Předmět: Ateliér 1

» Seznam fakult » FT » KDE
Název předmětu Ateliér 1
Kód předmětu KDE/ATE1
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 12
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šikolová Ludmila, doc. M.A.
  • Krotký Svatoslav, doc. ak. mal.
  • Veselá Zuzana, Mgr.art.
  • Hlubuček Martin, MgA.
Obsah předmětu
Cvičení: Společné pro všechny 1. Úvod do koncepce ateliérové výuky magisterského studia. 2. - 5. Poznání a získávání znalostí o vybrané problematice a výzkumu materiálů, aplikování do výtvarné koncepce semestrální práce v autorském projektu. Dělení do ateliérů Ateliér textilu: 6. Uplatnění získaných znalostí z výzkumu materiálů a aplikování zkušeností do výtvarné koncepce semestrální práce v autorském projektu. 7. Tvorba studií textilních struktur a jejich kombinace. 8. - 9. Vytvoření studijního textilního objektu a návrh textilní miniatury. 10. - 12. Realizace textilní miniatury. Ateliér oděvu: 6. Uplatnění získaných znalostí z výzkumu materiálů a aplikování zkušeností do výtvarné koncepce semestrální práce v autorském projektu. 7. Tvorba sérií tvarových a střihových řešení různorodými technikami modelací. 8. - 9. Vytvoření kalika s materiálovými zkouškami. 10. - 12. Realizace oděvních kompozic. Ateliér šperku: 6. Uplatnění výzkumu materiálu a aplikování do koncepce výtvarného řešení autorského projektu. 7. Tvorba skic, modelů a hledání formy pro šperk. 8. Materiálové zkoušky a řešení různorodými technikami. 9. -12. Realizace šperků do finální podoby. Ateliér skla: 6. Uplatnění získaných znalostí a aplikování zkušeností do výtvarné koncepce semestrální práce v autorském projektu. 7. Realizace tvarových řešení různými technikami (kresba, vizualizace, model). 8. - 12. Realizace skleněného objektu. Společné pro všechny 13. Dokumentace semestrální práce. 14. Prezentace na semestrální výstavě a obhajoba semestrální práce.

Studijní aktivity a metody výuky
Samostatná tvůrčí a umělecká činnost studenta, Skupinová konzultace, Individuální konzultace, Cvičení, Seminář
  • Účast na výuce - 112 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 140 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 60 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 30 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Tento předmět je vyučován formou výuky ateliér. Cílem předmětu je koncepce ateliérové výuky magisterského studia. Zaměřuje se na výsledky výzkumu různorodých materiálů, hledání a nacházení vztahů a souvislostí. Jde o hledání podstaty logického řešení a o redukci zbytečností, o hledání kompozice prostoru, kontextu a nalézání pravé funkce artefaktu. Od pátého cvičení začíná dělení do ateliérů: Ateliér textilu. Výuka je zaměřena na zkoumání výtvarných kvalit vlákna a vlákenných materiálů. Soustřeďuje se na výtvarné zpracování textilu kombinacemi různorodých kvalit a struktur jejich vzájemnou interakci, včetně využití technologie šití. Jejím obsahem je tvorba textilního objektu v menším měřítku vyúsťující v textilní miniaturu. Ateliér oděvu. Výuka je zaměřena na zkoumání možností inovativního tvarového a střihového řešení oděvů jako objektů. Soustřeďuje se na oděv jako solitér, hlavního nositele myšlenky koncepce. Ateliér šperku. Výuka je zaměřena na zkoumání výtvarných kvalit zvolených materiálů a jejich možností s využitím pro zadaný úkol. Týká se plastického uspořádání hmoty, prostorových a materiálových vztahů a také vazeb mezi člověkem a prostředím. Soustřeďuje se na šperk jako solitér. Ateliér skla. Výuka je zaměřena na inovativním zkoumání možností skla. Jejím obsahem je návrh a realizace skleněného objektu v menším měřítku na konkrétní téma, nebo realizace vybraných solitérů ze stolního souboru (mísa, váza, karafa, apod.).
Prezentace vytvořené práce na dané téma a její obhajoba před výtvarnou komisí.
Předpoklady
Nespecifikováno.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Prezentace tvůrčí a umělecké činnosti studenta, Rozhovor, Ústní prezentace samostatné práce studenta

Varianta "PŘÍMÁ VÝUKA" ZÁPOČET pravidelná docházka do ateliérové výuky a konzultace s vyučujícími pedagogy v ateliéru splnění všech úkolů v rozsahu stanoveném pro zkoušku ZKOUŠKA předložení a obhajoba semestrální práce před výtvarnou komisí na závěrečné semestrální výstavě zkouška proběhne s osobní přítomností studentů u hodnocení Varianta "DISTANČNÍ VÝUKA" ZÁPOČET pravidelná odevzdávka ve stanovených termínech a on-line konzultace s vyučujícími pedagogy splnění všech úkolů v rozsahu stanoveném pro zkoušku ZKOUŠKA digitální prezentace prací při závěrečném hodnocení zkouška proběhne bez přítomnosti studentů u prezentace
Doporučená literatura
  • F., GOMBRICH, G. H. Tajemství obrazu a jazyk umění. Brno: Barrister&Principal publishing, 2017, 399 s. ISBN 978-80-7485-030-1.
  • G. H. Umění a iluze. Praha: Argo (2.vydání), 2019, 416 s. ISBN: 978-80-257-3031-7.
  • BYDŽOVSKÁ, L. a kol. Konec avantgardy: Od mnichovské dohody ke komunistickému převratu (České umění 1938-1948). Praha: Arbor vitae, 2011. ISBN 978-80-7391-158-4.
  • ECO, U. O zrcadlech a jiné eseje: znak, reprezentace, iluze, obraz. Překlad Vladimír Mikeš a Veronika Valentová. 1. vyd., Praha: Mladá Fronta, 2002. ISBN 80-204-0959-9.
  • FIELL, Ch. Modern Scandinavian Design. London: Laurence King Publishing, 2017. ISBN13 (EAN) 9781786270528.
  • KOLESÁR, Z. Kapitoly z dějin designu. Praha: UMPRUM, Praha, 2004. ISBN 80-86863-03-4.
  • KŘÍŽOVÁ, A., a kol. Ornament - oděv - šperk: Archaické projevy materiální kultury. 1. vyd., Brno: Masarykova univerzita, 2009. ISBN 978-80-201-4963-5.
  • LIPOVETSKY G. Říše pomíjivosti: móda a její úděl v moderních společnostech. Praha: Prostor, 2002, 446 s. (Střed; Sv. 46). ISBN 80-7260-063-X.
  • MILLER, J. Užité umění: Styl a design od klasiky po současnost. Bratislava: Slovart, 2008. ISBN 978-80-7391-158-4.
  • PETROVÁ, S. České sklo, Praha: VŠUP, 2018. ISBN 978-80-87989-50-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr