Předmět: Sociální inovace a evaluace v sociální práci

» Seznam fakult » FP » KSS
Název předmětu Sociální inovace a evaluace v sociální práci
Kód předmětu KSS/TIN
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky jedenkrát v akademickém roce
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Thelenová Kateřina, PhDr. Ph.D.
  • Jihlavec Jan, Mgr. DiS.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Sociální inovace - základní terminologie, vymezení významu realizace a studia sociálních inovací. Nová řešení dlouhodobých sociálních problémů, otázka nevyužitých příležitostí. Typické problémy řešené prostřednictvím sociální inovace. 2) Výsledky sociálních inovací - kvalitativní změna života sociálních aktérů, případně komunity, společnosti. Význam sociálních inovací pro konkurenceschopnost ČR. Sociální inovace v neziskovém sektoru. Inovace jako nástroj realizace úspor veřejných finančních zdrojů. 3) Impakt - základní kategorie sociálních inovací. Impakt je měřitelný dopad sociální intervence prostřednictvím inovace na kvalitu života sociální skupiny. Problematika stakeholderů a financování sociálních inovací. 4) Inspirace ze zahraničí. Tradiční podpora sociálních inovací ve Velké Británii, role inovací v procesu integrace společnosti a posilování společenské solidarity. 5) Evaluace - hodnotící forma akčního výzkumu v sociální práci. Široké ukotvení evaluace v aplikovaném výzkumu v sociální práci. 6) Způsoby realizace evaluace, role týmu a týmové komunikace. Okamžitý efekt dat evaluace na kvalitu sociální intervence. Aktuální požadavky praxe sociální práce. 7) Evaluace v sociálních službách jako nástroj řízení kvality a posilování konkurenceschopnosti sociálních služeb v regionu. Evaluace ve vztahu k sociálním inovacím a jejich impaktu. Semináře: 1) Typické systémové sociální problémy a environmentální otázky řešené prostřednictvím sociálních inovací. Příklad zmocňování rodin s jedincem s postižením. 2) Možnosti replikace sociální inovace a její udržitelnosti v budoucnosti. 3) Zájmy jednotlivých subjektů na sociální inovaci, využívání tvorba potenciálu komunit. 4) Reflektování sociálních inovací např. ve Velké Británii. Rešerše inovací za posledních 5 let. 5) Projektování evaluačního výzkumu. Typický design projektu evaluace. Příklad evaluace dopadu vybrané služby na kvalitu života klientů a jejich rodin. 6) Metody a techniky sběru dat v evaluačním výzkumu, hodnocení těchto dat a jejich aplikace v procesu realizace sociální intervence. 7) Způsoby využití evaluačního výzkumu pro měření impaktu/dopadu sociální inovace. Příklady evaluačních výzkumů v procesu sociální inovace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Aktivizující metody (simulační, situační, inscenační metody, dramatizace, hraní rolí, manažerská hra), Skupinová konzultace, Prezentace práce studentů
  • Příprava prezentace (referátu) - 62 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem disciplíny je představit ve vzájemném vztahu aktuální téma sociální práce, kterým jsou sociální inovace jako nástroje řešení sociálních problémů a evaluace coby nástroje, kterými je prokazován dopad sociální inovace do oblasti sociálních problémů.
Předpoklady
Znalost sociální problematiky a navazujících disciplín získaná z dosavadního studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Prezentace skupinové práce

Studenti zpracují záměr sociální inovace a prezentují u zkoušky.
Doporučená literatura
  • BUREŠ, V. Systémové myšlení a teorie systémů. Hradec Králové: Gaudeamus, 2007. ISBN 80-7041-537-5.
  • HOLASOVÁ MALÍK, V. Kvalita v sociálních službách. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-2479-102-9.
  • KADEŘÁBKOVÁ, A. Sociální inovace. [Online].. Prezentace na Workshop Sociální inovace, 2013. ISBN bez ISBN.
  • MATOUŠEK, O., KŘIŠŤAN, A. Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-2620-366-7.

Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr