Předmět: Průmyslové inženýrství

» Seznam fakult » FS » KSA
Název předmětu Průmyslové inženýrství
Kód předmětu KSA/PI*M
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Mašín Ivan, doc. Dr. Ing.
  • Lepšík Petr, doc. Ing. Ph.D.
  • Vavruška Jan, Ing. Ph.D.
  • Koblasa František, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Cíle, vývoj, definice a metody průmyslového inženýrství. Faktory ovlivňující produktivitu. 2. Procesní orientace. Typy procesního plýtvání. Lean Manufacturing. Lean Design. 3. Procesní ukazatele a jejich výpočet. Produktivita, efektivnost, průběžná doba, FTT/FPY, WIP, BTS aj. 4. Metody procesní a operační analýzy (mikro-analýza). 5. Mapování hodnotového toku (makro-analýza). Postup vytváření hodnotové mapy současného a budoucího stavu. 6. Metody měření spotřeby práce. Systémy předem určených časů. BasicMOST. Využití při konstruování výrobku. 7. Principy výrobní ergonomie. Metody pro ergonomický screening. Vliv konstrukčního řešení výrobku na ergonomii. 8. Utváření práce a pracovišť. Prvky pracovišť. Vliv konstrukčního řešení výrobku na uspořádání pracoviště. 9. Utváření práce a pracovišť v kontextu s Průmyslem 4.0. Analýza vazeb člověka-robot (cobot). 10. Metody a technické prostředky pro rychlé změny sortimentu a rychlou výměnu nástrojů. 11. Metody a technické prostředky nízkonákladové automatizace I. Předcházení chybám a vadám. Poka-yoke. 12. Technické prostředky, metody a postupy v údržbě strojů a zařízení. 13. Technické prostředky, metody a postupy v podnikové logistice. Vliv konstrukčního řešení výrobku na logistiku. 14. Metody a technické prostředky nízkonákladové automatizace II. Karakuri struktury a jejich návrh.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Aktivizující metody (simulační, situační, inscenační metody, dramatizace, hraní rolí, manažerská hra), E-learning
Výstupy z učení
V rámci tohoto předmětu bude vyložena teorie a problematika vybraných metod průmyslového inženýrství související s inovačním cyklem. Důraz je kladen na metody využitelné ve fázi návrhu výrobku (např. měření spotřeby práce, ergonomie), na důsledky zvoleného konstrukčního řešení inovovaného výrobku pro podnikové procesy (např. Lean Design, Value Stream Mapping, logistika, procesní ukazatele) i na technická řešení strojů a pracovišť podporující dosažení vysoké produktivity a jakosti ve výrobě inovovaných produktů (např. rychlé změny nástrojů, poka-yoke, karakuri, údržba). Cvičení jsou orientována na praktickou aplikaci vybraných metod průmyslového inženýrství v rámci inovačního týmového projektu zaměřeného na návrh technických prvků pro výrobní pracoviště. V rámci předmětu budou probrány následující tematické okruhy
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Zápočet: 75% docházka, úspěšné obhájení semestrálních prací. Zkouška: kombinovaná (písemná a ústní) - prokázání znalostí probíraných oblastí, podmínkou k účasti na zkoušce je získání zápočtu.
Doporučená literatura
  • Imai, M. Gemba Kaizen. Computer Press, 2005. ISBN 80-251-0850-3.
  • KAVAN, M. Výrobní a provozní management. 2002. ISBN 80-247-0199-5.
  • LEGÁT a kol. Management a inženýrství údržby. Příbram, 2016. ISBN 978-80-7431-163-5.
  • MANLIG, František, František KOBLASA a Petr KELLER. Production systems. TU v Liberci, 2016. ISBN 978-80-7494-318-8.
  • Mašín, I.- Vytlačil, M. Nové cesty k vyšší produktivitě. Metody průmyslového inženýrství.. Liberec, Institut průmyslového inženýrství, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr