Předmět: Etika sociální práce

» Seznam fakult » FP » KSS
Název předmětu Etika sociální práce
Kód předmětu KSS/TEI
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky jedenkrát v akademickém roce
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Brzáková Beksová Kateřina, ThDr. Th.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Etika - úvod, terminologie, morálka, cnost, sociální cit, legalita, legislativa, etologie, deontologie, dobro a zlo v kontextu sociální práce, dilema. 2) Filozofické předpoklady etiky - dobro, agapé, křesťanské kořeny morálky, novozákonní imperativy prosociálního chování, dobro ve filozofii (Sókratés, Augustin, Kant, Patočka, aj.), moderní a postmoderní společnost. 3) Psychologické předpoklady - morální rozvoj člověka, stádia morálního vývoje, sociabilita, empatie, charakter, motivace, hodnoty, postoje, emoční inteligence. 4) Prosociální vlastnosti člověka - altruismus, vymezení pomáhání v kontextu osobnostních předpokladů a zkušeností, profesní priority, hranice pomáhání, splynutí s problémem, asertivní chování jako ochrana před vyhořením. 5) Profesní role - partnerská strategie pomáhajícího, paternalismus a partnerství v pomáhajících profesích, kompetence a omnipotence moci v sociální práci, přijetí jinakosti jako profesní povinnost. 6) Etika v domácí a institucionální péči - morální principy ve vztahu k ochraně autonomie člověka, raná péče, ústavní péče pro klienty s mentálním postižením, resp. jiným ZP, etická specifika péče v DPS, DD, hospicová péče, centra pro drogově závislé, azylové domy aj. 7) Vybrané kapitoly z etiky - dilemata v thanatologii, právo na život a právo na sebeurčení v dilematických situacích, eugenika, interrupce, transplantace, eutanázie, paliativní péče. Semináře: 1) Etické kodexy - ukázky kodexů, práce s textem (Hippokratova přísaha, Etický kodex sociálního pracovníka, Charta práv umírajících, Práva pacientů, Etický kodex hospice, aj.), kritická analýza textů, zpracování vlastního kodexu. 2) Proměny morálních hodnot - sociální a kulturně historický kontext, pyramida potřeb, humánní společnost, subjektivní a objektivní hlediska kvality života, posuzování kvality života. 3) Test morálních vlastností - osobnostní předpoklady, zkušenost, práce ve skupinách, náročné životní situace a jejich zvládání. 4) Ukázky morálních dilemat - texty, videa, analýza profesních předpokladů, rizika v pomáhání, moralita, legalita. 5) Aplikace lidských práv do sociální práce - právo na sebeurčení, naučená bezmocnost, zmocnění klienta, mlčenlivost, prolomení mlčenlivosti, oznamovací povinnost. 6) Krizová intervence - smysl života v kontextu krize, citlivá životní období, fáze akceptace náročné životní situace, (šok, popření, agrese, stagnace, naděje, deprese, rezignace, zoufalství, smíření). 7) Etická dilemata - sociální práce s lidmi s onkologickým onemocněním, mentálním postižením, fenomén týrání a jeho projevy, doprovázení člověka umírajícího.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Prezentace a obhajoba písemné práce, Aktivizující metody (simulační, situační, inscenační metody, dramatizace, hraní rolí, manažerská hra), Prezentace práce studentů
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 30 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 32 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na aplikaci kritického myšlení, které se uplatňuje v morálně profesních postojích v sociální práci; teoreticky se vztahuje k porozumění filozofickému základu altruistického jednání, k osvojení etické terminologie a následně se uplatňuje v rozvažování nad morálními dilematy pomáhání.
Předmět je zaměřen na aplikaci kritického myšlení, které se uplatňuje v morálně profesních postojích v sociální práci; teoreticky se vztahuje k porozumění filozofickému základu altruistického jednání, k osvojení etické terminologie a následně se uplatňuje v rozvažování nad morálními dilematy pomáhání.
Předpoklady
Znalost speciálně pedagogické problematiky a navazujících disciplín získaná z dosavadního studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Účast na semináři, semestrální práce (esej). Ověření získaných znalostí a dovedností ústní zkouškou v kolokviu.
Doporučená literatura
  • ANZENBACHER, A. Křesťanská sociální etika: úvod a principy.. Brno: CDK, Centrum pro studium demokracie a kultury., 2015. ISBN 978-80-7325-371-4.
  • BRZÁKOVÁ BEKSOVÁ, K. Geriatrická problematika v pastorální péči (Postulát křesťanské etiky v péči o seniory).. Praha: Karolinum., 2013. ISBN 978-80-246-2296-5.
  • BRZÁKOVÁ BEKSOVÁ, K.. Jinakost je výzvou charakteru. In: Kalábová, H., Meier, M., eds. Jinost ve výchově a sociálních vědách. s. 38?46.. Liberec: TU v Liberci,, 2017. ISBN 978-80-7494-346-1.
  • FISCHER, O., MILFAIT, R. Etika pro sociální práci.. Praha: Jabok., 2010. ISBN 978-80-904137-8-8.
  • HAŠKOVCOVÁ, H. Lékařská etika.. Praha: Galén., 2015. ISBN 978-80-7492-204-6.
  • KOPŘIVA, K. Lidský vztah jako součást profese.. Praha: Portál., 2016. ISBN 978-80-262-1147-1.
  • ŠPATENKOVÁ, N. Krize a krizová intervence.. Praha: Grada., 2017. ISBN 978-80-247-5327-0.
  • ŠPATENKOVÁ, N. O posledních věcech člověka: vybrané kapitoly z thanatologie.. Praha: Galén., 2014. ISBN 978-80-7492-138-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr