Předmět: Literatura NJ 3

» Seznam fakult » FP » KNJ
Název předmětu Literatura NJ 3
Kód předmětu KNJ/LNJ3
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština, Němčina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Novotný Pavel, Dr. phil. habil. Mgr. Ph.D.
  • Mizerová Nikola, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. týden: Literatura pro děti a mládež. Vymezení tématu. Úvod. Bibliografie. 2.-4. týden: Básnická tvorba pro děti a mládež: základní přehled. Práce s vybranými literárními texty. 5.-7. týden: Problematika pohádky: základní přehled o vývoji tohoto lit. žánru a současných tendencích v oblasti pohádkové tvorby. 8.-10. týden: Román pro děti a mládež: přiblížení vybraných proudů a tendencí v oblasti německy psané románové tvorby pro děti a mládež, práce s vybranými literárními texty. 11.-13. týden: Divadlo pro děti a mládež: základní přehled, práce s vybranými literárními texty. 14. týden: Medializace německy psané literatury pro děti a mládež: základní přehled, vybrané mediální ukázky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 14 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 18 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět je zaměřený na seznámení s vybranými tématy německy psané literatury pro děti a mládež. Předmět navazuje na literárněhistoricky a literárněvědně orientované studijní disciplíny bakalářského studia. Uvedená problematika je přiblížena nejen zprostředkováním přehledu o vybraných tématech a tendencích v této oblasti literatury německy mluvících zemí, ale její vývoj a současný obraz je ilustrován rovněž na pozadí vybraných děl, literárních výňatků a mediálních ukázek.
Nárůst odborné a jazykové kompetence ve smyslu kurikula akreditovaného oboru.
Předpoklady
zápis bez omezení

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor jazykového projevu studenta

Úspěšné absolvování závěrečného testu. Průběžná domácí příprava, samostudium. Četba 10 literárních děl v originále. Pravidelná účast na přednáškách. Orientace v literární historii německy mluvících zemí od počátků německé literatury až po období "Vormaerz und Junges Deutschland". Orientace v základních literárněvědných pojmech.
Doporučená literatura
  • BRUNKEN, Otto, WILD, Reiner. Geschichte der deutschen Kinder- und Jugendliteratur. Stuttgart, 2008. ISBN 978-3-476-01980-6.
  • EDER, Ulrike. Sprache erleben und lernen mit Kinder- und Jugendliteratur I: Theorien, Modelle und Perspektiven für den Deutsch als Zweitsprachenunterricht. Wien, 2015. ISBN 978-3-7069-0780-4.
  • SEIBERT, Ernst. Themen, Stoffe und Motive in der Literatur für Kinder und Jugendliche. Wien, 2018. ISBN 978-3-8252-3073-9.
  • SCHIKORSKY, Isa. Kinder- und Jugendliteratur. Köln, 2003. ISBN 3-8321-7600-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr