Předmět: Muzeologie II

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Muzeologie II
Kód předmětu KHI/MUZ2M
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Hrušková Kateřina, Mgr. et Mgr. Ph.D.
  • Lhotová Markéta, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Muzejní tezaurus jako fyzicko-informační celek a teorie muzejní selekce. 2) Vývoj motivace sbírek a pojetí muzejního předmětu. 3) Termíny muzejní sbírkový předmět a muzeálie, autenticita a muzealita; objekt muzealizace. 4) Aktivní a pasivní selekce - sběr, dary, nákupy, výměny, studijní sbírky (problematika duplicit). 5) Primární kontext, selekce, průvodní dokumentace. 6) Autentická, primární a sekundární dokumentace. 7) Metodika selekce, úloha Poradního sboru, základní majetkoprávní dokumentace. 8) Teorie muzejní tezaurace - tezaurace jako tvorba hodnotového systému, kritéria tvorby tezauru. 9) Tezaurační formy v minulosti. 10) Termíny tezaurus a tezaurace, sbírkový předmět a sbírkový fond, struktura fondu. 11) Objektový model a sekundární kontext; systematika tezauru - jádro a okrajové záležitosti, plán tvorby sbírky. 12) Informační tezaurus, fixace, význam informační hodnoty sbírek, vazby mezi tezaurem a muzeáliemi - vztah chronologické a systematické evidence. 13) Informační systém tezauru - databáze, ICOM-CIDOC model dat pro dokumentaci sbírkových fondů muzeí, primární deskripce (interní, externí) a sekundární. 14) Shrnutí. Cvičení: Ve cvičeních si studenti při přípravě vybrané modelové muzejní sbírky procvičí jednotlivé úkony spojené se sbírkotvornou činností a s dokumentací sbírek. 1) Seznámení s průběhem seminární části předmětu, zadání semestrálního projektu - tvorba modelové muzejní sbírky 2) Upřesnění zadání semestrálních projektů, Zákon 122/2000 Sb. - základní seznámení 3) Zákon 122/2000 Sb. - CES a další databáze muzejních sbírek e-sbírka, Europeana (Athena Plus) 4) Zákon 122/2000 Sb. - legislativní zázemí pro sbírkotvornou činnost 5) Další legislativní předpisy v muzejní praxi 6) Sbírkotvorný proces v praxi, personální zajištění práce se sbírkou 7) Exkurze (exkurze se bude konat dle aktuálních možností) 8) Akvizice sbírkových předmětů, příprava, realizace, legislativní vymezení 9) Evidence sbírkových předmětů; chronologická X systematická evidence (dokumenty, zákonný obsah), evidenční systémy, činnost CITEM, inventarizace sbírek, vyřazování 10) Exkurze (exkurze se bude konat dle aktuálních možností) 11) Finanční zajištění činnosti muzea, rozpočet, dotace, možnosti vědecko-výzkumných aktivit v muzeu dotovaných externími granty, spolupráce s dalšími institucemi 12) Prezentace projektů 13) Prezentace projektů

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
  • Kontaktní výuka - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 47 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 47 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurzy Muzeologie II a Muzeologie III jsou zaměřeny na výklad teoretické muzeologie a metodiky aplikování teoretických úvah v muzejní praxi. Muzeologie II se věnuje tvorbě muzejních sbírek jako fyzicko-informačních celků vycházejících z profilu sbírkového fondu muzea. Teoretickým základem této fáze jsou subsystémy selekce a tezaurace. Studenti se seznámí s metodami a kritérii pro získávání muzeálií, jejich začlenění do struktury sbírky a s tvorbou informačního systému tezauru jako základu pro další využití sbírek. Aplikační část bude věnována praktickým aspektům činností a funkcím muzea, sbírkotvorné činnosti a legislativě.
Odpovídá vymezení předmětu a požadavkům stanoveným v sylabu.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, viz studijní program. - Prerekvizity: Úvod do studia muzeologie, Muzeologie I
KHI/MUZ1M

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Praktická demonstrace získaných dovedností

Podmínky udělení zápočtu: aktivní účast na výuce a exkurzích, docházka - max. 2 absence, průběžné plnění zadaných úkolů - zhodnocení nebo krátká ústní/PPT prezentace proběhne dle předchozího zadání vždy na začátku semináře, ústní prezentace vlastního projektu ve 49. nebo 50. týdnu roku 2023. Ústní zkouška bude probíhat na základě přednášek, cvičení a základní (povinné) literatury.
Doporučená literatura
  • STRÁNSKÝ, Zbyněk:. Úvod do studia muzeologie, 2., aktualiz. a podstatně rozš. vyd.,. Brno,, 2000. ISBN 80-210-1272-2.
  • ŽALMAN, Jiří. Příručka muzejníkova II. Praha, 2006. ISBN 80-86611-19-1.
  • ŽALMAN, Jiří. Příručka muzejníkova I. Praha, 2010. ISBN 978-80-86611-41-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr