Předmět: Gymnastika 1

» Seznam fakult » FP » KTV
Název předmětu Gymnastika 1
Kód předmětu KTV/GYM1B
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Čaplová Petra, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Základní gymnastika 1. Úvodní lekce - organizace a úkoly výuky, zápočtové požadavky, obsah a cíle ZG v systému TK, uplatnění ZG ve školní tělesné výchově. Dělení gymnastiky. 2. Pořadová cvičení. Základní povely a způsob jejich vydávání. Nástupové tvary, pochodové tvary. Obraty. Základy názvosloví - cvičení prostná. Základy názvosloví: polohy a pohyby celého těla /postoje, kleky, sedy/. 3. Cvičení s hudbou. Teorie tvorby průpravných cvičení. Základy názvosloví: polohy a pohyby celého těla /lehy, podpory/. 4. Pohyblivost - obecná charakteristika /definice/. Pohyblivost horních končetin, pohyblivost trupu. Praktické ukázky zařazení cviků pohyblivosti do různých částí hodiny. Základy názvosloví: pohyby a polohy částí těla /trup a hlava/. 5. Pohyblivost pánve, pohyblivost dolních končetin. Úvodní část hodiny /praktické ukázky/. Základy názvosloví: pohyby a polohy částí těla /paže a nohy/. 6. Posilování - obecná charakteristika /definice/. Posilování pletence ramenního, zádového a břišního svalstva, svalstva dolních končetin. Praktické ukázky zařazení posilovacích cviků do průpravné části hodiny . 7. Teorie správného držení těla. Vyrovnávací cvičení - výběr cvičebních tvarů pro ovlivňování správného držení těla. Cvičení uvolňovací, dechová, rovnováhy a speciální nervosvalová koordinace. 8. Ukázka cvičební jednotky s kondičním zaměřením. 9. Cvičení ve dvojicích - cvičení obratnosti, síly a pohyblivosti. Over-ball. 10. Cvičení s krátkými tyčemi.Využití dlouhého švihadla v různých částech hodiny. Sestava se švihadlem. 11. Cvičení s plnými míči a cvičení na bedně. 12. Cvičení s lehkými činkami a cvičení na lavičce. 13. Cvičení na žebřinách.Využití posilovacího náčiní/expanderů thera-band, bodyblade apod. 14. Zápočet. Rytmická gymnastika Hudebně-pohybová rytmika. Cvičení bez náčiní. Cvičení s náčiním - švihadlo. Tance

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Nácvik pohybových a praktických pracovních dovedností
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 20 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 5 hodin za semestr
Výstupy z učení
Výuka je zaměřena na osvojení pohybových dovedností základní a rytmické gymnastiky z hlediska metodiky a didaktiky gymnastického učiva.
Student bude schopen správného technického provedení pohybových dovedností základní a rytmické gymnastiky
Předpoklady
Základní pohybové dovednosti odpovídající věkové charakteristice uchazeče.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

80% aktivní účast na cvičeních. Vedení rozcvičky a její grafický záznam a písemné zpracování. Test - názvosloví, teorie gymnastiky Praktické požadavky: Základní gymnastika, kontrolní skupiny cvičení (z každé skupiny možno jeden cvik nesplnit): 1. skupina - sed roznožný, předklon, lokty na zem - sed snožný předklon, chytit si chodidla - leh vznesmo, špičky na zem - stoj široce rozkročný, podřep na L, pravé předloktí na zem; podřep na P, levé předloktí na zem 2. skupina - čelné kruhy pažemi (začíná se z upažení, proti sobě) - pravá paže 1x velký, levá p. 2x malý kruh v lokti - skoky, opakovat 2x: jedna série = 2x se rozskákat - výskok prohnutě ve vzpažení nohy roznožené - skrčka - přípatka - roznožka - přímý skok s obratem o 180 stpňů - vzpor dřepmo únožný levou (pravou), 4x mety na každou nohu - 2x "semafor" P - předpažit upažit vzpažit - připažit, L - provádí stejný pohyb o jednu dobu později 3. skupina - 3x dvojšvih bez meziskoku - kliky, ženy 5x pánský klik s tlesknutím, muži 3x klik na pravé ruce, 3x na levé ruce, - vznosy - ženy 7x, muži 10x - šplh ženy na tyči, muži na laně bez přírazu Rytmická gymnastika - sestava se švihadlem na vlastní hudbu v délce 1:30 se zadaným pohybovým obsahem. Povinné prvky: 4x skoky snožmo, 4x skok na P a L noze, 4x skok střídavonožně, plynulý přechod ze skákání vpřed do skákání vzad a zpět, vajíčko, dvojšvih, přeskok složeného švihadla. Dále kromě skoků - komíhání, kroužení, osmy, namotávání/odmotávání, vyhazování/vypouštění a chytání a přesun v prostoru se švihadlem.
Doporučená literatura
  • APPELT,K. aj. Názvosloví pro cvičitele. Praha: Olympia, 1990. IBSN 80-7033-011-2..
  • BAŠNÁ, V. aj. Moderní gymnastika (učebnice pro trenérky III. třídy) . Praha : Olympia, 1977..
  • DOSTÁL, V. Pořadová cvičení. Praha : UK Praha, 1992. ISBN 80-7066-554-8..
  • HÁJKOVÁ, J., VEJRAŽKOVÁ D. Základní gymnastika. Praha : UK Praha,1994. IBSN 80-7066-895-4..
  • KOS, B., WÁLOVÁ, Z. Kondiční gymnastika. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1980.
  • KOSTKOVÁ, J. aj. Rytmická gymnastika. Praha: Olympia, 1990.
  • OLEŠOVSKÁ, D.aj. Moderní gymnastika (učeb.pro trenérky II.třídy). Praha : Olympia, 1981..
  • SKOPOVÁ, M., ZÍTKO, M. Základní gymnastika. Praha: Karolínum, 2008. ISBN 978-80-246-1478-6.
  • ZÍTKO,M. a kol. Všeobecná gymnastika - speciální učební text. Praha : ČASPV, 2000. ISBN 80-902509-7-1..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr