Předmět: Kartografie

» Seznam fakult » FP » KGD
Název předmětu Kartografie
Kód předmětu KGD/KAR
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Severýnová Popková Klára, Mgr. Ph.D.
  • Vrbík Daniel, Mgr. Ph.D.
  • Šmída Jiří, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky jsou zaměřeny na následující tematické okruhy 1. Kartografie pro geografii, pro ostatní obory a pro osobní život: cíle a obsah soudobé kartografie, disciplíny kartografie (od matematiky po marketing a novináře), mapy, atlasy, mentální mapy a další. Role digitálních technologií v tvorbě map. 2. Design mapy: od nápadu, přes tvorbu až po používání mapy - co vše je nutné znát a umět. Elementy každé mapy a zásady jejich sestavení (legenda, měřítko, tiráž, nadpis a další). 3. Obsah mapy: výškopis a polohopis v mapách. Metody generalizace obsahu. 4. Barva a text v mapě: jejich význam, proměnlivost, pravidla správného použití a důsledky nesprávných rozhodnutí. 5. Kartografické vyjadřovací metody: metody pro grafické vyjádření kvantitativních i kvalitativních jevů a vlastností geografických prvků, metody vhodné pro bodové, liniové a areálové znaky. 6. Chyby v mapách: kartografická zkreslení a jejich souvislost s konstrukčními základy map. Role matematické kartografie. Zdroje dat a map, jejich licence a pravidla použití. 7. Staré mapy a nové znalosti: jak souvisí historie lidstva a rozvoj kartografie, které mapy předurčily identitu české společnosti, které mapy a jak se používají pro aktuální výzkumy a aplikace geografie, jakými výzkumy starých map se zabýváme na naší fakultě.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení
Výstupy z učení
Předmět vymezuje obor kartografie v kontextu geografie a geografického vzdělávání. Přednášky se zaměřují na vymezení základních pojmů, konceptů a metod s důrazem na tematickou kartografii a historii a budoucnost kartografie a mapových děl jako zdroje poznání pro moderní geografické studie a komunikaci. Cvičení se zaměřují na mapové dovednosti nutné pro čtení, interpretaci a tvorbu mapy.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Praktická demonstrace získaných dovedností, Test

Povinná účast na cvičeních i přednáškách s povolenou 2 absencemi na cvičení a 1 absencí na přednášce. Splnění předepsaných zápočtových prací: 1x vstupní test, 1x průběžný test, domácí úlohy, závěrečná zápočtová úloha. Zkouška písemná.
Doporučená literatura
  • KRAAK, M. J., ROTH, R. E., RICKER, B., KAGAWA, A., LE SOURD, G.. Mapping for a Sustainable World. The United Nations: New York, NY (USA). 2020.
  • Miklín Jan, Dušek Radek, Krtička Luděk, Kaláb Oto. Tvorba map. Ostrava, 2018.
  • UCGIS. GIS&T Body of Knowledge.
  • VOŽENÍLEK, Vít a Josef, KAŇOK. Metody tematické kartografie - Vizualizace prostorových jevů. Olomouc: UP, 2011. ISBN 978-80-2442-790-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr