Předmět: Odborná praxe individuální

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Odborná praxe individuální
Kód předmětu FZS/OPI
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Murdychová Tereza, Ing.
  • Souček Tomáš, Ing.
Obsah předmětu
Obsah odborné praxe: Klinická pracoviště: 100 hodin (2 týdny) Pracoviště používající diagnostické zdravotnické přístroje: 50 hodin (1 týden) Pracoviště používající terapeutické zdravotnické přístroje: 50 hodin (1 týden) Odborná praxe individuální probíhá na klinických pracovištích pod vedením biomedicínských inženýrů, odborného mentora, odborného asistenta či v odůvodněných případech jiných zdravotnických pracovníků oprávněných k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Mentor vede odbornou praxi v takové oblasti, ve které je odborníkem a zároveň v této oblasti zodpovídá za klinický dohled při praxi studentů. Odborný asistent či mentor z klinické praxe je kvalifikovaným odborníkem ve svém oboru a má vhodnou přípravu pro pedagogické vedení studenta. Odborný asistent či mentor hodnotí studenta v Deníku odborné praxe, kde denně zaznamenává docházku studenta a plnění jednotlivých praktických výkonů. Při zahájení praxe na oddělení si odborný asistent či mentor stanovuje pedagogické cíle, které dokumentuje a vyhodnocuje společně se studentem v pedagogické dokumentaci, dále také vypracovává hodnocení studenta. Klinická pracoviště pro výuku jsou vybrána na základě požadavků platné legislativy. Jejich platnost a dodržování je smluvně zajištěno. Rozsah a obsah Odborné praxe 1 je vymezen studijním plánem (hodinový rozsah, odborná pracoviště) a harmonogramem TUL (časové rozvržení). Studenti se v průběhu praxe seznámí s diagnostickými a terapeutickými přístroji používanými v kardiologii, kardiochirurgii, ARO, dále s monitory základních životních funkcí, defibrilátory, kardiostimulátory, kontrapulsátory, elektrokautery, zařízením pro mimotělní oběh a mechanickou srdeční podporou, EKG přístroji včetně ambulantních záznamníků, echokardiografickými přístroji, přístroji pro funkční diagnostiku v kardiologii, záznamovými zařízeními pro katetrizační sály (hemodynamické laboratoře), záznamovými zařízeními pro elektrofyziologii, moderními mapovacími systémy pro elektrofyziologii, anesteziologickými přístroji, přístroji pro hemodialýzu, hemofiltraci, laboratorními přístroji atd.

Studijní aktivity a metody výuky
Pracovní činnosti (dílny), Problémové metody (badatelské, výzkumné), Samostatná výzkumná činnost studenta, Demonstrace dovedností studentů
  • Příprava na zápočet - 2 hodiny za semestr
  • Praktická výuka [vyjádření počtem hodin] - 80 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět je základní součástí komplexu teoreticko-praktických předmětů studijního plánu. Předmět umožňuje studentům aplikovat nabyté teoretické znalosti a praktické dovednosti v podmínkách klinických pracovišť získané studiem teoretických a teoreticko-praktických předmětů v učebnách a laboratořích. Cílem předmětu je osvojení vědomostí a dovedností nezbytných pro výkon nelékařského zdravotnického povolání Biomedicínského inženýra, především z hlediska odborného zdokonalení v oblasti biomedicínské a klinické techniky a získat širší pohled na související obory. Dále pak naučit studenty samostatnosti, odpovědnosti a začlenění do zdravotnického týmu na klinickém pracovišti.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Praktická demonstrace získaných dovedností, Prezentace samostatné výzkumné činnosti studenta

Zápočet: - docházka na praxi: 100% (řádně splněná a potvrzená v Deníku odborné praxe), v případě absence je nutné praxi nahradit po domluvě na daném pracovišti a s odborným asistentem Fakulty zdravotnických studií, - hodnocení vědomostí a dovedností za jednotlivá klinická pracoviště/oddělení. Další požadavky na studenta: - platné očkování proti hepatitidě typu B, proškolení v BOZP a PO, Absolvování odborné praxe individuální je podmínkou pro zapsání do dalšího roku studia
Doporučená literatura
  • ČSN EN 60601-1. ČSN EN 60601-1 Zdravotnické elektrické přístroje Část 1: všeobecné požadavky na bezpečnost.. Praha: Český normalizační institut, 1993.
  • ČSN EN 60601-1. Zdravotnické elektrické přístroje. Část 1: Všeobecné požadavky na bezpečnost. Praha: Český normalizační institut, 1994.
  • ČSN EN 60601-1-4. Zdravotnické elektrické přístroje - Část 1: Všeobecné požadavky na bezpečnost - 4. skupinová norma: Programovatelné zdravotnické elektrické systémy. Praha: Český normalizační institut, 1998.
  • Věstník č. 5/2012. Metodický návod - hygiena rukou při poskytování zdravotní péče.. Praha: MZ ČR, 2012.
  • BENEŠ, Jiří, Jaroslava KYMPLOVÁ a František VÍTEK. Základy fyziky pro lékařské a zdravotnické obory: pro studium i praxi. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-4712-5.
  • FERDA, Jiří a kol. Základy zobrazovacích metod. Praha: Galén, 2015. ISBN 978-80-749-2164-3.
  • FERDA, Jiří, Hynek MÍRKA a Jan BAXA. Multidetektorová výpočetní tomografie: technika vyšetření. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-608-3.
  • HAMPTON, John R. EKG stručně, jasně, přehledně. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4246-5.
  • HANDL, Zdeněk. Externí transtorakální defibrilace a kardiostimulace: teorie a praxe. Brno: NCO NZO, 2011. ISBN 978-80-7013-531-0.
  • HOMOLKA, Pavel. Monitorování krevního tlaku v klinické praxi a biologické rytmy. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-2472-896-4.
  • HOZMAN, Jiří a kol. Praktika z biomedicínské a klinické techniky. Praha: ČVUT, 2010. ISBN 978-80-01-03956-4.
  • ROSINA, Jozef. Biofyzika: pro zdravotnické a biomedicínské obory. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4237-3.
  • TÁBORSKÝ, Miloš. Novinky v kardiologii 2016. Praha: Mladá fronta, 2016. ISBN 978-80-204-3984-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Biomedicínské inženýrství (14) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní