Předmět: Ošetřovatelská péče v onkologii a hematoonkologii

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Ošetřovatelská péče v onkologii a hematoonkologii
Kód předmětu FZS/OOH
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Macháňová Magda, MUDr.
  • Sochor Marek, MUDr. Ph.D.
  • Novotná Alena, Mgr. DiS.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Epidemiologie výskytu maligních onemocnění; rizikové faktory; klasifikace nádorů podle tkáňového typu; TNM systém klasifikace tumorů 2) Primární, sekundární, terciální a kvartérní prevence, jejich význam pro prognózu pacienta, včasné varovné signály maligního onemocnění 3) Diagnostika a léčba maligních onemocnění: chirurgie, radioterapie, chemoterapie, hormonální léčba, imunoterapie, biologická léčba 4) Chemoterapie: zásady aplikace, hlavní projevy vedlejších účinků, jejich diagnóza, prevence, léčba, ošetřování, dietní opatření 5) Hormonální terapie, cílená biologická léčba a imunoterapie: hlavní zásady aplikace, ošetřovatelská péče péči při podávání, včetně péče při nežádoucích účincích léčby 6) Radioterapie: hlavní projevy vedlejších účinků (časné, pozdní, velmi pozdní) na jednotlivé tkáně a orgány, jejich diagnóza, prevence, léčba, ošetřování, dietní opatření 7) Vybraná onkologická a hematoonkologická onemocnění 1 8) Vybraná onkologická a hematoonkologická onemocnění 2 9) Management bolesti u onkologicky nemocných 10) Terciární péče, její organizace a služby podle potřeb onkologicky nemocných (nemocnice, hospice, domácí péče) Cvičení: 1) Úloha sestry ve screeningu zhoubných novotvarů 2) Ošetřovatelský proces u pacienta podstupující radioterapii 3) Ošetřovatelský proces u pacienta s nádorovou bolestí 4) Ošetřovatelský proces u pacienta u nejčastějších onkologických onemocnění 5) Ošetřovatelský proces u pacienta u nejčastějších hematoonkologických onemocnění

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Informuje studenty o biologickém chování nádorů a o specificích nádorových onemocnění. Rovněž o základní léčbě v onkologii se všemi jejími nežádoucími účinky. Poskytuje informace o podpůrné péči, včetně adekvátní nutriční podpory. Klade důraz na specifika potřeb onkologicky nemocných pacientů a jejich rodin, změněných v souvislosti s onkologickým onemocněním a směřuje k efektivním ošetřovatelským intervencím.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet: - 80% docházka na cvičeních, - samostudium. Zkouška: - písemný test a ústní zkoušení.
Doporučená literatura
  • BÜCHLER, Tomáš. Speciální onkologie. Praha: Maxdorf, 2017. ISBN 978-80-7345-539-2.
  • NOVOTNÝ, J., P. VÍTEK a Z. KLEIBL. Onkologie v klinické praxi: standardní přístupy v diagnostice a léčbě vybraných zhoubných nádorů. Praha: Mladá fronta, 2019. ISBN 978-80-204-5103-3.
  • SLOVÁČEK, L., S. FILIP a D. ŠVECOVÁ. Vybrané kasuistiky z klinické a radiační onkologie pro bakalářské studium ošetřovatelství. Hradec Králové: Garamon, 2009. ISBN 978-80-86472-39-3.
  • TOMÁŠEK, Jiří. Onkologie: minimum pro praxi. Praha: Axonite CZ, 2015. ISBN 978-80-88046-01-1.
  • VORLÍČEK, Jiří et al. Klinická onkologie pro sestry. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3742-3.
  • VORLÍČEK, Jiří. Onkologie. Praha: Triton, 2012. ISBN 978-80-7387-603-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr