Předmět: Technická zařízení budov 1

» Seznam fakult » FUA » KPS
Název předmětu Technická zařízení budov 1
Kód předmětu KPS/TZB1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Vyoralová Zuzana, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Téma 1. Seznámení s problematikou TZB, zadání RD na cvičení 2. Způsob zásobování objektu vodou, vnitřní vodovod, technická situace, konzultace vhodnosti RD 3. Ohřev TV v objektu, typy armatur, požární vodovod 4. Návrh vnitřního vodovodu, bilance potřeby vody, dimenze vnitřního vodovodu 5. Návrh vnitřního vodovodu ? dokončení, konzultace 6. Typologie, zařizovací předměty 7. Odvodnění objektu ? splašková voda 8. Odvodnění objektu ? srážková voda 9. Návrh vnitřní splaškové kanalizace, objekty na vnitřní kanalizaci 10. Návrh odvodnění objektu, dimenze potrubí 11. Konzultace 12. Vnitřní plynovod, plynové spotřebiče 13. Návrh vedení vnitřního plynovodu 14. Konzultace Hodnocení předmětu: Předmět bude ukončen zápočtem a zkouškou. Podmínkou zápočtu je docházka, odevzdané a schválené úlohy 1. - 3. (1 - Voda, 2 - Kanalizace, 3 - Plyn ). Úlohy budou ohodnoceny a k tomuto hodnocení se přihlédne při závěrečné klasifikaci předmětu. Teoretické znalosti budou prověřeny závěrečným testem?

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 45 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem výuky Technického zařízení budov 1 je získat základní přehled a dovednost při navrhování systémů zdravotní techniky (zásobování vodou, odvodnění a zásobování plynem) v objektu pro účely architekta. Tzn. mít přehled a představu o dimenzích jednotlivých rozvodů, možnostech a způsobech jejich vedení a koordinace v rámci budovy. Ujasnit si napojení objektu na vedení vnější technické infrastruktury, případně využít lokální zdroje energií. Cvičení navazují a korespondují s přednáškami. Látka je nejprve vysvětlena na přednáškách a pak prakticky ověřena na projektu rozsahově menšího rodinného domu. Přehled přednášek: 1. Úvod, seznámení se s problematikou ZT - koncepce předmětu, způsob hodnocení 2. Vnitřní vodovod - hospodaření s vodou, kvalita vody, cena vody, vodárenství, objekty na vodovodní sít, způsoby jímání vody, vodovodní přípojka, vnitřní vodovod - ležaté, stoupací a připojovací rozvody, armatury vnitřního vodovodu, materiál, kompenzátory, izolace vedení 3. Vnitřní vodovod - ohřev TV (lokální - centrální, průtočný - zásobníkový), rozvody cirkulační vody, požární vodovod (včetně SHZ), vodovod ve výškových budovách 4. Vnitřní kanalizace - odpadní vody, zařizovací předměty, vnitřní kanalizace splašková - připojovací, odpadní, větrací a svodné potrubí, odvodnění podzemních podlaží (zpětné armatury, přečerpání), kanalizační přípojka 5. Vnitřní kanalizace - vnitřní kanalizace dešťová, čištění a likvidace odpadních vod, objekty na kanalizační sít (revizní šachty, spadiště, akumulační, retenční nádrže, vsakovací prvky), zpětné využit odpadních a dešťových vod (šedá voda, bílá voda), kanalizace ve výškových budovách 6. Topné plyny (zemní plyn, propan-butan, LPG, CNG - vlastnost, využit), vnější plynovod, plynovodní přípojky (STL, NTL) 7. Vnitřní plynovod - ležaté, stoupací a připojovací potrubí, HUP, regulátory tlaku plynu, plynové spotřebiče (kategorie A, B, C), komíny - druhy, označení, terminologie Přehled cvičení: 1. Koordinační situace - zásady zakreslení budovy, jednotlivých stávajících sít a sít (včetně objektů na nich) nově navržených. Jejich vzájemná koordinace, odstupové vzdálenosti, ochranná, případně bezpečnostní pásma 2. Vnitřní vodovod - praktické řešení rozvodu vnitřního vodovodu v RD 3. Vnitřní vodovod - praktické řešení rozvodu vnitřního vodovodu v RD, bilanční výpočty 4. Vnitřní kanalizace - praktické řešení rozvodu vnitřní splaškové kanalizace v RD, posouzení 5. Vnitřní kanalizace - praktické řešení odvodnění RD, posouzení, návrh hospodaření s dešťovou vodou 6. Vnitřní plynovod - praktické řešení rozvodu domovního plynovodu v RD, návrh předběžného profilu plynovodní přípojky 7. Konzultace, kompletace
První z třísemestrálního cyklu předmětu technická zařízení budov. Absolvent kursu se bude orientovat v otázkách domovních vodovodů, kanalizace a plynovodů.
Předpoklady
Nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Praktická demonstrace získaných dovedností

Ročníkový projekt za tento semestr, použije se RD z předchozích cvičení ze stavitelství, navrhne se do něho vodovod, kanalizace, plynovod a zařizovací předměty. Forma: Počítač + tisk vč. technické zprávy, obhajoba projektu je součástí zkoušky z předmětu TZB2. Požaduje se docházka na přednášky. Zápočet za TZB1 se uděluje až za celý ročníkový projekt (viz předmět TZB2) při zkoušce z TZB2.
Doporučená literatura
  • CÍLEK, Václav; JUST, Tomáš; SŮVOVÁ, Zdenka et al. Voda a krajina: kniha o životě s vodou a návratu k přirozené krajině.. 2017. ISBN 978-80-7363-837-5.
  • KOHLSTEDT, Kurt; MARS, Roman. Neviditelné město.. 2023. ISBN 978-80-88377-48-1.
  • NESTLE, Hans a kol. Příručka zdravotně technických instalací. 2023. ISBN 80-86706-02-8.
  • SÝKOROVÁ, M. a kol. VODA VE MĚSTĚ. Metodika pro hospodaření s dešťovou vodou ve vazbě na zelenou infrastrukturu.. ČVUT Praha, 2021.
  • VRÁNA, Jakub a kol. Technická zařízení budov v praxi. 2007. ISBN 978-80-247-6883-0.
  • VYORALOVÁ, Zuzana. Technická zařízení budov a infrastruktura sídel I. - Vnitřní plynovod a vytápění.. ČVUT Praha, 2019. ISBN 978-80-01-06095-7.
  • VYORALOVÁ, Zuzana. Zdravotní technika a zásobování plynem v budovách.. IC ČKAIT, 2020. ISBN 978-80-88265-26-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta umění a architektury Studijní plán (Verze): Architektura (1) Kategorie: Architektura 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní