Předmět: Základy politologie

» Seznam fakult » FT » KFL
Název předmětu Základy politologie
Kód předmětu KFL/ZP19
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brabec Martin, Mgr. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1.Vymezení oblasti politiky, charakteristika politologie jako vědy 2.Politické systémy a režimy, jejich klasifikace a charakteristika 3.Politické ideologie a jejich vymezení; základní klasické i moderní politické ideologie 4.Politické strany a systémy politických stran 5.Demokracie a její kořeny a počátky; modely demokracie 6.Stát a jeho úloha; teorie státu; stát a společnost 7.Národy a nacionalismus 8.Byrokracie v politice; různé modely a funkce byrokracie; zdroje moci byrokracie; jak lze kontrolovat byrokracii 9.Světová a zahraniční politika; mezinárodní vztahy a globalizace 10.Ekonomika a politika; kapitalismus versus socialismus; světové ekonomické organizace 11.Politická a občanská kultura; politická a sociální hnutí; zájmové skupiny 12.Zákonodárná moc; teorie reprezentace; volby a volební systémy; 13.Soudní moc, ústava a právo a jejich role v politickém životě 14.Výkonná moc - vláda a prezident; parlamentní a presidentské systémy Semináře: 1.Politické systémy a politické ideologie 2.Demokracie a politické strany 3.Stát, nacionalismus a národy 4.Politická kultura, sociální hnutí a byrokracie v politice 5.Mezinárodní vztahy, politika a ekonomika 6.Zákonodárná moc a volby 7.Výkonná a soudní moc

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty jak se základními pojmy a teoriemi v politologii, tak i s klíčovými politickými institucemi a aktéry v rámci politiky. Zároveň se také seznámí se vzájemným vztahem a propojeností oblastí politiky s občanskou společností a ekonomikou. Studenti by měli získat přehled v oboru a byli schopni číst a studovat odbornou politologickou literaturu. Dále je kladen důraz na využití získaných znalostí pro kritickou analýzu politické reality, novinových článků či politických projevů.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Prezentace na semináři Zpracování konspektu k zadané literatuře Závěrečná písemná zkouška
Doporučená literatura
  • CABADA, Ladislav a kol. Úvod do studia politické vědy. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2007. ISBN 978-80-7380-076-5..
  • DAVID, Roman. Ústava České republiky; Listina základních práv a svobod: úplné znění doplněné poznámkami, úvodem do problematiky a výběrem ze soudních případů. Vyd. 4. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2005. ISBN 80-7182-200-0..
  • HEYWOOD, Andrew. Politické ideologie. Vyd. 4. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2008. ISBN 978-80-7380-137-3..
  • HEYWOOD, Andrew. Politologie. Vyd. 3. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2008. ISBN 978-80-7380-115-1..
  • NOVÁK, Miroslav et al. Úvod do studia politiky. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2011. ISBN 978-80-7419-052-0..
  • ŘÍCHOVÁ, Blanka. Úvod do současné politologie: [srovnávací analýza demokratických politických systémů]. Vyd. 3. Praha: Portál, 2012. ISBN 978-80-262-0218-9..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr