Předmět: Úvod do studia muzeologie

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Úvod do studia muzeologie
Kód předmětu KHI/USTUM
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Lhotová Markéta, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: Předmět muzeologie - muzealizace, vztah muzeologie a muzejnictví, místo muzea mezi paměťovými institucemi. Co je muzeálie - základní pojmy. Institucionální podoba muzealizace - vývoj pojmu muzeum, definice ICOM. Vývoj muzeologického myšlení a česká muzeologie. Struktura muzeologického systému. Typologie muzeí, hlavní světová muzea. Muzeum jako instituce, statut, standardizované veřejné služby. Morfologie muzea - zabezpečení prostorové, personální, finanční a technické. Struktura a řízení muzeí v ČR, registr muzeí, CES. Právní ukotvení muzejnictví - zákony a metodické pokyny. Profesní muzejní organizace v ČR a ve světě - ICOM, AMG. Výuková a metodická centra. Etika muzejní práce, mezinárodní konvence o kulturním dědictví. Odborná exkurze do vybrané muzejní instituce - typ muzea a jeho statut, charakter sbírek. Cvičení: V rámci cvičení se studenti seznámí s informačními zdroji pro muzeologii a se základní literaturou. Na konkrétních příkladech si procvičí základní pojmy probrané v přednáškách a představí výsledky průzkumů potenciálních muzeálií.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 24 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 24 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je příprava studentů na navazující teoretické i aplikované muzeologické předměty. Během přednášek budou studenti uvedeni do základní problematiky oboru i jeho struktury a osvojí si odbornou terminologii. Seznámí se s institucemi a organizacemi působícími v muzejní sféře. Pozornost bude věnována též hlavním legislativním úpravám a normám, včetně etického kodexu muzejní práce.
Důraz je kladen na pochopení a zvládnutí současné muzejní praxe a s tím souvisejících odborných postupů. Studenti se seznámí se základními pojmy z daného oboru, odbornou terminologií a metodologií
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, návaznosti na Historii muzejnictví, znalosti z českých a československých dějin.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Prezentace samostatné výzkumné činnosti studenta

Aktivní účast na cvičeních, předvedení prezentace zadaného úkolu během cvičení (ca 10 min.), odevzdání prezentace v PowerPointu nejpozději týden před termínem zkoušky (doplněná na základě připomínek během předvedení při cvičení). Písemná zkouška na základě přednášek a základní (tj. povinné) literatury.
Doporučená literatura
  • STRÁNSKÝ, Zbyněk:. Úvod do studia muzeologie, 2., aktualiz. a podstatně rozš. vyd.,. Brno,, 2000. ISBN 80-210-1272-2.
  • ŠTĚPÁNEK, Pavel:. Obrysy muzeologie: pro historiky umění, Olomouc,. Olomouc, 2000. ISBN 80-244-0542-3.
  • ŽALMAN, Jiří:. Má hlava je muzeum, aneb, Dupání lehkou nohou v muzeologii, Praha, Asociace muzeí a galerií České republiky 2004, ISBN. ISBN 80-86611-10-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr