Předmět: Úvod do studia historie

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Úvod do studia historie
Kód předmětu KHI/UDHIM
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Ulvr Michal, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Úvod, základní uvedení do problematiky, charakteristika kurzu. 2) Heuristika I, zdroje, knihovny, archivy. 3) Heuristika II, kritika pramenů a literatury, časopisy, konspekty, výpisky. 4) Seznámení se s pracovišti, kde se uchovávají literatura a prameny. 5) Exkurze do vybraného archivu či knihovny. 6) Historik a text I, stanovení tématu, analýza, interpretace, syntéza, sdělení textu; historikovy texty: článek, studie, monografie, popularizační text atd. 7) Historik a text II, kompozice bakalářské a diplomové práce: struktura, vymezení konkrétních cílů, stanovení prostředků k dosažení cíle; poznámkový aparát, členění textu: úvod, vlastní text, závěr, bibliografie, abstrakt, přílohy. 8) Historik a text III, plagiátorství, citace, koherence a členění textu, odstavce, pravopis, stylistická úprava, formální úprava, dodatkový materiál. 9) Historik a text IV, anotace, abstrakt, resumé, zpráva, recenze; zásady ediční techniky a transkripce; jak vzniká kniha, jak fungují nakladatelství, redakce novin, autorský zákon, korektorská znaménka, jak napsat novinový článek. 10) Historická pracoviště v ČR, důležitá zahraniční pracoviště. 11) Studium v ČR a v zahraničí, odborný růst ? magisterský cyklus, PhDr., Ph.D. 12) Mluvený projev, formální i obsahová stránka mluveného projevu, rétorika, konferenční příspěvek či referát, přednáška pro studenty atd. 13) Metody historikovy práce a problematika studia soudobých i starších dějin I. 14) Metody historikovy práce a problematika studia soudobých i starších dějin II. Cvičení: Cvičení budou věnována praktické aplikaci teoretických poznatků získaných během přednášek, mj. vytvoření bibliografie k tématu zvolenému studentem, procvičování užívání korektních citací pramenů a literatury, diskusím nad recenzemi, prezentacím proslovů studentů aj.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 54 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 54 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je základní uvedení do problematiky studia historie. Po základním vymezení historie jako vědeckého oboru a jeho místa v rámci společenských věd následuje seznámení se strukturou historických věd, včetně organizace historických pracovišť a publikační základny (odborné časopisy, pomocná historická literatura). Velká pozornost je věnována různým typům historických pramenů a metodám historikovy práce, přičemž důraz je kladen na nověji se konstituující obory, okruhy a témata.
Odpovídá vymezení předmětu a požadavkům stanoveným v sylabu.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, viz studijní program.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Zápočet je za: vzornou docházku (povolena jedna neomluvená absence), aktivní účast na online kurzech a vytvoření krátkého odborného historického textu ve skupině (max. 12 normostran, min. 9 normostrany), odevzdání nejpozději do 23:59, 22.12.2023 Zkouška je za: Sepsání zkouškového testu s hodnocením výborně - dobře (známka 1-3). Termíny na zkouškový test proběhnou ve zkouškovém období, konkrétní čas bude upřesněn v zápočtovém týdnu.
Doporučená literatura
  • Bernheim, A.:. Úvod do studia dějepisu, Praha 1931. &, &.
  • Havránek, J. - Myška, M. - Paclík J. Úvod do studia dějepisu, Praha 1965.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr