Předmět: Výstavnictví - galerie

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Výstavnictví - galerie
Kód předmětu KHI/VYGAM
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Habánová Anna, M.A., Ph.D.
Obsah předmětu
Anotace: Cílem předmětu je představit studentům odbornou práci v galerii. Náplní jednotlivých hodin bude teoretický i praktický úvod do problematiky výstavnictví: výstavní idea, prostor, teoretické zpracování zadaného projektu - výběr výtvarných děl, problematika instalace, propagace. V rámci výuky - cvičení i přednášek - se předpokládá aktivní účast, práce se zadanými texty. Studenti navštíví minimálně tři různé výstavy/objekty a budou je prezentovat v rámci cvičení. Společně navštívíme výstavu 1000 und Deine Sicht v Žitavě. Tematické vymezení jednotlivých okruhů přednášek - pořadí se v rámci výuky může změnit, přesné pořadí je aktualizováno v e-learningu: 01) Návštěva Oblastní galerie v Liberci, úvod do problematiky galerií a muzeí ČR 02) Periodika se zaměřením na výtvarné umění, historie sběratelství výtvarného umění, galerie, muzeum, galerie, dům umění (Kunsthalle), umělecké spolky ČR, historie a současnost, profesní sdružení, etický kodex ICOM 03) Současná platná legislativa týkající se muzeí a galerií 04) Evropské a světové galerie - historie, sbírkové fondy, katalogy, muzea a galerie libereckého kraje, zaměření, sbírkové fondy, publikační činnost 05) Náplň galerijní práce: prezentace, odborná činnost; návrh možných výstavních projektů 06) Koncepce výstavy, teoretické zpracování - vytvoření portfolia, galerie a veřejnost; vytvoření doprovodného programu pro širokou veřejnost se zaměřením na různé věkové kategorie 07) Ochrana a bezpečnost sbírek; otázka finančního zabezpečení projektu, vytvoření doprovodných tiskovin (pozvánky, plakát, katalog, texty PR) Na přednášky budou navazovat cvičení

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná tvůrčí a umělecká činnost studenta
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 16 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem je představit odbornou práci v galerii. Náplní výuky bude teoretický i praktický úvod do problematiky výstavnictví: výstavní idea, teoretické zpracování zadaného projektu - výběr výtvarných děl, finanční zabezpečení, problematika instalace, propagace.
Odpovídá vymezení předmětu a požadavkům stanoveným v sylabu.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, viz studijní program.

Hodnoticí metody a kritéria
Prezentace tvůrčí a umělecké činnosti studenta, Kolokvium

Aktivní účast na jednotlivých hodinách; splnění zadaných úkolů; prostudovaná doporučená literatura. V rámci výuky - cvičení i přednášek - se předpokládá aktivní účast, práce se zadanými texty. Studenti navštíví minimálně tři různé výstavy/objekty a budou je prezentovat v rámci cvičení. Společně navštívíme výstavu 1000 und Deine Sicht v Žitavě. Účast na společných výukových hodinách je povinná. Maximální tolerovaná absence jsou dva výukové bloky.
Doporučená literatura
  • Brabcová Alexandra. Brána muzea otevřená: [průvodce na cestě muzea k lidem a lidí do muzea].. Náchod, 2003. ISBN 80-86213-28-5.
  • Brabcová Alexandra. Múzejná pedagogika: učebné texty. Bratislava, 2013. ISBN 978-80-8060-314-4.
  • Jelínková Dagmar. Jak administrovat muzejní výstavu?: Metodický manuál pro muzejní registrátory specialisty. Praha, 2019. ISBN 978-80-7035-696-8.
  • Jelínková Dagmar. Jak zarámovat obraz?.. Praha, 2017. ISBN 978-80-7035-662-3.
  • Jelínková Dagmar. Sbírky v pohybu podruhé: sborník příspěvků ze semináře Mobilita sbírek VII, Sbírky v pohybu 2. Praha, 2018. ISBN 978-80-7035-696-8.
  • Lhotová. Dějiny výstavnictví.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr