Předmět: Instrumentální analýza

» Seznam fakult » FP » KCH
Název předmětu Instrumentální analýza
Kód předmětu KCH/INA
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Müllerová Jana, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
<OL> <LI>Postavení, současný stav a trendy vývoje analytických instrumentálních metod. Základní pojmy v kvantitativní chemické analýze. Rozdělení metod chemické analýzy.</LI> <LI>Separační metody - extrakce, elektroforéza, membránové separace. Hmotnostní spektrometrie. Princip, instrumentace a analytické využití uvedených metod.</LI> <LI>Spektrální metody - vlastnosti elektromagnetického záření, rozdělení spektrálních metod. Refraktometrie. Polarimetrie.</LI> <LI>Optické spektrální přístroje. Emisní spektra. Emisní atomová spektrální analýza. Analytické využití atomové emisní spektrometrie. Plamenová fotometrie.</LI> <LI>Atomová absorpční spektrometrie (princip, instrumentace a analytické využití uvedených metod). UV a VIS spektrometrie (Lambertův-Beerův zákon, elektronová absorpční spektra, pásové elektronové spektrum). Kolorimetrie a fotometrie. Luminiscenční analýza.</LI> <LI>IČ spektrometrie (princip metody, vznik IČ spekter, instrumentace a analytické využití metody). Spektroskopie nukleárně magnetická rezonance. </LI> <LI>Elektrochemické metody - rozdělení. Potenciometrie - základní pojmy. Elektrody I. a II. druhu. ISE. Elektrogravimetrie a coulometrie. Konduktometrie.</LI> <LI>Polarografie a voltametrie. Polarizace elektrod. Difúzní proud. Diferenčně-pulzní polarografie. Rozpouštěcí voltametrie.</LI></OL>

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 50 hodin za semestr
Výstupy z učení
Osvojit si následující metody. Elektroanalytické metody: potenciometrie, voltametrie a polarografie, elektrogravimetrie a coulometrie, konduktometrie. Optické metody: refraktometrie, interferometrie, polarimetrie, atomová emisní a atomová absorpční spektrometrie, spektrometrie v UV a VIS oblasti, infračervená spektrometrie. Principy, instrumentace a analytické využití uvedených metod.
Vysvětlit a odvodit základní poznatky oboru včetně řešení jednodušších problémů. Pracovat účelně a bezpečně v laboratoři.
Předpoklady
znalost středoškolské chemie

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Pro získání zápočtu 100% účast na cvičení a vypracování protokolů ze zadaných laboratorních prací. Znalosti z fyzikální chemie.
Doporučená literatura
  • Klouda P. Moderní analytické metody. Ostrava, Nakladatelství Pavel Klouda, 1996.
  • Volka, K. a kol. Analytická chemie I a II. Praha, VŠCHT, 1997.
  • Zýka, J. a kol. Analytická příručka I a II. Praha, SNTL/Alfa, 1988.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr