Předmět: Automatizace v oděvní výrobě

» Seznam fakult » FT » KOD
Název předmětu Automatizace v oděvní výrobě
Kód předmětu KOD/AOV
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Havelka Antonín, doc. Ing. CSc.
  • Komárková Petra, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Informace o předmětu, základní pojmy a definice z oblasti mechanizace a automatizace. 2. Přenos energie v pohybovém systému, požadavky na pohony. 3. Druhy pohonů, srovnání, vlastnosti. 4. Tekutinové pohony, vlastnosti a porovnání. Fyzikální základy a z toho vyplývající vlastnosti hydraulických a pneumatických obvodů. 5. Pneumatické obvody, vlastnosti vzduchu jako média pro přenos energie. Porovnání použitých médií - stlačený vzduch, ideální a reálný plyn, viskozita, stlačitelnost, přenos síly a energie. 6. Hydraulické pohony, základní schéma, vlastnosti, powerpacky. Základní vlastnosti hydraulické kapaliny, stlačitelnost, rozpínavost, viskozita. 7. Proporcionální hydraulika, servoventily, obvody se servořízením. 8. Elektrické pohony, přehled, vlastnosti, výkony. 9. Automatizované prvky v konfekční výrobě, nakládací zařízení, doprava na vzduchovém polštáři, podtlak, využití v oboru, stlačení nálože u nakládacích strojů, aplikace pneumatických a hydraulických prvků u strojů a zařízení v konfekční výrobě. 10. Dělení textilních materiálů, řezání vodním paprskem. 11. Přehled koncepcí PRAM - pracovních robotů a manipulátorů podle kinematické struktury, kinematické dvojice, využití PRAM v textilním a oděvním průmyslu. 12. Efektory PRAM, podtlakové uchopovací hlavice, kontrolní hlavice, technologické hlavice, hlavice pro uchopování textilních materiálů. Praktické ukázky jednotlivých typů hlavic. Fyzikální princip podtlakové uchopovací hlavice - ejektoru. 13. Druhy pohonných jednotek šicích strojů a jejich řídících systémů, automatizované šicí stroje. 14. Automatizace v oblasti manipulace s materiálem. Dopravníkové systémy. Základní rozdělení závěsných dopravníkových systémů. Praktické ukázky využití v oděvní výrobě. Cvičení: 1. Zadání témat cvičení a protokolů. Základy mechaniky tekutin 2. Úvod do pneumatických obvodů. Druhy a principy kompresorů. Základní pneumatické obvody - obvody s jednočinným pneumatickým válcem. Redukční ventil. Návrh obvodu pomocí výukového systému FESTO 3. Rozvaděče a další základní komponenty. Schémata a principy rozvaděčů. Dvojstranný jednosměrný ventil. Návrh pneumatických obvodů pro jednoduché automatizační prvky. Ovládání dvojčinného válce pomocí pneumaticky řízeného rozvaděče. Návrh obvodu pomocí výukového systému FESTO 4. Jednoduché sekvenční obvody. Návrh obvodu pomocí výukového systému FESTO 5. Jednoduché sekvenční obvody. Návrh obvodu pomocí výukového systému FESTO 6. Prezentace a odevzdání semestrálních prací studentů 7. Test - návrh pneumatického obvodu 8. Návrh hydraulických obvodů 9. Návrh hydraulických obvodů 10. Dopravníkové systémy používané v konfekční výrobě. Příklady dopravníkových systémů - video 11. Elektrické pohony 12. Prezentace a odevzdání protokolů ze cvičení 13. Exkurze 14. Test - zápočet

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Laboratorní praktika, Přednáška, Cvičení
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 30 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 30 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 45 hodin za semestr
  • Příprava na dílčí test - 20 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Základní principy automatizace a robotizace v textilním a oděvním průmyslu. Druhy pohonů, jejich vlastnosti. Tekutinové pohony. Pneumatické obvody, příklady jejich řešení a aplikace v oděvní výrobě. Automatizované šicí stroje. Kompresory, jejich principy. Měření tlaků plynů. Schémata a principy rozvaděčů. Dopravníkové systémy, jejich aplikace. Principy vybraných senzorů používaných u automatizovaných zařízení v oděvní výrobě. Druhy pohonných jednotek používaných u šicích strojů a dalších oděvních zařízení. Problémy s manipulací s plošnými textiliemi. Úchopné hlavice pro oděvní a textilní průmysl. Průmyslové roboty a manipulátory, jejich kinematické struktury. Koncové efektory robotů. Aplikace robotů pro manipulaci v oděvním a textilním průmyslu, montážní operace.
Znalost probrané látky tohoto předmětu.
Předpoklady
Absolvování přemětů , KFY/FYZ, KOD/SAZ,

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška, Praktická demonstrace získaných dovedností, Ústní prezentace samostatné práce studenta, Test

Zápočet: Aktivní účast na cvičeních, vypracování a prezentace semestrální práce, získání požadovaného počtu bodů z testů na cvičeních. Zkouška: Písemná a ústní. V případě omezení přímé výuky (přechod na on-line nebo hybridní výuku) budou studenti včas informování hromadným emailem o způsobu další výuky. Zápočet v případě omezení přímé výuky: účast na online cvičeních, vypracování a online prezentace semestrální práce, získání požadovaného počtu bodů z online testů.
Doporučená literatura
  • ? KUMAR, L. Ashok a M. SENTHILKUMAR. Automation in textile machinery: instrumentation and control system design principles.. Boca Raton: CRC Press, 2018. ISBN 978-1-4987-8193-0.
  • CHVÁLA, B. a MATIČKA, R. a TALÁCKO, J. Průmyslové roboty a manipulátory. Praha : SNTL, 1990.
  • CHVÁLA, B. a NEDBAL, J. a DUNAY, A. Automatizace. Praha : SNTL/ALFA, 1985.
  • LÍBAL, V. a KUBÁT, J. a kol. ABC logistiky v podnikání. NADATUR/ČSVTS, 1994.
  • LIŠKA, A. a NOVÁK, P. Technika stlačeného vzduch. Praha : ČVUT, 1999.
  • LUBOJACKÝ, L. a kolektiv. Základy robotiky. Liberec : skriptum VŠST, 1999.
  • MAIXNER, L. Navrhování automatických výrobních systémů. Praha : SNTL, 1990.
  • MALÝ, I. Základy automatizace v kožedělném průmyslu. SNTL Praha, 1983.
  • NAYAK, Rajkishore, PADHYE, Rajiv. Automation in Garment Manufacturing. Woodhead Publishing, 2017. ISBN 9780081011331.
  • SCHMIDT, D. a kol. Řízení a regulace pro strojírenství a mechatroniku. 1. vydání. Praha: Europa-Sobotáles, 2005. ISBN 80-86706-10-9.
  • VÁŇA, M. Manipulace s materiálem v oděvním průmyslu. SNTL Praha, 1986.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta textilní Studijní plán (Verze): Oděvní a textilní technologie (2012) Kategorie: Textilní výroba a oděvnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní