Předmět: Praktikum z fyzikální chemie

» Seznam fakult » FP » KCH
Název předmětu Praktikum z fyzikální chemie
Kód předmětu KCH/FCL
Organizační forma výuky Laboratoř
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Slavík Martin, Mgr. Ph.D.
  • Stuchlík Martin, Ing.
Obsah předmětu
Studenti absolvují laboratorní cvičení, jejichž prostřednictvím se seznámí s principy vybraných fyzikálně-chemických jevů a principů metod stanovení důležitých fyzikálně-chemických veličin. Důraz je kladen na správnou interpretaci výsledků a vyhodnocení experimentálních dat statistickými metodami s využitím výpočetní techniky. <ol> <li>Bezpečnost práce v chemické laboratoři. Statistické zpracování dat.</li> <li>Povrchové napětí: srovnání stalagmometrické a tenziometrické metody.</li> <li>Vodivost: Stanovení disociační konstanty slabé kyseliny.</li> <li>Adsorpce: parametry sorpční izotermy organické látky na aktivním uhlí.</li> <li>Kinetika chemických reakcí: polarimetrické sledování inverze sacharózy.</li> <li>Viskozita: teplotní a koncentrační závislost viskozity. Měření na výtokovém a rotačním viskozimetru.</li> <li>Rozdělovací koeficient: rozdělovací koeficient kyseliny benzoové mezi toluenem a vodou.</li> <li>Fázové rovnováhy: fázový diagram soustavy tří kapalin.</li> <li>Kalorimetrie: rozpouštěcí teplo anorganické soli.</li> <li>Rozpustnost: teplotní závislost rozpustnosti solí.</li> <li>Elektrolýza: Faradayův zákon.</li> </ol>

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Laboratorní praktika, Problémové metody (badatelské, výzkumné)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na laboratorní měření, zpracování výsledků - 60 hodin za semestr
Výstupy z učení
Osvojit si: principy vybraných fyzikálně-chemických jevů a principy metod stanovení důležitých fyzikálně-chemických veličin, správnou interpretaci výsledků a vyhodnocení experimentálních dat statistickými metodami s využitím výpočetní techniky.
Vysvětlit a odvodit základní poznatky oboru včetně řešení jednodušších problémů. Pracovat účelně a bezpečně v laboratoři. Odhadnout nejistotu experimentálního výsledku.
Předpoklady
znalost středoškolské chemie, matematiky a fyziky

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

vypracované a obhájené protokoly ke každé práci Laboratorní cvičení je zahájeno krátkým písemným testem. Ten ověří, do jaké míry je student seznámen s principem laboratorní úlohy, kterou bude v den laboratorního cvičení vykonávat. V případě, že student neprokáže dostatečné znalosti, potřebné k vykonání laboratorního cvičení, může být z laboratoří vyloučen.
Doporučená literatura
  • ŠOBR, J. a kol. Návody pro laboratorní cvičení z fyzikální chemie.. VŠCHT, Praha, 2001.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr