Předmět: Materiály pro tkáňové nosiče

» Seznam fakult » FP » KCH
Název předmětu Materiály pro tkáňové nosiče
Kód předmětu KCH/MTN
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kuželová Košťáková Eva, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Úvod do tkáňového inženýrství - triáda, historie, imitace přírody. 2. Buňky a extracelulární matrice - organizace buněk do vyšších uspořádaných struktur, interakce buňky-matrice; In-vitro řízení vývoje tkání, bioreaktory - úvod do technologií. 3. Biomateriály v tkáňovém inženýrství - interakce buněk s polymery a efekt extracelulární matrice. 4. Biodegradabilní polymery - kritéria výběru, biodegradovatelnost. 5. Technologie výroby polymerních tkáňových nosičů - fiber bonding, solvent casting, aprticular leaching, freeze drying, gas foaming atd. 6. Technologie výroby polymerních tkáňových nosičů - elektrostatické zvlákňování a další technologie výroby vlákenných tkáňových nosičů. 7. Tkáňové nosiče pro kardiovaskulární systém - kritéria pro tvorbu tkáňových nosičů, příklady. 8. Tkáňové nosiče pro rohovku - kritéria pro tvorbu tkáňových nosičů, příklady. 9. Tkáňové nosiče pro gastrointestinalní systém - trávicí trakt, játra - kritéria pro tvorbu tkáňových nosičů, příklady. 10. Tkáňové nosiče pro pohybový aparát - kosti, chrupavky, šlachy a vazy - kritéria pro tvorbu tkáňových nosičů, příklady. 11. Tkáňové nosiče pro nervový systém a dentální aplikace - kritéria pro tvorbu tkáňových nosičů, příklady. 12. Tkáňové nosiče pro kůži - kritéria pro tvorbu tkáňových nosičů, příklady. 13. Testování materiálů pro tkáňové nosiče - stručné seznámení s povrchovou a objemovou fyzikální a chemické charakterizací a biomechanikou. 14. Otázky regulací v oblasti vývoje, testování a aplikace materiálů pro tkáňové nosiče. Semestrální práce je rešeršní prací zaměřenou na konkrétní typ tkáně a možností výroby tkáňových nosičů.

Studijní aktivity a metody výuky
Projektová výuka, Problémové metody (badatelské, výzkumné), Přednáška
  • Semestrální práce - 34 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 14 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
Výstupy z učení
Tématem tohoto předmětu je problematika výroby a testování tkáňových nosičů zejména s biodegradabilních polymerních materiálů. V úvodu je představeno tkáňové inženýrství a jeho jednotlivé nástroje a postupy. Dále je pak pozornost soustředěna na typické základní materiály pro tkáňové inženýrství a jejich v současné době obvyklá zpracování a technologie výroby dle konečné aplikace tkáňových nosičů různých druhů. V neposlední řadě jsou stručně shrnuty metody charakterizace či testování vyráběných tkáňových nosičů a problematika jejich regulace v současných podmínkách.
Vysvětlit a odvodit základní poznatky oboru včetně řešení jednodušších problémů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška, Písemná práce

Semestrální práce, kombinovaná zkouška.
Doporučená literatura
  • FISHER J. P. MIKOS A. G. BRONZINO J. D. PETERSON D. R. Tissue Engineering:Principles and Practices.. 1. vydání, CRC Press, 2017. ISBN 9781138077867.
  • LANZA R. P. LANGER R. S. VACANTI J. Principles of tissue engineering.. Fourth edition. Amsterdam: Academic Press, an imprint of Elsevier, 2014. ISBN 978-0123983589.
  • SALTZMAN, Mark W. Tissue Engineering. Oxford University Press, 2004. ISBN 9780195141306.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr