Předmět: Vedení geografické výuky

» Seznam fakult » FP » KGE
Název předmětu Vedení geografické výuky
Kód předmětu KGE/VGVN
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jonášová Čižíková Sabina, Mgr.
  • Adamec Martin, Mgr.
  • Vávra Jaroslav, RNDr. Ph.D.
  • Bendl Tomáš, RNDr.
  • Rubáš Dominik, RNDr.
Obsah předmětu
Témata přednášek 1. Úvod do vedení geografické výuky 2. Generalizace v geografii a v geografickém vzdělávání 3. Taxonomie v geografickém vzdělávání 4. Myšlení v geografickém vzdělávání 5. Analytické myšlení v geografickm vzdělávání. Dvojí ostří nůžek 6. Triády v geografickém vzdělávání 7. Čtyři základní/úhelné kameny v geografickém vzdělávání 8. Pět témat v geografii 9. Kvalita v geografickém vzdělávání 10. Spirálové uspořádní geografického učiva 11. Geografické biflování a geografické myšlení 12. Koncept místa v geografickém vzdělávání

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Vstupní předmět do oborové didaktiky geografie. Student je seznamován s historií a současností výuky geografie v Česku, v Evropě i ve světě, se základy oborové didaktiky. V cvičeních je seznamován se základy práce učitele zeměpisu ve třídě. Tyto dovednosti procvičujena vybraných tematických celcích.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Požadavky na studenta pro vstup do předmětu: Všeobecné znalosti a dovednosti geografie gymnaziálního rozsahu. Odborné geografické znalosti a dovednosti z bakalářského studia. Samostatné výstupy studentů na základě domácí přípravy a přípravy na oborovou praxi (průběžná pedagogická praxe I) Vytvoření, prezentování a obhajování zvoleného tematického celku s minimálně čtyřmi vyučovacími hodinami. Hodnotí se postupné a následné kroky: geografická generalizace/koncept - vstupní hodina - prostřední hodina závěrečná/shrnující/opakovací hodina. Diskuse nad tematickými celky ostatních studentů. Vychází se přitom z revidovaného Rámcového vzdělávacího programu ZV a GV.
Doporučená literatura
  • Gersmehl, Ph. Teaching Geography. New York, 2005. ISBN 1-59385-154-5.
  • Gersmehl, Ph. Themes and Counterpoints in Geographical Education. Themes and Counterpoints in Geographical Education. 1992.
  • Haversath, J.-B. et al. Geographiedidaktik. Theiorie - Themen - Forshung. Braunschweig, 2012. ISBN 978-3-14-160359-0.
  • Kalhous, Z.; Obst. O. a kol. Školní didaktika.
  • Rinschede, G. Geographiedidaktik. 2.. Ferdinand Schöningh München., 2005. ISBN 3-8552-2324-8.
  • Vávra, J. Didaktika geografie I: od vzdělávacího programu k vyučovací hodině v zeměpisu na ZŠ, na příkladu tématu Světový oceán.. Liberec, 2006. ISBN 80-7372-083-3.
  • Vávra, J. Příprava učitelů na nové pojetí výuky zeměpisu.. In: J. Novotová (ed.): Evropská dimenze v přípravě učitelů na Fakultě pedagogické Technické univerzity v Liberci. Technická univerzita v Liberci, 2004. ISBN 80-7083-902-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr