost práce v chemické laboratoři. 2. Závislost rozpustnosti solí na teplotě. Závislost reakční rychlosti na teplotě a koncentraci. 3. Příprava solí neutralizací. Příprava kyseliny vytěsněním ze soli. Redoxní děje, redukce měďnatých solí. 4. Reakce sloučenin síry. Acidobazické vlastnosti, důkaz a reakce H3BO3. 5. Příprava hydrátů solí. Stanovení krystalové vody. 6. Stanovení relativní atomové hmotnosti kovu. 7. Reakce a důkazy anorganických kationtů. 8. Reakce a důkazy anorganických aniontů. 9. Příprava komplexů, [Cu(NH3)4]SO4.H2O. 10. Příprava a vlastnosti nanočástic drahých kovů. Self-combustion syntéza ferritů a oxidů těžkých kovů. 11--14. Vlastní příprava a charakterizace zadané sloučeniny (organicko-anorganické sloučeniny, ferrity).

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Prezentace a obhajoba písemné práce, Laboratorní praktika, Problémové metody (badatelské, výzkumné), Individuální konzultace
  • Příprava na laboratorní měření, zpracování výsledků - 24 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 40 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Osvojit si: Preparační reakce od jednoduchých ke složitějším. Separace produktů z reakčních směsí (krystalizace, filtrace, destilace, extrakce apod.). Stanovení složení a vlastností látek. Přečišťování tuhých a kapalných látek. Důraz je kladen na metodicky správné a bezpečné provádění jednotlivých operací vedoucí k co nejlepšímu výsledku jak z hlediska kvality, tak kvantity, schopnost aplikovat teoretické poznatky v praxi a vysvětlovat pozorované jevy.
Bezpečně pracovat v chemické laboratoři. Připravit anorganickou sloučeninu podle návodu, včetně záznamu pozorovaných jevů. Identifikovat anorganické ionty pomocí chemických reakcí. Graficky zpracovat naměřená data. Vytvořit vlastní postup přípravy jednoduchých anorganických látek na základě odborné literatury.
Předpoklady
znalost středoškolské chemie

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

vypracované a obhájené protokoly ke každé práci
Doporučená literatura
  • Folprechtová D., Grégr J., Meduna F. Chemie - návody na cvičení. [Skriptum]. Liberec, TU, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr