Předmět: Kapitoly z penologie

» Seznam fakult » FP » KSS
Název předmětu Kapitoly z penologie
Kód předmětu KSS/TEN
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky jedenkrát v akademickém roce
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Lopušan Libor, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Penologie jako vědní obor, Teoretické koncepce účelu trestu, Funkce trestu, Zásady výkonu trestu, Algoritmus výkonu trestu, Penologické systémy. 2) Vězeňská služba České republiky, její organizační struktura (generální ředitelství, věznice, vazební věznice, ústavy pro výkon zabezpečovací detence, Střední odborné učiliště, Akademie Vězeňské služby.) a úkoly. Koncepce vězeňství do roku 2025. Charakteristika některých funkcí (např. dozorce, speciální pedagog, vychovatel, vychovatel - terapeut, sociální pracovník, psycholog apod.). 3) Etické principy zacházení s vězněnými, Evropská vězeňská pravidla. Výkon vazby a trestu v některých státech EU a USA. Dozor nad výkonem vazby a trestu. 4) Výkon vazby - postavení obviněného, stručný přehled zákonných norem upravujících výkon vazby, psychické a sociální důsledky výkonu vazby. Zacházení s obviněnými, postavení vrchního dozorce, speciálního pedagoga, psychologa, vychovatele-terapeuta a sociálního pracovníka. 5) Výkon trestu odnětí svobody - vnitřní a vnější diferenciace odsouzených, programy zacházení s odsouzenými (druhy programů zacházení, význam práce, základní psychologické a pedagogické aspekty výkonu trestu odnětí svobody). 6) Úkoly dozorce, vychovatele, speciálního pedagoga, psychologa, vychovatele - terapeuta, sociálního pracovníka při práci s odsouzenými. Práva a povinnosti odsouzených. Kázeňské odměny a tresty. Negativní jevy ve vězení (agrese, šikana, tzv. druhý život odsouzených, drogy, náhradní sexuální ukájení, sebepoškozování, hromadné nekázně a vzpoury). 7) Spolupráce s NNO a PMS. Význam spolupráce s rodinami vězněných osob. Úvod do problematiky postpenitenciární péče (vymezení pojmu, péče o osoby propuštěné z výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence, subjekty postpenitenciární péče...). Semináře: 1) Způsoby zacházení s obviněnými (metody, formy a prostředky zacházení, nácvik na kazuistikách). 2) Způsoby zacházení s odsouzenými na specializovaných odděleních výkonu trestu a bezdrogových zónách (metody, formy a prostředky zacházení, nácvik na kazuistikách). 3) Způsoby zacházení s problémovými uživateli drog (metody, formy a prostředky zacházení, nácvik na kazuistikách). 4) Způsoby zacházení s odsouzenými s poruchami osobnosti (metody, formy a prostředky zacházení, nácvik na kazuistikách). 5) Způsoby zacházení s odsouzenými s mentální retardací a parafiliemi (metody, formy a prostředky zacházení, nácvik na kazuistikách). 6) Způsoby zacházení s mladistvými (metody, formy a prostředky zacházení, nácvik na kazuistikách). 7) Závěrečná reflexe kurzu, objasnění nejasností souvisejících s obsahem, zápočtový test.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Prezentace a obhajoba písemné práce
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 30 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 32 hodin za semestr
Výstupy z učení
Studenti se seznámí se základní penologickou terminologií, kterou se naučí správně používat a aplikovat do praxe penitenciární a postpenitenciární péče a sociální práce.
Studenti se seznámí se základní penologickou terminologií, kterou se naučí správně používat a aplikovat do praxe penitenciární a postpenitenciární péče a sociální práce.
Předpoklady
Znalost sociální problematiky a navazujících disciplín získaná z dosavadního studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Účast na cvičeních, aktivní vypracování všech zadaných úkolů. Písemná zkouška.
Doporučená literatura
  • RASZKOVÁ, T., HOFERKOVÁ, S. Kapitoly z penologie I.. Hradec Králové: Gaudeamus., 2013. ISBN 978-80-7435-264-5.
  • RASZKOVÁ, T., HOFERKOVÁ, S. Kapitoly z penologie II.. Hradec Králové: Gaudeamus., 2014. ISBN 978-80-7435-378-9.
  • SOCHŮREK, J. Kapitoly z penologie. I. díl. Úvod do teorie trestu a trestání. Liberec: TUL, 2007. ISBN 978-80-7372-203-6.
  • SOCHŮREK, J. Kapitoly z penologie. II. díl. Teorie a praxe zacházení s vězněnými. LIberec: TUL, 2007. ISBN 978-80-7372-204-6.
  • SOCHŮREK, J. Kapitoly z penologie. III. díl. Negativní jevy ve vězení. Liberec: TUL, 2007. ISBN 978-80-7372-205-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr