Předmět: Kapitoly z praxe didaktiky zempěpisu

» Seznam fakult » FP » KGE
Název předmětu Kapitoly z praxe didaktiky zempěpisu
Kód předmětu KGE/PDZN
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Boháč Artur, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Program: 1. Pohyby Země (noc a den, roční období, zatmění - souvislost s dmutím) 2. Zeměpisná poloha, souřadnice; přístupy k vysvětlení, didaktické procvičení 3. Globální dopady pohybu litosférických desek; propojení s tvary mořského dna a vzhledem pevnin 4. Počasí, podnebí a podnebné pásy. Dynamické propojení s výkladem o atmosféře 5. Biosféra - jak přijatelnou formou vyložit problematiku biomů (s využitím předchozích poznatků) 6. Austrálie a Oceánie - první probíraný kontinent (doporučení pro definování přístupu k dalším kontinentům resp. světadílům) 7. Asie - zdůraznění základních rysů světadílu k volbě didaktického přístupu 8. Amerika a Afrika - zdůraznění základních rysů světadílu k volbě didaktického přístupu 9. Evropa - regionální přístup k výkladu s důrazem na specifika světadílu, ve kterém žijeme (jako občané ČR) 10. Česká republika - zdůraznění významu fyzickogeografického pohledu na současnost a minulost naší vlasti 11. Jak učit kraje ČR - nástin možností (místní region?) 12. Společenské a hospodářské složky krajiny - jak neselektovat dílčí témata; výuka v souvislostech 13. Ekologie vs. environmentalistika - rozdílnost, specifika 14. Jaká míra orientace na mapě (světa) je v průběhu studia na ZŠ optimální?

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Jedná se o orientační přehled vycházející z nejobtížnějších kapitol výuky zeměpisu s důrazem na fyzickou geografii dle zkušeností z dlouholeté pedagogické praxe (návrhově postupně od 6. r. do 9. r.). Témata se mohou změnit s ohledem na zájem studentů i s ohledem na potenciální studijní nedostatky s blížícími se státními zkouškami.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Průběžné hodnocení přípravy a aktivity na cvičeních, vytvoření a předvedení vlastního přístupu ke zvolenému tématu ve výuce (zápočet).
Doporučená literatura
  • Edice učebnic Nakladatelství ČGS či Nové školy.
  • KALHOUS, Z., OBST, O. et al. Školní didaktika. Praha, 2002. ISBN 978-80-7178-253-X.
  • SKALKOVÁ, J. Obecná didaktika. Praha: Grada, 2007.
  • Vávra, J. Didaktika geografie I: od vzdělávacího programu k vyučovací hodině v zeměpisu na ZŠ, na příkladu tématu Světový oceán.. Liberec, 2006. ISBN 80-7372-083-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr