Předmět: Muzeologie I

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Muzeologie I
Kód předmětu KHI/MUZ1M
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Lhotová Markéta, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: Předmět historické muzeologie, periodizace, rané kultovní formy sběratelství, antické tezaury a musaiony. Sbírky jako reprezentace moci, vlivy křesťanství na sběratelství. ?Teatrum mundi? jako vzor pro humanistické kabinety. Přerod kabinetů, uměleckých a přírodovědných sbírek ve veřejné muzeum. Počátek ?věku muzeí? ? vznik zemských muzeí. Diferenciace a periferizace muzeí v 2. polovině 19. století ? uměleckoprůmyslové hnutí. Projevy nacionalizace ? změny ve Vlasteneckém muzeu a jejich vliv na rozvoj regionálního muzejnictví. Velké výstavy na přelomu století ? počátky spolupráce muzeí, rozvoj národopisného muzejnictví. Vliv 1. světové války a vzniku národních států, meziválečné snahy o organizaci muzeí. Fašismus, nacismus a muzejnictví ? druhá světová válka a její následky. Organizace muzejnictví ve světě a u nás v poválečném období, vliv ideologie studené války. Profesionalizace práce v muzeích ? 60.?70. léta 20. století. Muzeum v době rozmachu informačních technologií, restituce. Odborná exkurze ? historický muzejní objekt, odraz období vzniku ve sbírkách. Cvičení: Cvičení budou zaměřena na zpracovávání jednotlivých úkolů věnovaných vývoji muzejních institucí, zejména na území ČR. Studenti aplikují probranou látku na případech vybraných muzeí či muzejních sbírek, při zpracování jednotlivých témat si procvičí metody historické práce.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 24 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 24 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz Muzeologie I se věnuje historické muzeologii. Cílem je seznámit posluchače s historií muzealizačních tendencí jak v širším kontextu, tak s bližším zaměřením na české prostředí. Hlavní pozornost se soustředí na vývoj v průběhu 19. a 20. století. Přednášky se zaměří na vliv politického prostředí, kultury, myšlenkových proudů a vědeckého vývoje na charakter sbírek, na změny v úkolech muzejních institucí a rozvoj jejich spolupráce. Zároveň budou studenti sledovat vývoj muzeologického myšlení a způsoby jeho aplikace.
Důraz je kladen na pochopení a zvládnutí současné muzejní praxe a s tím souvisejících odborných postupů. Studenti se seznámí se základními pojmy z daného oboru, odbornou terminologií a metodologií
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností - prerekvizity: Úvod do studia muzeologie, znalosti z českých a československých dějin.
KHI/USTUM

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Esej

Aktivní účast na cvičeních, prezentace, seminární práce. Ústní zkouška.
Doporučená literatura
  • Sklenář, Karel. Obraz vlasti: příběh Národního muzea. Praha, 2001. ISBN 80-210-3861-6.
  • Stránský, Zbyněk Z. Archeologie a muzeologie. Brno, 2005. ISBN 80-210-3861-6.
  • Špét, J:. Přehled vývoje českého muzejnictví I. (do roku 1945). Praha 1979.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr