Předmět: Aplikované techniky spolehlivosti

» Seznam fakult » FP » MTI
Název předmětu Aplikované techniky spolehlivosti
Kód předmětu MTI/ATS
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kamenický Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Přehled metod analýz spolehlivosti a jejich základní charakteristiky. 2. Metody spolehlivosti I - RBD (blokový diagram bezporuchovosti), výpočet ukazatelů spolehlivosti systému. 3. Metody spolehlivosti II - FMEA (analýza způsobů a důsledků poruch) a FMECA (analýza způsobů, důsledků a kritičnosti poruch) - nejpoužívanější analýzy v automotive. 4. Metody spolehlivosti III - FTA (analýza stromu poruchových stavů) a ETA (analýza stromu událostí) - analýza vhodná pro vysoce zálohované systémy. 5. Metody spolehlivosti IV - Markovova analýza. 6. Spolehlivost lidského činitele - metody HRA, TESEO, strom pravděpodobností. 7. Údržba a její vliv na spolehlivost provozu - rozdělení úkonů údržby, ekonomicky optimální plán údržby. 8. Ekonomické aspekty spolehlivosti - CBA (analýza přínosů a nákladů) a LCC (analýza nákladů životního cyklu). 9. Základní terminologie v oblasti posuzování rizik a platná legislativa pro bezpečnost technických objektů. 10. Složky rizika, matice rizika, přijatelnost rizika a analýza vrstev ochrany 11. Celková bezpečnost, funkční bezpečnost a životní cyklus bezpečnosti. 12. Odhad rizika a požadovaná integrita bezpečnosti podle platných norem. 13. Prokazování integrity bezpečnosti I - analýza a výpočet pravděpodobnosti selhání bezpečnostní funkce. 14. Prokazování integrity bezpečnosti II - dokumentace procesu funkční bezpečnosti. Cvičení: 1. Rozbor hlavních a vedlejších funkcí systému. Stanovení cílů spolehlivosti, výběr vhodné metody spolehlivosti pro reálné příklad managementu spolehlivosti. 2. Znázornění systému pomocí RBD, analytický výpočet ukazatelů bezporuchovosti a pohotovosti. 3. Provedení FMEA a FMECA na zadaném příkladě. 4. Provedení FTA a ETA na zadaném příkladě. 5. Provedení Markovovy analýzy na zadaném příkladě. 6. Ukázky analýzy lidského činitele na dobrovolnících z řad studentů. 7. Sestavení optimálního plánu údržby na konkrétním příkladě. 8. CBA plánované změny podniku, LCC zvoleného výrobku. 9. Odhad individuálního a společenského rizika, zhodnocení jeho přijatelnosti a návrh preventivních a ochranných opatření k jeho snížení. 10. Práce s maticí rizika (kvalitativní, semikvantitativní, kvantitativní) na příkladu technického objektu, posouzení přijatelnost rizika technického objektu, návrh koncepce potřebných vrstev ochrany. 11. Etapy životní cyklu celkové bezpečnosti technického objektu a funkční bezpečnosti. 12. Provedení odhadu rizika a navržení požadované integrity bezpečnosti pro technický objekt. 13. Prokazování integrity bezpečnosti výpočtem spolehlivosti na příkladu technického objektu. 14. Prokazování integrity bezpečnosti výpočtem v SW aplikaci SISTEMA (Safety Integrity Software Tool for the Evaluation of Machine Applications).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení, Samostudium studentů
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 44 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s nejpoužívanějšími metodami analýz spolehlivosti a rizika včetně vhledu do ekonomického pozadí těchto vědních oborů.
Stuent získá přehled o metodách používaných při analýzách spolehlivosti a rizika a naučí se je v základní míře používat.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška, Písemná práce

Podmínkou zápočtu je aktivní účast na cvičeních a úspěšné absolvování testu. Zkouška je písemná a ústní.
Doporučená literatura
  • ČSN EN ISO 13849-1:2006, Bezpečnost strojních zařízení ? Bezpečnostní části ovládacích systémů ? Část 1: Všeobecné zásady pro konstrukci.. Praha, 2006.
  • ČSN EN 61508-5:2011, Funkční bezpečnost elektrických/elektronických/programovatel-ných elektronických systémů souvisejících s bezpečností ? Část 5: Příklady metod určování úrovní integrity bezpečnosti.. Praha, 2011.
  • ČSN EN 61511-x:2005, Funkční bezpečnost. Bezpečnostní přístrojové systémy pro sektor průmyslových procesů. Praha, 2005.
  • ČSN EN 62061:2005, Bezpečnost strojních zařízení ? Funkční bezpečnost elektrických, elektronických a programovatelných elektronických řídicích systémů souvisejících s bezpečností.. Praha, 2005.
  • Bednařík Josef a kol. Technika spolehlivosti v elektronické praxi. Praha, 1990.
  • Callabro, S. R. Základy spolehlivosti a jejich využití v praxi. Praha, 1965.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr