Vyučující
|
-
Thelenová Kateřina, PhDr. Ph.D.
-
Jihlavec Jan, Mgr. DiS.
|
Obsah předmětu
|
Přednášky: 1) Sociální inovace - základní terminologie, vymezení významu realizace a studia sociálních inovací. Nová řešení dlouhodobých sociálních problémů, otázka nevyužitých příležitostí. Typické problémy řešené prostřednictvím sociální inovace. 2) Výsledky sociálních inovací - kvalitativní změna života sociálních aktérů, případně komunity, společnosti. Význam sociálních inovací pro konkurenceschopnost ČR. Sociální inovace v neziskovém sektoru. Inovace jako nástroj realizace úspor veřejných finančních zdrojů. 3) Impakt - základní kategorie sociálních inovací. Impakt je měřitelný dopad sociální intervence prostřednictvím inovace na kvalitu života sociální skupiny. Problematika stakeholderů a financování sociálních inovací. 4) Inspirace ze zahraničí. Tradiční podpora sociálních inovací ve Velké Británii, role inovací v procesu integrace společnosti a posilování společenské solidarity. 5) Evaluace - hodnotící forma akčního výzkumu v sociální práci. Široké ukotvení evaluace v aplikovaném výzkumu v sociální práci. 6) Způsoby realizace evaluace, role týmu a týmové komunikace. Okamžitý efekt dat evaluace na kvalitu sociální intervence. Aktuální požadavky praxe sociální práce. 7) Evaluace v sociálních službách jako nástroj řízení kvality a posilování konkurenceschopnosti sociálních služeb v regionu. Evaluace ve vztahu k sociálním inovacím a jejich impaktu. Semináře: 1) Typické systémové sociální problémy a environmentální otázky řešené prostřednictvím sociálních inovací. Příklad zmocňování rodin s jedincem s postižením. 2) Možnosti replikace sociální inovace a její udržitelnosti v budoucnosti. 3) Zájmy jednotlivých subjektů na sociální inovaci, využívání tvorba potenciálu komunit. 4) Reflektování sociálních inovací např. ve Velké Británii. Rešerše inovací za posledních 5 let. 5) Projektování evaluačního výzkumu. Typický design projektu evaluace. Příklad evaluace dopadu vybrané služby na kvalitu života klientů a jejich rodin. 6) Metody a techniky sběru dat v evaluačním výzkumu, hodnocení těchto dat a jejich aplikace v procesu realizace sociální intervence. 7) Způsoby využití evaluačního výzkumu pro měření impaktu/dopadu sociální inovace. Příklady evaluačních výzkumů v procesu sociální inovace.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Aktivizující metody (simulační, situační, inscenační metody, dramatizace, hraní rolí, manažerská hra), Skupinová konzultace, Prezentace práce studentů
- Příprava prezentace (referátu)
- 62 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 28 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem disciplíny je představit ve vzájemném vztahu aktuální téma sociální práce, kterým jsou sociální inovace jako nástroje řešení sociálních problémů a evaluace coby nástroje, kterými je prokazován dopad sociální inovace do oblasti sociálních problémů.
Cílem disciplíny je představit ve vzájemném vztahu aktuální téma sociální práce, kterým jsou sociální inovace jako nástroje řešení sociálních problémů a evaluace coby nástroje, kterými je prokazován dopad sociální inovace do oblasti sociálních problémů.
|
Předpoklady
|
Znalost sociální problematiky a navazujících disciplín získaná z dosavadního studia.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Prezentace skupinové práce
Studenti zpracují záměr sociální inovace a prezentují u zkoušky.
|
Doporučená literatura
|
-
BUREŠ, V. Systémové myšlení a teorie systémů. Hradec Králové: Gaudeamus, 2007. ISBN 80-7041-537-5.
-
HOLASOVÁ MALÍK, V. Kvalita v sociálních službách. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-2479-102-9.
-
KADEŘÁBKOVÁ, A. Sociální inovace. [Online].. Prezentace na Workshop Sociální inovace, 2013. ISBN bez ISBN.
-
MATOUŠEK, O., KŘIŠŤAN, A. Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-2620-366-7.
|