Předmět: Integrovaný záchranný systém a operační řízení v přednemocniční neodkladné péči

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Integrovaný záchranný systém a operační řízení v přednemocniční neodkladné péči
Kód předmětu FZS/IZSO
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Reček Jakub, Ing. Bc. DiS.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Integrovaný záchranný systém: charakteristika, fáze zdravotnické záchranné činnosti, organizace a řízení činnosti na místě MU, třídění; tísňové služby; integrovaný záchranný řetězec; organizace záchranářské činnosti; součinnostní složky IZS, spolupráce s ostatními tísňovými složkami; specifika záchranných služeb (báňská, horská, vodní, letecká) 2) Charakteristika práce ZZS, pracoviště ZZS, provozní řády výjezdových stanovišť, organizační uspořádání ZZS; technické podmínky činnosti ZZS, věcné a hygienické předpoklady k činnosti ZZS, hygienický a protiepidemický režim v podmínkách PNP; hlavní úkoly a náplň činnosti ZZS, výkony mobilní části ZZS, odborné a personální předpoklady k činnosti ZZS, vzdělávání odborníků urgentní medicíny 3) Medicína přednemocniční, v ambulantní a lůžkové složce, vzájemná návaznost a hlavní rozdíly zejména z hlediska neodkladné péče, diferencovaná zdravotní péče 4) Hlavní zákony a předpisy a mezinárodní dohody se vztahem na NP u nás a v zahraničí; možnosti změn, výjimek a ustanovení ad hoc; krizová, branná, havarijní a resortní legislativa, krizový plán 5) Operační řízení přednemocniční neodkladné péče; typy operačního řízení: řízení jednostupňové, dvojstupňové; mapové podklady, základy radiofonní komunikace; právní předpisy; stanovení priorit a rozhodovací algoritmus; spolupráce s ostatními složkami IZS 6) Úvod do medicíny katastrof, stav ohrožení, bezpečnostní systém státu, epidemiologické plány, traumatologické plány, vyhlašování stavu ohrožení, kompetence, úkoly IZS 7) Operační řízení při výskytu hromadného neštěstí; operační řízení v nouzovém provozu Cvičení: 1) Výjezdové skupiny, druhy, technické a personální vybavení; informační systémy v ZZS a IZS 2) Operační středisko Příjem a zpracování tísňové výzvy 3) Analýza a rozbor vybraných mimořádných událostí; modelové řešení mimořádné události 4) Dokumentace krizového plánování - krizové plány a plány krizové připravenosti (vnitřní a vnější havarijní plány, havarijní řády, traumatologické plány)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický celek, který obsahuje problematiku integrovaného záchranné systému se specifikací na jeho kooperaci v rámci krizového managementu. Předmět seznamuje studenty s integrovaným záchranným řetězcem IZS, s kategoriemi zúčastněných zdravotnických pracovníků a se systémem jejich vzdělávání, se spoluprací s nezdravotnickými tísňovými službami. Informuje o mimořádných situacích a o roli medicíny katastrof, hromadných neštěstích. Zohledněno je i právní hledisko.
Studenti budou obeznámeni s látkou v souladu s cílem a obsahem předmětu.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Klasifikovaný zápočet: - 80% účast na cvičeních, - písemný test, - praktické a ústní zkoušení.
Doporučená literatura
  • Nařízení vlády č. 154/2005 Sb. o stanovení výše a způsobu výpočtu poplatků za využívání rádiových, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška č. 155/2005 Sb. o způsobu tvorby volacích značek, identifikačních čísel a kódů, jejich používání, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška č. 157/2005 Sb. o náležitostech přihlášky ke zkoušce k prokázání odborné způsobilosti k obsluze, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení IZS, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 240/2000 Sb., zákon o krizovém řízení, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů.
  • ADÁMEK, Martin. Jak funguje letecká záchranka: zákulisí, záchranáři, zásahy. Praha: Computer press, 2010. ISBN 978-80-251-2589-2.
  • BREČKA, Tibor A. Psychologie katastrof: vybrané kapitoly. Praha: Triton, 2009. ISBN 978-80-7387-330-1.
  • FIALA, Miloš a Josef VILÁŠEK. Vybrané kapitoly z ochrany obyvatelstva. Praha: Karolinum, 2010. ISBN 978-80-246-1856-2.
  • FRANĚK, Ondřej. Manuál dispečera zdravotnického operačního střediska. Praha: O. Franěk, 2013. ISBN 978-80-905651-0-4.
  • RICHTER, Rostislav. Výkladový slovník krizového řízení. Praha: MVČR - GŘ Hasičského záchranného sboru ČR, 2012. ISBN 978-80-866-4054-9.
  • ŠTĚTINA, Jiří. Zdravotnictví a integrovaný záchranný systém při hromadných neštěstích a katastrofách. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-4578-7.
  • VILÁŠEK, Josef. Krizové řízení. Praha: Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1723-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr