Předmět: Pohybové a sportovní hry 1

» Seznam fakult » FP » KTV
Název předmětu Pohybové a sportovní hry 1
Kód předmětu KTV/SH1P
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kupr Jaroslav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
V rámci konceptu aktivního životního stylu studentů došlo od akademického roku 2013/14 k modularizaci předmětu (modul zdravotní, pohybový a kontrolní/evaluační). A) Zdravotní modul: Zdravotní modul představuje předání základních teoretických poznatků k problematice pozitivního vztahu pohybové aktivity ke zdraví každého jedince. Realizován je formou diskuse a odkazů na příslušný webový portál KTV FP TUL. Důležitou součástí webové podpory jsou poznatky sportovní medicíny související s realizací pohybové aktivity a poskytováním první pomoci. Cílem modulu je zvýšit motivaci studentů k osvojování si základních poznatků souvisejících s aktivním životním stylem a tím přispět ke snížení potencionálního rizika výskytu civilizačních onemocnění. B)Modul 1. Charakteristika drobných pohybových her. Význam a místo drobných pohybových her ve školní TV. Organizace hodiny TV a organizace semestru. 2. Hry pro zahřátí organismu 1. 3. Hry pro zahřátí organismu 2. 4. Hry rozvíjející rychlostní schopnosti. 5. Hry pro rozvoj vytrvalostních schopností. 6. Hry úpolového charakteru. 7. Hry interakční, seznamovací a zábavné. 8. Hry s použitím lan a švihadel. 9. Hry s využitím žíněnek a duchen, přenášení předmětů. 10. Hry pro rozvoj obratnosti s míčem. 11. Překážkové a opičí dráhy. 12. Hry štafetové. 13. Hry pro uklidnění organismu. 14. Zápočty C) Evaluační modul: Evaluace inovované výuky studenty probíhá formou dotazníkového šetření, které poskytuje zpětnou vazbu ohledně spokojenosti s obsahem a formou výukových předmětů. Cílem je na základě kvalitního systému vnitřního hodnocení provést případné korekce až do finální podoby inovované výuky.

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Nácvik pohybových a praktických pracovních dovedností
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 15 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Výuka je zaměřena na drobné pohybové hry. Studenti se seznámí s metodikou, organizací a pravidly her tak, aby byli samostatně schopni hry řídit. Součástí jsou i pedagogické výstupy studentů.
Student získá odborné kompetence ve smyslu kurikula akreditovaného oboru.
Předpoklady
Základní pohybové dovednosti odpovídající věkové charakteristice studenta.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

- aktivní účast na cvičeních - seminární práce (zásobníku her) - písemný test Součástí výuky jsou úvodní výstupy studentů (hry, rozcvička) a průběžné dovednostní testy z jednotlivých sportovních her. Pro potřeby distanční výuky je využíván systém Google Meet. Závěrečný test může probíhat on-line formou (záleží na podmínkách a rozhodnutí vyučujícího), prokázání herních dovedností je možné požadovat multimediálně.
Doporučená literatura
  • APPELT,K., PETR,O. Gymnastické hry. Abeceda cvičitele. Praha : ZRTV, 1983..
  • KAPLAN, A., BARTŮNĚK, D., NEUMAN, J. Skáčeme, běháme a hrajeme si na hřišti i pod střechou. Praha : Portál, 2010.. ISBN 978-80-7367-623-0.
  • MAZAL, F. Pohybové hry a hraní. Olomouc : Hanex, 2000. ISBN 80-85783-29-0..
  • MUŽÍK,V., NOVÁČEK, V. Nehrajme jen vybíjenou. Olomouc : Hanex, 1993..
  • ŠAFAŘÍKOVÁ, J. Miniházená: metodický dopis. Praha : Sportpropag, 1988 ..
  • TŮMA, M., TKADLEC, J. Hry s míčem pro děti. Praha : Grada, 2004..
  • VELENSKÝ, M. Praktická cvičení pro školní basketbal. Praha : FTVS UK, 1994..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr