Předmět: Dějiny umění a kultury I

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Dějiny umění a kultury I
Kód předmětu KHI/DKU1M
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Svoboda Milan, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Dějiny kultury nebo Kulturní dějiny? Vymezení tématu, terminologie 2) Světci, světice, kulty v křesťanské církvi 3) Středověká literatura 4) Hudba ve středověku 5) Zemědělství a řemesla 6) Oděv jako distinktivní prvek středověku 7) Obydlí a kultura bydlení ve vsích a městech 8) Války - jejich vůdcové i oběti 9) Vývoj kultury venkova, životní cykly, vnímání času, hospodářský rok, práce a zábava, každodennost, slavnosti 10) Kultura města a jeho obyvatel, elity, cechy, mobilita, vzdělání, obchod, město ve válce 11) Šlechtické prostředí a jeho kultura, reprezentace uměním a architekturou, vzdělání, kariéry, urozenost, starobylost rodu, spory o čest, zemské a dvorské úřady 12) Panovnický dvůr a (versus) dvorská šlechta, dynastie a její reprezentace, čeští králové a jejich rodiny, vztah k církvi, svátky a slavnosti, pompa funebris 13) Pevné struktury: Církev a vojsko, společné a rozdílné formy subordinace, sociálně distinktivní prvky (oblečení, rituály, jazyk), proměny v raném novověku 14) Lidé z okraje společnosti - etnická a sociální segregace (Židé, cikáni, prostitutky, žebráci, tuláci) a právní systém Povinná literatura: Dějiny českého výtvarného umění I/1-2, II/1-2, Praha, Academia 1984-1989. Dějiny hmotné kultury I/1-2, II/1-2, Praha, SPN - Karolinum 1985-1997. PÁNEK, Jaroslav, et al.: Dějiny českých zemí, 2. vyd., Praha, Karolinum 2018, ISBN 978-80-246-3994-9. Velké dějiny zemí Koruny české I-X, Praha - Litomyšl, Paseka 1999-2011, ISBN 80-7185-264-3.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Přednáška
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 39 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 39 hodin za semestr
Výstupy z učení
Přednášky z dějin kultury se zaměří na české země ve středověku raném až pozdním (7. stol.-1526) s přihlédnutím k souvislostem evropského vývoje včetně kulturních proměn krajiny, jejího osídlování a využívání. Bude reflektováno středověké uspořádání společnosti (učení o "trojím lidu"), podoby elitní reprezentace panovnických dynastií, šlechty a církve prostřednictvím hmotných památek světských i církevních. Výklad se věnuje neelitní, většinové části neurozené společnosti a jejímu hmotnému i duchovnímu životu. Následuje základní přehled raně novověkých dějin kultury v českých zemích mezi léty 1526-1792 s odkazy na evropský vývoj, různá společenská prostředí, jejich vzorce chování, sociální distinkci a reprezentaci představenou na příkladu vybraných památek hmotné kultury světské i církevní.
Ve cvičeních studenti pracují především s odbornou terminologií použitou v prezentacích z vybraných oblastí z dějin středověké a novověké kultury. Získané poznatky jsou procvičovány na praktických příkladech také při společné návštěvě vybrané regionální památky.
Předpoklady
Aktivní účast na cvičeních, prezentace vybraného tématu. Aktivní znalost základní odborné literatury a terminologie. Rozprava nad odbornou literaturou u ústní zkoušky. Odevzdání prezentací ze seminářů elektronicky do 31. 5. 2024.
KHI/UDUKM

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Rozprava nad odbornou literaturou u ústní zkoušky. Odevzdání prezentací ze seminářů elektronicky do 31. 5. 2024.
Doporučená literatura
  • GOMBRICH, Ernst H.:. Příběh umění. Praha, 1998.
  • Le Goff, Jacques. Kultura středověké Evropy, Praha 2005. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr