Předmět: Československo v období tzv. normalizace

» Seznam fakult » FP » KHI
Název předmětu Československo v období tzv. normalizace
Kód předmětu KHI/ČSN
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Pažout Jaroslav, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Anotace: Přednášky budou věnovány opozičnímu hnutí a různým nezávislým aktivitám (např. prostředí undergroundu) od porážky reformního hnutí v Československu v roce 1969 do pádu komunistického režimu v roce 1989. Úvod bude patřit typologii forem odporu proti komunistickému režimu a tzv. třetímu odboji v 50. letech. Další přednášky budou sledovat vývoji opozičního hnutí se zvláštním zaměřením na vznik a působení Charty 77 a dalších nezávislých iniciativ. Opomenuty nemohou být zahraničně politické aspekty, jako je vliv helsinského procesu, zahraniční kontakty československého disentu a mezinárodní solidarita s perzekvovanými československými občany, stranou nezůstane ani opozice v ostatních zemích sovětského bloku. Značná pozornost bude zaměřena též na různé podoby perzekuce odpůrců režimu. Jedna přednáška bude věnována i protirežimní opozici na Liberecku. Tematické vymezení: 01) Typologie forem odporu proti komunistickému režimu, tzv. třetí odboj v Československu v 50. letech 20. stol. a jeho odlišnosti oproti opozičnímu hnutí v období tzv. normalizace 02) Porážka reformního hnutí v roce 1969, perzekuce jeho aktérů a první fáze opozice proti tzv. normalizačnímu režimu (1969 -1972) 03) Helsinský proces a jeho dopad na občanská hnutí v zemích sovětského bloku, vývoj opozice v Československu do r. 1977 04) Alternativní kultura v Československu, prostředí undergroundu 05) Vznik Charty 77 a její názorové proudy, reakce režimu a první období perzekuce jejích signatářů 06) Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných a jeho působení ve prospěch perzekvovaných osob, zásahy státní moci proti jeho členům 07) Kontakty československého disentu se zahraničím a mezinárodní solidarita s perzekvovanými československými občany 08) Proměny postupu represivního aparátu proti odpůrcům režimu 09) Opozice v ostatních zemích sovětského bloku se zaměřením na Polsko, Maďarsko a NDR 10) Vývoj opozičních a nonkonformních aktivit v 80. letech, vliv polské Solidarity a vyhlášení stanného práva, proměna opozičního prostředí a postupu režimu proti němu v druhé polovině 80. let pod vlivem gorbačovských reforem v SSSR, vznik a působení nezávislých iniciativ 11) Protirežimní opozice a nonkonformní aktivity na Liberecku 12) Pád komunistického režimu v roce 1989 13) Diskusní setkání s některým představitelem disentu nebo s obětí politické perzekuce v Československu, příp. exkurze v knihovně samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti v Praze 14) Shrnutí kurzu

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 16 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Přednášky budou věnovány opozičnímu hnutí a různým nezávislým aktivitám (např. prostředí undergroundu) od porážky reformního hnutí v Československu v roce 1969 do pádu komunistického režimu v roce 1989. Úvod bude patřit typologii forem odporu proti komunistickému režimu a tzv. třetímu odboji v 50. letech. Další přednášky budou sledovat vývoji opozičního hnutí se zvláštním zaměřením na vznik a působení Charty 77 a dalších nezávislých iniciativ. Opomenuty nemohou být zahraničně politické aspekty, jako je vliv helsinského procesu, zahraniční kontakty československého disentu a mezinárodní solidarita s perzekvovanými československými občany, stranou nezůstane ani opozice v ostatních zemích sovětského bloku. Značná pozornost bude zaměřena též na různé podoby perzekuce odpůrců režimu. Jedna přednáška bude věnována i protirežimní opozici na Liberecku.
Studenti se seznámí s opozičním hnutím a různými nezávislými aktivitami (např. s prostředím undergroundu) od porážky reformního hnutí v Československu v roce 1969 do pádu komunistického režimu v roce 1989.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, základní orientace v československých dějinách po roce 1948, zvláště politických souvislostí.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Splnění zadaných úkolů; vypracování referátu; vyplnění dotazníku s otázkami věnovanými problematice oboru
Doporučená literatura
  • Otáhal, M. Opozice, moc, společnost 1968/1970. Příspěvek k dějinám "normalizace". Praha, 1994.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr