Předmět: Farmakologie

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Farmakologie
Kód předmětu FZS/FRM
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ondrejček Pavel, PharmDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Charakteristika oboru, definice léčiva, léků, názvy léčiv, lékové formy, čs. lékopis; recept a preskripce léků; obecná farmakologie - farmakokinetika; význam pro podávání léků, způsoby podávání léků, farmakodynamika; mechanismus účinků léčiv, druhy terapie; dávkování léčiv; léková interakce, závislost na lécích 2) Léčiva ovlivňující CNS - přehled; celková anestetika, hypnotika, antiepileptika; přehled psychofarmak a léčiv degenerativních onemocnění; léčiva používaná v terapii bolesti; farmakologické postupy při ovlivnění bolesti; léčiva ovlivňující periferní nervový systém; místní anestetika, myorelaxancia 3) Léčiva ovlivňující srdce a cévy; antihypertenziva, léčiva srdeční nedostatečnosti a další skupiny; diuretika; náhražky krve, infuzní roztoky s elektrolyty 4) Přehled léčiv ovlivňujících dýchací systém; antiastmatika, antitusika, expektorancia; přehled léčiv ovlivňujících gastrointestinální trakt; spazmolytika, antacida, antiulceroza aj. 5) Léčiva ovlivňující endokrinní systém; inzulín; perorální antidiabetika; steroidní hormony; antibiotika a protiinfekční chemoterapeutika; antiseptika a dezinficiencia; přehled protinádorových léčiv; erektilní dysfunkce, léčiva používána v očním lékařství a použití léků u speciálních skupin nemocných - tj. v těhotenství, při kojení, u dětí a ve stáří 6) Vybraná problematika toxikologie - základnípojmy, mechanismus působení jedů; diagnostika včetně základů chemických vyšetřovacích metod v toxikologii a první pomoc při intoxikaci, antidota, anorganické a organické jedy

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický. Podává základní informace z farmakokinetiky a farmakodynamiky, vymezuje pojem léčivo, jeho formy a dávkování, způsoby podání, interakce. Seznamuje studenty se skupinami léčivých přípravků, jejich formami a zásadami podávání, s návykovými látkami a léčivými přípravky je obsahující a s jejich účinky na lidský organismus. Poskytuje informace o interakci léčivých přípravků a lidského organismu.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet: - samostudium, - 80% účast na přednáškách. Zkouška: - ústní zkoušení: dvě otázky (1. otázka je z oblasti obecné farmakologie, 2. otázka je z oblasti specializované farmakologie); požaduje se základní seznámení s problematikou, základní rozdělení skupin léčivých přípravků, základní mechanismy účinku, nejčastější nežádoucí účinky, kontraindikace a interakce).
Doporučená literatura
  • GUCKÝ, Tomáš. Toxikologie omamných a psychotropních látek. Olomouc: Unicerzita Palackého v Olomouci, 2015. ISBN 978-80-244-4537-3.
  • LINHART, Igor. Toxikologie: Interakce škodlivých látek s živými organismy, jejich mechanismy, projevy a důsledky. Praha: VŠCHT, 2014. ISBN 978-80-7080-877-1.
  • MARTÍNKOVÁ, Jiřina. Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada, 2018. ISBN 978-80-2474-157-4.
  • PERLÍK, František. Základy farmakologie. Praha: Galén, 2011. ISBN 978-80-7262-759-2.
  • SEZIMOVÁ, Hana, K. MALACHOVÁ a Zuzana RYBKOVÁ. Toxikologie a genotoxikologie. Ostrava: Ostravská univerzita, 2015. ISBN 978-80-7464-740-6.
  • SLÍVA, Jiří a Martin VOTAVA. Farmakologie: Lékařské repetitorium. Praha: Triton, 2011. ISBN 978-80-7387-500-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr