Předmět: Odborná praxe 1

» Seznam fakult » FP » KSS
Název předmětu Odborná praxe 1
Kód předmětu KSS/TO1
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky jedenkrát v akademickém roce
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Jedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Jihlavec Jan, Mgr. DiS.
  • Kliment Pavel, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Předmět je realizován prostřednictvím praktické výuky studenta na vybraném pracovišti ve zdravotně-sociální oblasti, kdy si vybírá z okruhu institucí uvedených v Deníku odborné praxe. Odborná praxe v druhém semestru probíhá formou průběžné praxe - jeden den v týdnu během celého semestru pod vedením odborníka z praxe (mentora) a v případě zařízení, s nímž má vzdělávací instituce podepsánu rámcovou smlouvu o spolupráci, tak pod vedením tutora (pracovníka katedry). Mentor je odborně vzdělaný pracovník, splňující kvalifikační předpoklady k výkonu sociálního pracovníka dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění. Mentor/tutor zodpovídá za odborný dohled při realizaci předmětu Odborné praxe 1 a hodnotí studenta/tku v Deníku odborné praxe, kde denně zaznamenává docházku studenta/tky a plnění jednotlivých praktických činností. Po ukončení výkonu mentor/tutor vypracovává hodnocení studenta/tky. Rozsah a obsah Odborné praxe 1 je vymezen studijním plánem (hodinový rozsah, odborná pracoviště) a harmonogramem TUL (časové rozvržení). Praxe je realizována v přirozených podmínkách institucí poskytující sociální služby a zdravotně sociální služby, kde se studenti seznamují s realitou výkonu sociální práce, osvojují si praktické dovednosti a identifikují se s profesí sociálního pracovníka a zároveň aplikují do praxe průběžně studiem získávané teoretické znalosti a dovednosti. Případné nejasnosti studentů s výběrem zařízení pro výkon odborné praxe je možné zkonzultovat s vedoucí/m odborných praxí (tutorem praxe) v rámci individuálních konzultací k odborné praxi. Náplň odborné praxe je rozdělena do čtyř základních okruhů - sociálně správní činnost, sociální diagnostika, sociální prevence a ochrana a sociální pomoc. Student na základě absolvované praxe zpracuje a odevzdá následující texty a dokumenty: " Deník odborné praxe, který obsahuje vymezení stážové pozice, potvrzení o účasti na praxi, formulář o mlčenlivosti, hodnocení výkonu odborné praxe mentorem či tutorem. " Záznamový deník - záznamy z praxe (ručně psané nebo v tištěné podobě), včetně důkazů naplňujících cíle praxe, tj. důkazy o nabytí kompetencí. Struktura Záznamového deníku je jasně definována v Deníku odborné praxe.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Pozorování, Individuální konzultace, Demonstrace dovedností studentů
  • Účast na výuce - 112 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 8 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem praxe je seznámit studenty s vybraným pracovištěm/institucí ze zdravotně sociální oblasti, zejména s cíli, metodami sociální práce, fungováním organizace a s cílovou skupinou.
Cílem praxe je seznámit studenty s vybraným pracovištěm/institucí ze zdravotně sociální oblasti, zejména s cíli, metodami sociální práce, fungováním organizace a s cílovou skupinou.
Předpoklady
Znalost sociální problematiky a navazujících disciplín na bakalářské úrovni.
KSS/TON

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Písemná práce

Účast ve výuce, vypracování seminární práce (kasuistiky) a Záznamového deníku a Deníku praxe. Student/ka během celého studia zpracovává průběžně výše uvedené dokumenty a vytváří profesní portfolio, které obhajuje u SZZ.
Doporučená literatura
  • ASVSP. Sociální práce/Sociálna práca. Časopis pro sociální práci.. Brno: ASVSP.
  • BROŽOVÁ DOUBKOVÁ, A., THELENOVÁ, K. Odborná praxe a supervize. Liberec: TUL, 2011. ISBN 978-80-7372-687-4.
  • BROŽOVÁ DOUBKOVÁ, Andrea a Kateřina THELENOVÁ. Efektivní komunikace v pomáhajících profesích. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2013. ISBN 978-80-7372-942-4.
  • HAVRDOVÁ, Z. Kompetence v praxi sociální práce.. Praha: Osmium. , 1999. ISBN 80-902081-8-5.
  • JANKOVSKÝ, J. Etika pro pomáhající profese.. Praha: Triton., 2018. ISBN 978-80-7553-414-9.
  • KOPŘIVA, K. Lidský vztah jako součást profese. Praha: Portál, 2016. ISBN 978-80-262-1147-1.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr