Předmět: Nacionalismus v českých zemích v 19. a na počátku 20.století

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Nacionalismus v českých zemích v 19. a na počátku 20.století
Kód předmětu KHI/NAVCZ
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Melanová Miloslava, PhDr.
Obsah předmětu
Anotace: Cílem předmětu je seznámení se vznikem a vývojem českého národního hnutí v evropském kontextu a v kontextu ostatních národních hnutí v habsburské monarchii. V prostředí českých zemí bude sledována emancipace a dotvoření moderní české společnosti, jejíž požadavky byly konfrontovány s národním hnutím německým a s požadavky Němců z českých zemí. Postupná nacionalizace společnosti ve druhé polovině století až do roku 1914 bude sledována nejenom v rovině politických střetů, ale i v každodenním životě a kultuře. Tematické vymezení: 01) Úvod - základní pojmy (Nacionalismus, národ, národní politika, národnostní politika, národní stát, jednonárodní stát, mnohonárodní stát, supraetnický stát, národnost, národnostní otázka, vlastenectví, etnické procesy, internacionalismus) 02) Národní identita v habsburské monarchii a českých zemích a tendence, které její vytváření provázely 03) Formování českého národního hnutí a jeho vývoj do roku 1848 04) Rok 1848 a národní programy 05) Jazyková otázka jako první úskalí a objekt nacionálních střetů 06) Politická základna nacionalismu a klíčové nacionální střety ve druhé polovině století 07) Institucionální základna nacionalismu (spolky, školy, samospráva) 08) Nacionalizace a hospodářský vývoj 09) Nacionalizace a sekularizace společnosti a konfesní vývoj 10) České politické proudy a nacionalizace 11) Politické a myšlenkové proudy vzdorující nacionalismu 12) Nacionalizace společnosti a každodenní život 13) Umění a nacionalismus v českých zemích do první světové války 14) Shrnutí kurzu

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 16 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámení se vznikem a vývojem českého národního hnutí v evropském kontextu a v kontextu ostatních národních hnutí v habsburské monarchii. V prostředí českých zemí bude sledována emancipace a dotvoření moderní české společnosti, jejíž požadavky byly konfrontovány s národním hnutím německým a s požadavky Němců z českých zemí. Postupná nacionalizace společnosti ve druhé polovině století až do roku 1914 bude sledována nejenom v rovině politických střetů, ale i v každodenním životě a kultuře.
Studující se seznámí se vznikem a vývojem českého národního hnutí v evropském kontextu a v kontextu ostatních národních hnutí v habsburské monarchii.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, znalosti starších českých dějin.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Aktivní účast na semináři (cvičení); splnění zadaných úkolů; úspěšně složený test; prostudovaná doporučená literatura.
Doporučená literatura
  • Cohen, G. B. Němci v Praze 1861-1914. Praha, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr