Předmět: Historický proseminář

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Historický proseminář
Kód předmětu KHI/HIPM
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Pažout Jaroslav, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
V LS 2020/21 bude proseminář zaměřen na téma Problematika studia soudobých dějin. Cílem prosemináře je seznámení posluchačů s problematikou studia soudobých dějin, kterými v československém kontextu většinou rozumíme období od roku 1945 prakticky až do současnosti. Studenti si osvojí (většinou na základě plnění zadaných úkolů) znalosti o důležitých vědeckých institucích v ČR i v zahraničí zabývajících se studiem soudobých dějin, nejvýznamnějších odborných časopisech, lexikální literatuře a edičních řadách, seznámí se s možností využít výsledků výzkumů příbuzných společenskovědních oborů a se základy správního vývoje v poválečném Československu, jehož znalost je klíčem k relevantnímu pramennému výzkumu. Druhá část kurzu je věnována rozboru jednotlivých typů pramenů, včetně těch, které jsou specifickou záležitostí moderních dějin (oral history, zvukové, fotografické a filmové dokumenty). Tematické vymezení: Základní uvedení do problematiky, vymezení termínu ?soudobé dějiny?. Institucionální zakotvení výzkumu soudobých dějin v ČR a SR, významné vědecké instituce v zahraničí. Využití výsledků příbuzných společenskovědních oborů (sociologie, etnologie, demografie, historická geografie). Bibliografie soudobých dějin, lexikální literatura a základní periodika. Základy správního vývoje v Československu (včetně aparátu Komunistické strany Československa a Národní fronty). Problematika dochování pramenů soudobých dějin, jejich uložení a přístupnosti. Historické prameny - tištěné (normativní prameny, statistiky, dobová periodika aj.). Historické prameny - písemné prameny (se zaměřením na dokumenty vytvořené orgány komunistické strany, písemnosti státní provenience mimo státněbezpečnostních materiálů a na prameny osobní povahy). Historické prameny - prameny státněbezpečnostní provenience. Historické prameny - deníky a memoárová literatura. Historické prameny - oral history. Historické prameny - zvukové, fotografické a filmové dokumenty, rozhlas a televize. Historické prameny - hraný film a jeho interpretace. Interpretace pražského jara 1968/69 jako příklad historické diskuse.

Studijní aktivity a metody výuky
Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
  • Účast na výuce - 14 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 23 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 23 hodin za semestr
Výstupy z učení
Základem prosemináře je praktické uplatnění dovedností studujících při specializované práci s informačními zdroji v oboru historie, s archivními i tiskem vydanými prameny a odbornou literaturou. Studující bude rozvíjet nabyté znalosti postupů historikovy práce při heuristice a kritice pramenů i literatury a tvorbě seminární práce v různých oblastech historie.
Odpovídá vymezení předmětu a požadavkům stanoveným v sylabu.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, viz studijní program.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej

Plnění zadávaných úkolů, vypracování referátu, vypracování proseminární práce (odevzdání do 11. 8. 2024).
Doporučená literatura
  • BARTLOVÁ, Milena. Pop History. O věrohodnosti historických románů, filmů, komiksů a počítačových her. Praha, 2003.
  • ČECHUROVÁ, Jana ? RANDÁK, Jan, et al. Základní problémy studia moderních a soudobých dějin. Praha, 2014. ISBN 978-80-7422-309-9.
  • Eco, Umberto. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc, 1997.
  • KOVÁČ, Dušan ? HUDEK, Adam ? HADLER, Frank. Vademecum súčasných dejín, Slovensko. Bratislava - Berlín, 2008.
  • MÖLLER, Horst ? WENGST, Udo (edd.). Einführung in die Zeitgeschichte. München, 2003.
  • MONACO, James. Jak číst film. Svět filmů, médií a multimédií. Praha, 2004.
  • PETER, Matthias ? SCHRÖDER, Hans-Jürgen. Einführung in das Studium der Zeitgeschichte. Paderborn ? München ? Wien ? Zürich, 1994.
  • SZCZEPANIK, Petr, et al. Nová filmová historie. Antologie současného myšlení o dějinách kinematografie a audiovizuální kultury. Praha, 2004.
  • VÁLEK, Vlastimil. Memoárová literatura 20. století. Brno, 2000.
  • VANĚK, Miroslav ? MÜCKE, Pavel ? PELIKÁNOVÁ, Hana. Naslouchat hlasům paměti: teoretické a praktické aspekty orální historie. Praha, 2007.
  • VANĚK, Miroslav. Orální historie ve výzkumu soudobých dějin. Praha, 2004.
  • WITTLICH, Filip. Fotografie ? Přímý svědek?! Fotografický obraz a jeho význam pro historické bádání. Praha, 2012.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr