Předmět: Průmyslové dědictví

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Průmyslové dědictví
Kód předmětu KHI/PRUDZ
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Šenberger Tomáš, Ing. arch.
  • Freiwillig Petr, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Protoindustrie ? základní pojmy (protoindustrializace, průmyslová revoluce, stroj a nástroj, továrna, manufaktura, domácká výroba?). 2) Protoindustriální výrobní stavby (vodní a větrné mlýny, vodní pily, hutě, hamry?). 3) Vodní pohony ? typologie vodních motorů (vodní kola a vodní turbíny, nejobvyklejší typy motorů u výrobních staveb na našem území), součásti vodního díla pro energetické využití. 4) Parní pohony ? typologie parních strojů a kotlů, okolnosti jejich zavádění a použití v průmyslu a dopravě. 5) Textilní výroba ? historický přehled, základní fáze výroby (přádelnictví, tkalcovství), suroviny (vlna, len, bavlna), technologie spřádání a tkaní, vynálezy, hospodářské souvislosti, stavební typy textilní výroby. 6) Sklářská výroba ? počátky a nejstarší dějiny, sklářství v českých zemích ve středověku, vývoj v Lužických a Jizerských horách v raném novověku, nejstarší hutě, typologie sklářských pecí, výrobní sortiment, rafinace, změny v období industrializace, výrobní postup, sklářský kmen, typologie výrobních staveb sklářské výroby v prvovýrobě a rafinaci. 7) Vodní díla ? přehrady, kamenné a sypané hráze, malé vodní elektrárny, soustava přehrad v Jizerských horách. 8) Průmyslové dědictví jako součást kulturního dědictví ? definice, první industriální muzeum, mezinárodní i lokální organizace ochrany průmyslového dědictví, průmyslové památky UNESCO (Volklingen, solivar Arc et Senanc). 9) Památková ochrana v ČR ? nemovité kulturní a národní kulturní památky (technické a průmyslové), plošná památková ochrana (památkové rezervace, zóny, ochranná pásma), institucionální zajištění památkové péče, památkové hodnoty technických objektů. 10) Opuštěná průmyslová území (brownfields), potenciál rozvoje měst ? příklady nového využití při zachování staveb průmyslového dědictví. 11) Ochrana průmyslového dědictví formou nového využití (konverze) ? příklady. 12) Metodika výzkumu technických staveb a výrobních areálů (terénní a archivní výzkum, stavebně-historický průzkum, operativní průzkum a dokumentace). 13) Exkurze do vybraných historických výrobních objektů a konvertovaných areálů v Libereckém kraji. 14) Exkurze na vybranou přehradu jizerskohorské protipovodňové a vodárenské soustavy. Cvičení Cvičení budou navazovat na přednášky. Vedle detailnějšího rozvíjení některých témat v nich budou studenti diskutovat své seminární práce, v jejichž rámci zpracují záznam zvoleného výrobního objektu či areálu podle jednotné metodiky. Součástí záznamu bude terénní průzkum, archivní dokumentace a vlastní interpretace výsledků výzkumu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 31 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 31 hodin za semestr
Výstupy z učení
Náplní předmětu je v první části seznámení s průmyslovým dědictvím s důrazem na obory významné pro historii výroby na území Libereckého kraje. Pozornost je věnována též výrobě v předprůmyslovém období. U každého z odvětví je nastíněn základní historicko-technologický vývoj, doplněný o ukázky konkrétních staveb v severních Čechách. Pozornost je věnována rovněž teoretickým otázkám protoindustrializace a industrializace. Ve druhé části semestru jsou posluchači seznámeni s různými alternativami ochrany průmyslového dědictví ? především s možnostmi záchrany opuštěných výrobních a technických objektů pro příští generace.
Studující budou seznámeni s průmyslovými stavbami - rozhodujícími reprezentanty průmyslového dědictví. Historie průmyslových staveb bude představena v základních časových etapách (předindustriální, industriální) a v základním sortimentu staveb (jednoúčelové, víceúčelové) na území České republiky.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, znalosti z českých a československých dějin a z dějin kultury a umění.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Účast na cvičeních, vypracování seminární práce do konce výuky v semestru, absolvování zkoušky
Doporučená literatura
  • Fragner, Benjamin. Průmyslové dědictví. Praha, 2008.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr