Předmět: Úvod do hodnocení spolehlivosti a rizik

» Seznam fakult » FP » MTI
Název předmětu Úvod do hodnocení spolehlivosti a rizik
Kód předmětu MTI/SPR
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kamenický Jan, Ing. Ph.D.
  • Zajíček Jaroslav, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Management spolehlivosti I - základní pojmy a definice spolehlivosti, normy užívané ve spolehlivosti a jejich využití při realizaci programu spolehlivosti. 2. Management spolehlivosti II - prvky a úkoly programu spolehlivosti zajišťování spolehlivosti v jednotlivých etapách životního cyklu. 3. Management spolehlivosti III - management spolehlivosti a bezpečnosti (RAMS) drážních zařízení. 4. Základy spolehlivosti I - ukazatele bezporuchovosti, pohotovosti a udržovatelnosti. 5. Základy spolehlivosti II - základní typy struktur systémů a jejich spolehlivost. 6. Základy spolehlivosti III - matematické vztahy mezi ukazateli spolehlivosti. 7. Predikce spolehlivosti zařízení - data k predikci spolehlivosti zařízení, prediktivní analýzy spolehlivosti. 8. Úvod do managementu rizika - obecná východiska managementu rizika a jejich oborové aplikace, základní terminologie risk managementu. 9. Management rizika jako základní nástroj regulace rizika - usměrňování rizika, přijatelnost rizika, úloha státu při regulaci rizika a platná legislativa v oblasti řízení rizik. 10. Analýza rizika technických systémů I - nežádoucí události a jejich následky v průmyslu. 11. Analýza rizika technických systémů II - scénáře rozvoje nežádoucích událostí. 12. Analýza rizika technických systémů III - pravděpodobnostní a deterministické procedury používané při hodnocení rizika. 13. Analýza rizika technických systémů IV - modely šíření nebezpečných látek při jejich úniku. 14. Analýza rizika technických systémů V - následky úniku nebezpečných látek. Cvičení: 1. Vývoj definice spolehlivosti, dělení pojmů spolehlivosti. 2. Dělení doby života produktu na jednotlivé etapy životního cyklu. Náklady životního cyklu 3. Požadavky na spolehlivost a bezpečnost v etapách životního cyklu. 4. Výpočty parametrů spolehlivosti pro jednotlivá rozdělení náhodné proměnné. 5. Výpočty parametrů bezporuchovosti a pohotovosti pro různé typy struktur systémů. 6. Náhodná proměnná (typ, základní rozdělení, popis rozdělení), intenzita poruch v různých obdobích života výrobku, obnovované a neobnovované výrobky. 7. Odhad parametrů spolehlivosti na základě dat z provozu a dostupných databází. 8. Identifikace zdrojů nebezpečí dle ČSN EN ISO 12100. 9. Návrh opatření pro regulaci rizika. Výpočet reálného rizika běžné lidské činnosti na základě historických dat. 10. Identifikace nežádoucích událostí, semikvantitativní odhady pravděpodobnosti a následků, škály odhadu. 11. Tvorba scénářů rozvoje nežádoucích událostí pro vybrané technické systémy. 12. Model rizika a jeho dílčí složky, určování stochastických a deterministických složek modelu rizika. 13. Stanovení základních parametrů k vybraným modelům šíření nebezpečných látek. 14. Stanovení základních parametrů k vybraným následkům úniku nebezpečných látek.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení, Samostudium studentů
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 44 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět si klade za cíl seznámit studenty se základy teorie spolehlivosti a rizika. Základem je správná terminologie, na kterou navazují nejpoužívanější ukazatele spolehlivosti a způsoby jejich výpočtu. Předmět klade důraz na praktickou aplikaci dosažených poznatků a na získání rozhledu a nadhledu v multioborové činnosti - managementu rizika.
Student získá základní přehled o používaných parametrech spolehlivosti technických systémů, metodách jejich hodnocení a možnostech využití parametrů spolehlivosti pro plánování údržby.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška, Písemná práce

Podmínkou zápočtu je aktivní účast na cvičeních a úspěšné absolvování testu. Zkouška je písemná a ústní.
Doporučená literatura
  • ČSN EN ISO 13849-1:2006, Bezpečnost strojních zařízení ? Bezpečnostní části ovládacích systémů ? Část 1: Všeobecné zásady pro konstrukci.. Praha, 2006.
  • Metodické postupy a další materiály vztahující se k prevenci závažných havárií.
  • Fuchs P., Vališ D. Metody analýzy a řízení rizika. Liberec, 2004.
  • Fuchs P. Využití spolehlivosti v provozní praxi. Liberec, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr