Předmět: Ošetř. péče u akut. a krit. stavů 2

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Ošetř. péče u akut. a krit. stavů 2
Kód předmětu FZS/AP2
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Špatenková Věra, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky a cvičení: 1. Základy monitorace základních fyziologických funkcí a. Obsah přednášky: přístrojová technika a monitorace kardiovaskulární systém b. Obsah cvičení: praktická ukázka monitorovací techniky (monitor, lifepak) a nácvik monitorace kardiovaskulárního systému s využitím 2. Základy monitorace základních fyziologických funkcí a. Obsah přednášky: parametry dýchání a vnitřního prostřední, vědomí) b. Obsah cvičení: praktický nácvik monitorace dýchání, vědomí s využitím Simmana 3. Zajištění krevního oběhu a jeho specifika v přednemocniční i nemocniční praxi a. Obsah přednášky: centrální žilní katétr - permanentní, dialyzační, dočasný, specifika zajištění periferního žilního katétru - rotace vstupů např. u popálenni, netradiční vstupy do periferního řečiště, intraoseální vstup, A-V shunt a další b. Obsah cvičení: Zavádění či asistence vstupů do krevního oběhu, včetně ošetřovatelská péče o zavedené přístupy do krevního oběhu 4. Akutní neodkladné výkony na odděleních akutní péče a. Obsah přednášky: hrudní punkce, punkce ascitu, zavedení řízené hypotermie a další b. Obsah cvičení: Praktická ukázka pomůcek k nedokladným výkonům na oddělení akutní péče, včetně asistence a ošetřovatelské péče o zavedené drény a katétry. 5. Specifika farmakologie u akutních kritických stavů. a. Obsah přednášky: farmakologie podpoře krevního oběhu, specifikace léčiv k udržení vnitřního prostředí, inhalační léčiva a jejich specifika u akutních stavů (status asthmaticus,akutní exacerbace COPD), diuretika, myorelaxancia, hypnotika aj. b. Obsah cvičení: specifika ošetřovatelské péče o pacienta s kontinuální podporu oběhu, diurézy a myorelaxece. Specifika podání inhalačních léčiv u pacienta s tracheostomickou nebo endotracheální kanylou, popř. na UPV. 6. Oxygenoterapie a zajištění dýchacích cest a. Obsah přednášky: pomůcky k zajištění horních a dolních dýchacích cest, kompetence k jejich využití sestrou b. Obsah cvičení: praktický nácvik zavedení nebo asistence u zavedení pomůcek k zajištění horních i dolních dýchacích cest, včetně ošetřovatelské péče o zavedené tubusy a kanyly. 7.Umělá plicní ventilace z pohledu sestry a. Obsah přednášky: invazivní a neinvazivní UPV, možnosti zajištění UPV v domácí péči). b. Obsah cvičení: praktický nácvik ošetřovatelské péče o pacienta na UPV 8.Anesteziologická problematika péče o pacienta v akutním a kritickém stavu a. Obsah přednášky: druhy anestezie, vedení anestezie, ASA skóre, ošetřovatelská péče o pacienta v akutním pooperačním období. b. Obsah cvičení: praktická ukázka pomůcek užívaných ve anesteziologii, včetně přípravy sterilního stolku a pomůcek (lokální anestezie, svodná anestezie, celková anestezie)

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Demonstrace dovedností studentů
  • Účast na výuce - 48 hodin za semestr
Výstupy z učení
Obsahem předmětu jsou klinické stavy, které mohou bezprostředně ohrozit život člověka. Seznamuje se základy první pomoci v terénu, s léčbou, specifickými život zachraňujícími postupy a adekvátní ošetřovatelskou péčí o pacienty na odděleních akutního příjmu, resuscitace a intenzivní péče.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

80% docházka na cvičení ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Elektronická knihovna DVD - nové akvizice 2011.
  • Sborníky z vědeckých akcí: ČSARIM, ČSIM, Společnosti UM+MK a ČAS.
  • 2010 Guidelines for CPR and ECC. American Heart Association, Suppl. to Circulation, 122, Issue 18, Supplement 3, November 2. 2010.
  • 2010 Handbook of Emergency Cardiovascular Care for Health Care Providers. American Heart Association. 2010.
  • 2011 Brevíř - 20. vydání. Medical Tribune, Praha, 2011.
  • Adam, S. K., Osborne, S. Oxford Handbook of Critical Nursing. Oxford University Press, Oxford, 2009. ISBN 978-80-1992-159-4.
  • Bulíková, T. Medicína katastrof. Osveta, Martin, 2011. ISBN 978-80-8063-361-5.
  • Creed, F., Spiers, Ch. Care of the Acutely III - an essential guide for nurses. Oxford University Press, Oxford, 2009.
  • Danbury, Ch., Newdick, Ch., Lawson, A., Waldmann, C. Law and Ethics in Intensive Care. Oxford University Press, Oxford, 2010. ISBN 978-0-19-956203-9.
  • Malia, K., Brannagan, A. Jak provádět trénink kognitivních funkcí. CEREBRUM, Praha, 2010. ISBN 978-80-904357-3-5.
  • Ptáček, R., Bartůněk, P. Etika a komunikace v medicíně (zejména kapitola: Drábková, J. Etika a kritické stavy). Grada, Praha, 2011. ISBN 80-247-3976-2.
  • Vincent, J-L (Ed.). 2011 Annual Update in Intensive Care and Emergency Medicine. Springer, Heidelberg, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Všeobecná sestra (14) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Všeobecná sestra (14) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní