Vyučující
|
-
Chylíková Johana, Mgr. Ph.D.
-
Bartoš Vít, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Přednášky: 1.Úvod: představení kurzu 2.Vymezení globalizace: seznámení s různými teoretickými přístupy ke studiu globálních procesů 3.Historický kontext globalizace: kolonialismus, modernita, dekolonizace a postkoloniální situace 4.Otázka konce globalizace: důsledky globálních procesů pro stát, společnost a ekonomiku 5.Ekonomická globalizace: korporace a globální organizace 6.Neoliberální globalizace: ekonomické aspekty globalizace 7.Globální nerovnosti: chudoba, bohatství a sociální struktura společnosti 8.Globalizace a životní prostředí: otázka změny klimatu a jejích sociálních a politických aspektů 9.Města a globalizace: globální velkoměsta, nové podoby organizace prostoru 10.Kulturní globalizace: hybridizace, světová kultura, komercionalizace lidského světa atd. 11.Válka v éře globalizace a terorismus: otázky sekuritizace společnosti a globální konflikty 12.Migrace: migrační pohyby současnosti, práce migrantů a environmentální migrace 13.Globalizace a ideologie: otázky politické roviny globalizace 14.Závěrečná hodina: shrnutí kurzu Semináře: V rámci seminářů budou studující seznamování s odbornými texty, které se zabývají danými tématy. Dále budou společně diskutovat svoje návrhy připravované závěrečné seminární práce, která je výstupem z kurzu. 1.Vymezení a historický kontext globalizace 2.Ekonomické aspekty globalizace 3.Globální nerovnosti 4.Životní prostředí a globální změny 5.Proměny města v globalizaci 6.Migrace 7.Sekuritizace
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit studující s vybranými sociálními, ekonomickými, politickými a kulturními problémy soudobé společnosti 21. století, které mají vazbu na globalizační procesy. Zorným úhlem kurzu je interdisciplinární přístup, který bude aplikován při studiu těchto problémů: zapojena je sociologie, politologie, sociální antropologie atd. Studující budou seznámeni s empiricky podloženými analýzami a budou mít také přístup k nejrůznějším interpretacím tak, aby byla rozvíjena jejich schopnost kritického myšlení a abstrakce. Důraz je kladen na seznámení se základními přístupy ke globalizaci, na ekonomickou globalizaci, fenomén globálního města, globální chudoby, dějiny globalizace, hybridizaci kultury, (globální) migraci, kosmopolitismus či na koncept společnosti rizik. Studující budou po absolvování kurzu schopni vidět život společnosti v širších souvislostech dynamiky současného globálního vývoje.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Aktivní účast na seminářích Seminární práce
|
Doporučená literatura
|
-
ÁRNASON, Jóhann Páll. Historicko-sociologické eseje. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2010. ISBN 978-80-7419-027-8..
-
BECK, Ulrich. Co je to globalizace? Omyly a odpovědi. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2007. ISBN 978-80-7325-123-9..
-
HOLUBEC, Stanislav. Sociologie světových systémů: hegemonie, centra, periferie. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2009. ISBN 978-80-7419-014-8..
-
KREUZZIEGER, Milan. Kultura v době zrychlené globalizace: studie k transkulturnímu obratu. Praha: Filosofia, 2012. ISBN 978-80-7007-389-6..
-
SUŠA, Oleg. Globalizace v sociálních souvislostech současnosti: diagnóza a analýza. Praha: Filosofia, 2010. ISBN 978-80-7007-320-9..
-
SUŠA, Oleg; SŤAHEL, Richard. Environmentální devastace a sociální destrukce. Praha: Filosofia, 2016, s. 7-96. ISBN 978-80-7007-452-7..
|