Vyučující
|
-
Thelenová Kateřina, PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Přednášky: 1) Supervize v kontextu sociální práce (včetně aktuálního legislativního ukotvení v ČR). 2) Supervizní kontrakt (formulace supervizní zakázky, její obsah, struktura a možnosti; praktické stránky kontraktu; rozdíl supervize a terapie; vymezení bezpečného supervizního prostoru; formát sezení; organizační a odborný kontext supervize). 3) Průběh supervize (průběh založený na kontraktu, determinanty průběhu supervize). 4) Osobnost supervizora (osobnostní a vzdělanostní předpoklady, kompetence, pozice supervizora a supervidovaného). 5) Výsledek supervize (znaky dobré a špatné supervize, naplnění očekávání s ohledem na vstupní podmínky, funkční supervizní vztah je kooperativní, demokratický, otevřený, vzájemný, respektující a zúčastněný). 6) Příbuzné metody a techniky využitelné v sociální práci (poradenství, koučink, mentoring, facilitace apod.). 7) Portfolio studenta sociální práce (význam, kompetence, podstata metody, očekávané výstupy). Semináře: 1) Skupinová diskuse na téma: metoda portfolia a její význam pro vzdělávání v sociální práci i pro profesní uplatnění absolventů. 2) Supervize odborných praxí za druhý semestr (individuální představení pracovišť a průběhu praktické výuky, výběr kritických bodů praktické výuky a jejich rozbor, skupinová diskuse). 3) Nalézání a adekvátní uchopování teoretických zásad sociální práce na příkladech z praxe. 4) Odhalování etických problémů a etických dilemat sociální práce na konkrétních příkladech z praktické výuky. 5) Skupinová diskuse adekvátnosti metodického postupu v daném případu, nalézání optimálních způsobů řešení daného problému, snaha o multidisciplinární pojetí problému praxe sociální práce. 6) Pravidla supervizní skupiny: jejich připomínka a revize. 7) Balintovská skupina a individuální supervize.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Skupinová konzultace, Prezentace práce studentů
- Účast na výuce
- 28 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 32 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Supervize odborné praxe navazuje na získané praktické zkušenosti. Studenti se naučí přijímat a chápat supervizi jako způsob korekce svého profesionálního a profesního chování a jako nástroj svého osobního i profesního růstu.
Supervize odborné praxe navazuje na získané praktické zkušenosti. Studenti se naučí přijímat a chápat supervizi jako způsob korekce svého profesionálního a profesního chování a jako nástroj svého osobního i profesního růstu.
|
Předpoklady
|
Znalost speciálně pedagogické problematiky a navazujících disciplín na bakalářské úrovni.
KSS/TS1
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Písemná práce
Pro získání zápočtu je nutná účast na seminářích. Další požadavky specifikuje vyučující předmětu. Seminární práce.
|
Doporučená literatura
|
-
BAŠTECKÁ, B. Týmová supervize.. Praha: Portál., 2015. ISBN 978-80-262-0940-9.
-
BROŽA, J. Supervize v adiktologické praxi. Praha: Triton, 2009. ISBN 80-7387-209-0.
-
BROŽOVÁ DOUBKOVÁ, A., THELENOVÁ, K. Odborná praxe a supervize. Liberec: TUL, 2011. ISBN 978-80-7372-687-4.
-
HAVRDOVÁ, Z., HAJNÝ, M. Praktická supervize. Praha: Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-532-1.
-
HAWKINGS, P., SHOHET, R. Supervize v pomáhajících profesích.. Praha: Portál., 2016. ISBN 978-80-262-0987-4.
-
ŠIMEK, A. Supervize - kazuistiky. Praha: Triton, 2004. ISBN 80-7254-496-9.
|