Předmět: Aktuální otázky profesionální sociální práce

» Seznam fakult » FP » KSS
Název předmětu Aktuální otázky profesionální sociální práce
Kód předmětu KSS/TAL
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky jedenkrát v akademickém roce
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Thelenová Kateřina, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Profese a profesionalita v sociální práci. Nároky profese sociálního pracovníka. Základní odlišnosti profesionálního zásahu v tíživé životní situaci od pomoci živelné, laické, neformální nebo dobrovolnické. 2) Krize smyslu sociální práce, neurčité vymezení sociální práce, role státu ve vztahu k sociální práci a její profesní identitě a legitimitě. 3) Úskalí profesionální sociální práce: otázky sociální solidarity a legitimity sociální práce. Identita sociální práce ve vztahu ke společenské zakázce. Krize nebo mizérie sociální práce. 4) Hodnoty v profesi sociálních pracovníků, vědomí profesních hodnot a jejich budování u sociálních pracovníků, osobní vs. profesní hodnoty. 5) Význam učení a vzdělávání v profesionální sociální práci. Celoživotní učení a celoživotní vzdělávání jako nástroje posilování profesionality sociálních pracovníků. Klíčové kompetence sociálních pracovníků. 6) Problémy sociálního soužití v současném Česku a ve vztahu k požadavkům a očekáváním od sociální práce jako společenského subsystému. Problémy sociálního soužití ve vztahu k dětem. 7) Role výzkumu jako nástroje posilování profesionality v sociální práci. Možnosti objektivního poznávání reality sociálních aktérů, empirická data jako opora pro porozumění diskurzu sociální práce. Semináře: 1) Problémy tzv. tekuté identity sociální práce. Obtíže při definování a sebe-definování profesionální sociální práce. Úskalí vztahu mezi sociální prací a sociálními službami. 2) Techniky profesní reflexe - konkrétní praktické ukázky kladení otázek a vedení diskuse nad profesní identitou v sociální práci. 3) Aspekty krize sociální práce - krize jako potenciál změny k lepšímu. Otázky budoucí perspektivy profesního ukotvení sociální práce prostřednictvím legislativy. 4) Sebeevaluace studentů sociální práce. Způsoby užití sebeevaluace k posilování stability profesních i osobních hodnot. Prevence ztráty smyslu v profesi. 5) Klíčové kompetence a jejich aktuální podoba v praxi a metodologii sociální práce. Sebedefinice sociálního pracovníka prostřednictvím kompetenčního modelu. 6) Sociální práce v situaci problematického sociálního soužití: otázka jinakosti, odlišnosti, normalizace, nacionalismu a tyranie většiny. 7) Praktické způsoby realizace sběru dat o sociální práci a o jejím profesionálním charakteru. Projekt výzkumu v otázce profesionální sociální práce vs. laické a neformální pomoci.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Prezentace a obhajoba písemné práce
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 32 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 45 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 45 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem disciplíny je představit aktuální nároky, které klade prostředí na realizaci profesionální sociální práce, specifikovat profesionalitu v sociální práci ve vztahu k laické, neformální a dobrovolnické práci. Studenti si osvojí znalosti potřebné pro dovednost kontextuální profesionální sebereflexe.
Cílem disciplíny je představit aktuální nároky, které klade prostředí na realizaci profesionální sociální práce, specifikovat profesionalitu v sociální práci ve vztahu k laické, neformální a dobrovolnické práci. Studenti si osvojí znalosti potřebné pro dovednost kontextuální profesionální sebereflexe.
Předpoklady
Znalost sociální problematiky a navazujících disciplín získaná z dosavadního studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Účast na cvičeních, aktivní vypracování všech zadaných úkolů. Ověření získaných znalostí a dovedností zkouškou.
Doporučená literatura
  • ELICHOVÁ, M. Sociální práce. Aktuální otázky.. Praha: Grada., 2017. ISBN 978-80-271-0080-4.
  • FONTANA, D. Sociální dovednosti v praxi. Praha: Portál, 2017. ISBN 978-80-262-1197-6.
  • KLIMENTOVÁ, E. Anna.. Olomouc: UP., 2016. ISBN 978-80-244-5004-9.
  • KOPŘIVA, K. Lidský vztah jako součást profese. Praha: Portál, 2016. ISBN 978-80-262-1147-1.
  • MUSIL, L. Ráda bych vám pomohla, ale? Dilemata sociální práce s klienty v organizacích.. Brno: Marek Zeman, 2004. ISBN 978-80-9030-701-8.
  • PECLOVÁ, J. To je ono!. Praha: Portál., 2017. ISBN 978-80-262-1241-6.
  • SHALIT, E. Cyklus života.. Praha: Portál., 2017. ISBN 978-80-262-1174-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr