Předmět: Vlastnosti a užití kovových materiálů

» Seznam fakult » FS » KMT
Název předmětu Vlastnosti a užití kovových materiálů
Kód předmětu KMT/VUK
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Louda Petr, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
P Ř E D N Á Š K Y : 1. Úvod. Rozdělení kovových materiálů. Vlastnosti kovových materiálů. Materiálové normy. Čistota kovů a slitin. 2. Chemické složení slitin, způsoby zjišťování chemického složení kovových materiálů. Vliv chemického složení na vlastnosti kovů. 3. Konstrukční oceli. Charakteristika, příklady, použití. Vliv chemického složení na vlastnosti. Současné směry vývoje. 4. Oceli k zušlechťování, vlastnosti, charakteristika. Příklady volby pro typické součásti. Možnosti úprav vlastností tepelným zpracováním. 5. Oceli se zvláštními fyzikálními vlastnostmi. Žárupevné oceli a slitiny. Oceli pro nízké teploty. Oceli odolné proti opotřebení. Charakteristika, vlastnosti a použití. 6. Nástrojové oceli, požadavky na tyto oceli. Charakteristika uhlíkových, slitinových a rychlořezných nástrojových ocelí. Příklady volby na typické aplikace. 7. Oceli na odlitky a litiny. Rozdělení, vlastnosti a význam. Příklady použití v praxi. 8. Neželezné kovy. Rozdělení, charakteristika, fyzikální, chemické, mech. a technologické vlastnosti. 9. Hliník a hořčík. Slitiny určené k tváření a odlévání. Vlastnosti, charakteristika, praktické použití. 10. Měď a slitiny mědi, vlastnosti a použití. 11. Titan a slitiny titanu. Vlastnosti a použití v praxi. 12. Nízkotavitelné kovy a jejich slitiny. 13. Vysokotavitelné kovy a jejich slitiny. 14. Nikl, chrom a jejich slitiny. Rozdělení, vlastnosti a použití. C V I Č E N Í : 1. Úvod. Seznámení s náplní cvičení. Rozdělení posluchačů do skupin - organizace prací. Opakovací test. 2. Opakování normalizace ocelí podle ČSN. Seznámení se systémem členění ocelí podle normy DIN a EURONORM. 3. - 8. Samostatné řešení praktických úloh s použitím následujících zkušebních metod a) Metalografie b) Měření tvrdosti : HV, HB, HRC c) Měření mikrotvrdosti : HVM, HK d) Spektrální analýza e) Fraktografie K řešení jsou k dispozici úlohy : ÚLOHA č.1 Identifikace materiálu a určení typu a příčiny lomu třmenového tělesa ovládací vačky. ÚLOHA č.2 Určení kvality materiálu a určení příčiny deformace hřídele šlapátka I. (zjednodušený výpočet namahání). ÚLOHA č.3 Identifikace materiálu a tepelného zpracování hřídele šlapátka II. Určení příčiny jeho havarie. Porovnání výsledků s vyřešeným případem. ÚLOHA č.4 Kontrola kvality materiálového a tepelného zpracování havarovaného čepu a kuželového satelitu diferenciálu. Posouzení příčiny havárie. ÚLOHA č.5 Kontrola kvality materiálů svařovaných na automatické lince. Porovnání a zhodnocení kvality svarů. ÚLOHA č.6 Posouzení vlivu technologie tváření na praskání hlav šroubů karose osobního automobilu. 9. Zhodnocení úloh 1-6 řešených postupně skupinami posluchačů rotačním způsobem. Seznámení s další sérií úloh. 10. - 13. Využitím dostupných laboratorních metod řešení úloh z oboru neželezných kovů, litin a tenkých vrstev. 14. Vyhodnocení zadaných úloh. Zápočty.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Projektová výuka, Laboratorní praktika
  • Příprava na zápočet - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 50 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) - 15 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Nové druhy konstrukčních ocelí, maraging oceli, mikrolegované oceli, oceli s řízeným chlazením, žárupevné a žáruvzdorné oceli i neželezné slitiny, oceli odolné protit opotřebení, nástrojové oceli, slitiny z hlediska konstruktéra, neželezné kovy, kovové slitiny s danými fyzikálními vlastnostmi, superpevné materiály.
Nové druhy konstrukčních ocelí, maraging oceli, mikrolegované oceli, oceli s řízeným chlazením, žárupevné a žáruvzdorné oceli i neželezné slitiny, oceli odolné protit opotřebení, nástrojové oceli, slitiny z hlediska konstruktéra, neželezné kovy, kovové slitiny s danými fyzikálními vlastnostmi, superpevné materiály.
Předpoklady
znalosti z předmětu Tepelné zpracování

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Aktivní účast na cvičeních, vypracování zadaných úloh. Zkouška z předmětu je ústní.
Doporučená literatura
  • ČÍHAL,V.:. Korozivzdorné oceli a slitiny, Academia Praha , 1999. Academia Praha, 1999.
  • DRASTÍK a kol.:. Atlas použití kovů ve strojírenství. SNTL Praha, 1980.
  • FREMUNT a kol.:. Nástrojové oceli. Dům techniky Brno, 1994.
  • FREMUNT,P.,PODRÁBSKÝ,T.:. Konstrukční oceli. CERM Brno, 1996.
  • MICHNA,Š. a kol. Encyklopedie hliníku. Adin, s.r.o. Prešov, 2005.
  • PLUHAŘ,J.,KORITTA,J.:. Strojírenské materiály. SNTL Praha, 1977.
  • SEDLÁČEK, V.:. Povrchy a povlaky kovů. ČVUT Praha, 1992.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr